۸ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

صد ها هزار عکاس در حال عکاسی هستند اگر قصد دارید تا عکاسی به مراتب حرفه‌ای تر از آنها به نظر آیید باید دنبال وجه تمایز خود با آنها باشید ، باید هربار تصاویری خلق کنید که نفس بیننده را در سینه حبس کند ، یکی از روش ها بهر گیری از سبک دراماتیک است که یکی از منحصر به فرد ترین سبک ها هست اما ترکیب این سبک با نور پردازی پس زمینه یا backlight می‌تواند آثار ماندگاری خلق کند.

قصد دارم تا به شما نحوه استفاده از نور پس زمینه یا پشت را آموزش دهم، اگر این مقاله تا انتها مطالعه کنید قطعا دانش لازم برای گرفتن عکس های باورنکردنی با تکنیک نور پس زمینه را به دست می‌آورید و می‌توانید بینندگان را عاشق آن کنید.

عکاسی با تکنیک نور پس زمینه

از نور طلوع و غروب خورشید برای منبع نور پس زمینه استفاده کنید

نور پس زمینه یا backlight یعنی نور به طور مستقیم از پشت به سوژه شما بتابد.

عکاسی با تکنیک نور پس زمینه
یک سوسن چشم سیاه روشن شده با نور پس زمینه

همچنین مطالعه کنید راهنمای خرید دوربین عکاسی در رنج قیمت پایین


از آنجا که عکس گرفتن با تکنیک نور پس زمینه نیاز دارد تا یک زاویه مناسب برای نور پردازی به وجود آید  اگر قصد استفاده از نور خورشید را برای منبع نور پشت زمینه خود قصد دارید استفاده کنید بهترین زمان هنگامی است که خورشید در پایین آسمان قرار دارد.

اگر در اوایل بعد از ظهر عکاسی کنید خورشید نور جهت دار زیادی ندارد؛ برای خلق یک تصویر دراماتیک زیبا خورشید باید بازتابی عرضی داشته باشد و به طور مستقیم به چشمان عکاس بتابد، این حالت فقط در هنگام طلوع و غروب خورشید بدست می‌آید و در بقیه موارد نور به صورت عمودی تابیده می‌شود.

علاوه بر جهت نور در هنگام طلوع و غروب نور طلایی که در این زمان از خورشید ساطع می‌شود تصاویر بسیار زیبا و دلپذیری را خلق می‌کند.

عکاسی با تکنیک نور پس زمینه
این تصویر در اواخر عصر از برف روشن شده با نور پس زمینه گرفته شده

سوژه های مناسب همیشه واضح و مشخص است

توجه داشته باشید که سوژه نقطه کانونی تصویر شماست و شما قصد دارید تا آن را برجسته تر از بقیه اجزای تصویر نشان دهید و بر آن تاکید کنید.

یک سوژه عالی طرح واضح و مشخص دارد به عبارتی با سایر اجزای داخل عکس همپوشانی ندارند.

قطعا درختان در هم تنیده شده اصلا سوژه مناسبی برای عکاسی با تکنیک نور پس زمینه نیستند زیرا درختان با هم ترکیب شده و باعث ایجاد سایه های زیاد و آشفته می‌شود.

یک درخت تک با زمینه آسمان برای شروع بسیار خوب است.

عکاسی با تکنیک نور پس زمینه
شاخه گل تک با پس زمینه آسمان

ترفند پایین آمدن

ترکیب بندی تصویر بعد از انتخاب یک سوژه مناسب برای خلق یک تصویر مناسب بسیار پر اهمیت است.

بهترین ترکیب بندی ها برای استفاده از تکنیک نور پس زمینه یک سوژه مشخص دارند، اما اگر سوژه شما تقریبا مشخص است باید سعی کنید تا سوژه را تا حد امکان جدا کنید تا یک عکس خوب با نور پس زمینه بدست آید.

یکی از ترفند ها برای جدا کردن سوژه این است که پایین بیاید.عکاسی با تکنیک نور پس زمینه

عکس بالا  که از یک دانه قاصدک گرفته شده در آن از این تکنیک استفاده شده و عکاس برای تهیه این عکس روی زمین دراز کشیده است و تا این حد پایین آمدن به عکاس این اجازه داده که تک تک دانه ها را از هم جدا کند .

وقتی که شما پایین می‌روید(خم می‌شوید، زانو می‌زنید و روی زمین دراز می‌کشید) و یا پرسپکتیو خود را تغییر می‌دهید اینطور به نظر می‌آید که سوژه به سمت آسمان می‌رود و در مقابل یک آسمان روشن قرار می‌گیرد.

