۱۰ نکته مهم برای آشنایی با عکاسی مبتدی از چشم انداز طبیعت

۸ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

در اینجا قصد داریم تا نکاتی کاربدی و مهم برای آشنایی با عکاسی مبتدی بیان کنیم که هر عکاسی چه مبتدی و چه پیشرفته باید به آن‌ها تسلط داشته باشد، تا بتواند تصاویری با کیفیت ، زیبا و خلاقانه خلق کند.

اما در همین مقاله فرصت شد تا توضیحی هرچند کوتاه در مورد نکات مهمی از عکاسی حرفه‌ای بپردازیم که می‌توانید آن‌را نیز مطالعه کنید.

آشنایی با عکاسی مبتدی (چشم انداز طبیعت)

  1. سعی کنید از فواصل دور و نزدیک به طلوع و غروب خورشید برای رسیدن به یک نوردهی متعادل عکاسی کنید. عکاسی در مسیر نور شدید کنتراست بسیار زیادی را ایجاد می‌کند و ثبت جزئیات را در سایه و قسمت های برجسته مشکل می کند. اگر شما به دنبال عکاسی از منظره با کیفیت بالا و حفظ جزئیات تصویر هستید، این نکته را همیشه به یاد داشته باشید.عکاسی از منظره
  2. نگارشیکتصویر زمانی استفاده شود که شما بخواهید قسمتهای اضافه تصویر ار حذف کنید و نخواهید که هر عنصری در تصویر شما قرار داشته باشد. اغلب اوقاتسادگیکلیدموفقیت در عکاسی است!
  3. اگرهر گونه ویرایش پس ازعکاسی نیاز شود، بهتر است پس از ویرایش تصویر ان را درفرمت RAW برای حفظ حداکثرکیفیت عکس ، ذخیره کنید.
  4. برای تمرکز دستی و تمرکز دید روی صحنه ای که می خواهید از آن عکس بگیرید بهتر است به اندازه یک سوم از آن فاصله داشته باشید و از کوچکترین دیافراگم لنز استفاده کنید. به عنوان مثال از f / 22 استفاده نکنید، در عوض از حداقل ۲ تا ۳ ، از کوچکترین بازه استفاده کنید تا عکس های واضح تر به دست آورید.
  5. برای افزایش وضوح تصویر ، از یک کابل خروجی راه دور یا تایمر اتوماتیک، علاوه بر سه پایه استفاده کنید. این باعث می شود عکس بزرگ و متفاوت به نظر برسد، به خصوص اگر در زمان عکاسی نیاز باشد، شما برای مدتی طولانی در موقعیت و صحنه بمانید. برای افزایش وضوح بیشتر تصویر ، می توانید از ویژگی قفل کردن آینه دوربین استفاده کنید.
  6. از نمای دید زنده در کنار بزرگنمایی کامل برای تمرکز دستی استفاده کنید. واقعا نمایش دید زنده یک انقلاب در دوربین های عکاسی می باشد.
  7. عکاسی از آبشارها را در شرایط هوایی آزاد انجام دهید تا بتوانید شاتر را برای مدت طولانی باز کنید و بتوانید این جنبش آب گرم و پر تلاطم را که اغلب شما آن را دیده اید، به دست آورید. شاید با رعایت این نکات شما تعجب کنید که چگونه چنین عکسی را توانسته اید بگیرید! برای این منظور می توانید شاتر را در حالت اولویت قرار دهید و با سرعت شاتر حداقل ۱/۱۵ ثانیه یا بیشتر از آن مشابه استفاده از یک فیلتر ND  استفاده کنید. با این مار شما تقریباً اثری مشابه آثار گرفته شده با فیلتر ND خواهید داشت.آشنایی با عکاسی مبتدی
  8. برای رسیدن به تصویری با آب آبی فیروزه ای، باید زمانی که خورشید به طور مستقیم در بالای سر شما قرار قرار می گیرد از آب عکس بگیرید. یعنی حدوداً در نیمروز باید این کار را انجام دهید.
  9. یک صحنه با خطوط پیشروی طبیعی در پیش زمینه ایجاد کنید و از آنها برای هدایت بیننده به موضوع اصلی استفاده کنید. یک کار یک پیش زمینه جالب را نمایش خواهد داد و همچنین قالب آن نیز عمق تصویر را نشان می دهد.
  10. برای تولید بهترین تصاویر که از کیفیت بالایی برخوردارند، بایدحداقل ISO را در حدود۱۰۰ برابر بگیرید که تقریباً میزان آن پایین است. همچنین استفاده از سه پایه را فراموش نکنید، این می تواند یک مزیت بزرگ برای راحتی کار شما باشد.


آشنایی با عکاسی حرفه‌ای (چشم انداز طبیعت)

 1. با استفاده از هیستوگرام دوربین دیجیتال، اطمینان حاصل کنید که محدوده تن ها تا آنجا که می توانند به سمت راست نمودار هیستوگرام تمایل دارند و حتماً این کار باید بدون دستکاری عکاس و به صورت طبیعی انجام شود. انجام این کار مقدار اطلاعات ضبط شده در تصویر را افزایش می دهد  بنابراین کیفیت آن نیز به کار اضافه خواهد شد.
 2. فقط برای گرفتن یک تصویر عکاسی نکنید و سعی به گرفتن دو یا سه تصویر مختلف داشه باشید. شما می توانید پس از عکاسی این تصاویر را با یکدیگر در فتوشاپ ترکیب کرده و بهترین عناصر را در کنار یکدیگر قرار دهید. این در عکاسی یک راز بزرگ به حساب می آید که در آن تنها جوانب مثبت در نظر گرفته می شود.
 3. تا جایی که امکان دارد، سعی کنید از فیلتر کردن استفاده نکنید چرا که فیلترها معمولا کیفیت تصاویر را تغییر می دهند و بنابراین کاهش وضوح را شاهد خواهیم بود. به عنوان مثال، به جای استفاده از فیلترهای ND ، یک تصویر را برای پیش زمینه و دیگری را برای آسمان عکاسی کنید و در نهایت آنها را در فتوشاپ ترکیب کنید. اگر شما نیاز به استفاده از یک فیلتر برای رسیدن به یک اثر دارید از آن استفاده کنید. به عنوان مثال با استفاده از یک فیلتر ND می توانید اثر ابریشمی آب را بدست آورید. همچنین شما می توانید یک تصویر جداگانه بدون فیلتر و دیگری با فیلتر تهیه کنید و ترکیب نهایی عناصر مثبت را در فتوشاپ انجام دهید.
 4. همیشه کارهای خود را در یک زمینه، در محل عکاسی آماده کنید و قبل از تجسم ترکیب، در صورت امکان اطمینان حاصل کنید که از موقعیت مکانی به طور کامل بازدید کرده اید. این باعث می شود شما با اطمینان به یک ترکیب مناسب از تصاویر برسید. همچنین قبل از تصویربرداری، صحنه را از نظر شرایط نورسنجی مطلوب بررسی کنید و سپس قبل از غروب خورشید شروع به عکاسی کنید. از ساعات روزمره دیگر برای انجام تکالیف خود استفاده نکنید، زیرا میزان روشنایی در ساعات دیگر کم و یا زیاد می باشد که باعث کاهش کیفیت تصویر شما می شود ولی ساعات ملایم نور می تواند ساعات مناسبی برای شکار صحنه های زیبا باشد.
 5. گرفتن چندین تصویر پشت سر هم از حرکت آب تا زمانی که حرکت آب به یک حالت بهینه برسد. اگر حرکت آب آهسته باشد، سرعت ISO افزایش یابد و بالعکس. تنظیم ISO نه تنها قرار گرفتن در سمت چپ تصویر را تضمین می کند بلکه عمق میدان خوبی برای تصویر به شما می دهد.
 6. ضبط تصاویر پانوراما با ترکیب تصاویر چندگانه با یکدیگر حاصل می شود که دوربین در حالت عکسبرداری دستی تنظیم می شود و تعادل دستی رنگها و تمرکز دستی در عکسبرداری دستی تنظیم می شود. برای به دست اوردن تصاویری با ۳۰٪ همپوشانی باید از سه پایه کاملا مسطح استفاده شود.

قرار دادن دوربین در عمق یک پرتره ، زمانی که به یک برش از تصویر دست می یابید، به شما دامنه بیشتری برای عکاسی می دهد.

 1. در شرایط روشنایی آزمایشی با استفاده از حالت های مختلف اندازه گیری در مکان های همیشگی با استفاده از حالت اندازه گیری و یا ماتریس اندازه گیری، انجام دهید. این کار را به منظور تعیین مکان قرار گیری صحیح برای عکاسی انجام دهید. به عنوان مثال، از یک مرکز اندازه گیری وزن یا نقطه برای این کار استفاده کنید.
 2. برای رسیدن به عمق مطلوب میدان دید، با استفاده از فوکوس اتوماتیک، فاصله کانونی افقی و دیافراگم فوکوس در عکاسی استفاده کنید.
 3. برای افزایش عمق میدان دید و شفافیت بیشتر و گرفتن عکس هایی از پیش زمینه نزدیک و پس زمینه ، در دو تصویر جداگانه متمرکز را روی بر یک عنصر در پیش زمینه و پس زمینه قرار دهید و عکاسی کنید. سپس دو عکس را در نهایت در فتوشاپ ترکیب کنید. فتوشاپ این کار را  با انتخاب خودکار ترین بخش های هر دو تصویر و ترکیب آنها با یکدیگر، آسان می کند.
 4. ازیک جدول یا تقویم نجومی برایعکاسی استفاده کنید تا مکان هایی را که برای عکسبرداری مناسب می باشند را بکار ببرید و به راحتی زمان های طلوع و غروب آفتاب را در هر زمان از سال و برای هر مکانی مشخص کنید. این ابزار را حتماً داشته باشید و از ان استفاده کنید، چرا که به تهیه تصاویر زیبا و با کیفیت در شرایط مختلف شما را یاری می کند. علاوه بر اینکه کاملاً رایگان می باشد.

همچنین مطالعه کنید راهنمای خرید دوربین عکاسی در رنج قیمت پایین


 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 19 =