این ترفند به شما دقیقا همان چیزی را می‌‎دهد که می‌خواهید یک سوژه تاریک در مقابل یک آسمان روشن، این نوع عکاسی یک شروع خوب و حرفه‌ای برای استفاده از تکنیک نور پس زمینه یا نور پشت است و شما با انجام آن باید به خود افتخار کنید.


بیشتر بخوانید:آموزش مبتدی استفاده از نورپردازی از پشت در عکاسی


خورشید را در کادر دوربین خود قرار ندهید

یک توصیه مهم در مورد عکاسی با تکنیک نور پس زمینه وجود دارد و آن این است که خورشید را در کادر دوربین خود قرار ندهید .

وجود خورشید در تصاویر اکثرا باعث به وجود آمدن یک لکه سفید روشن در عکس می‌شود و این اصلا خوب نیست.

اما بهتر است که خورشید را دقیقا خارج از کادر خود قرار دهید ، با این کار همچنان نور و درخشندگی آسمان را خواهید داشت.

عکاسی با تکنیک نور پس زمینه
در عکس بالا خورشید دقیقا در کنار کادر این درخت قرار دارد.

البته راه دیگری هم وجود دارد و آن قرار دادن کامل خورشید در پشت سوژه است این ترفند باعث پنهان شدن خورشید شده و در عین حال یک پس زمینه درخشان را برای شما به وجود می‌آورد

با در نظر گرفتن سوژه اصلی در ذهن، نوردهی کنید

نوردهی به سطح روشنایی در تصویر اشاره دارد. در عکاسی با نور پشت یا پس زمینه، من توصیه می کنم که تصویر را به یکی از این دو روش نوردهی کنید.

اول، می توانید یک سیلوئت ایجاد کنید.

عکاسی با تکنیک نور پس زمینه
این تصویر تقریبا سیلوئت در اواخر عصر گرفته شده است.

برای خلق چنین تصویری با نوردهی کردن به آسمان شروع کنید ، بهتر بخواهم توضیح دهم یعنی روشنایی تصویر را کم کنید تا جزئیات در آسمان به خوبی نمایان شود، این کار را تا حدی ادامه دهید که اگر در آسمان ابری وجود دارد بتوانید آن را ببینید.عکاسی با تکنیک نور پس زمینه

آسمان به صورت طبیعی بسیار روشن است و کم کردن نوردهی سوژه اصلی شما را تاریک می‌کند و این همان چیزی است که شما دنبال آن هستید، بعد از انجام این کار نوردهی را تنظیم نمایید تا دقیقا به افکت مورد نظر خود دست یابید.

دومین راه این است که نوردهی را اساس سوژه اصلی خود انجام دهید.

عکاسی با تکنیک نور پس زمینه
در این تصویر عکاس سعی کرده تا عکس گل به اندازه کافی روشنایی داشته باشد.

برای این نوع عکس برداری شما باید اطمینان داشته باشید که نور پردازی به اندازه کافی باعث روشنایی سوژه اصلی شده و می‌توان آن را دید، شما نباید اجازه دهید که نوردهی بیش از حد زیاد شود زیرا در این صورت آسمان بسیار شفاف به نظر می‌رسد.

البته بهترین راه برای دستیابی به یک تصویر فوق العاده امتحان کردن با انواع مختلف نوردهی می‌باشد؛ سطوح روشنایی کمی متفاوت به عکس های شما حالت های متفاوت ظریفی می دهد، بنابراین مطمئن شوید که به چندین روش مختلف از صحنه عکس بگیرید.


[megalightbox]همچنین این مقاله برای شما مفید خواهد بود: ۱۰ گام طلایی در آموزش ویرایش عکس [/megalightbox]


جمع بندی تکنیک های نورپردازی پس زمینه

هرچند که خلق یک تصویر منحصر به فرد دشوار به نظر می‌آید اما با استفاده از نور پس زمینه در عکس ها می‌توانید خالق تصاویر باورنکردنی باشید که حتی بهترین عکاسان را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

فقط توجه کنید که هنگامی عکاسی کنید که خورشید در پایین آسمان قرار دارد و سوژه شما به اندازه کافی واضح و مشخص است .

خورشید را در خارج از کادر خود قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که روشنایی تصویر با دقت انتخاب شده است.

همچنین اگر نکته قابل توجه دیگری یا ترفندی در رابطه با عکاسی با تکنیک نور پس زمینه سراغ دارید لطفا در قسمت نظرات با ما اشتراک بزارید.

لینک کوتاه
https://aramismag.com /?p=3807

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند