۶ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

نورپردازی از پشت یا Backlighting می‌تواند باعث ایجاد جلوه های متفاوت در عکاسی شود اگر دوست دارید تا تصاویر شما هم به چشم بیاید و این تکنیک نورپردازی یاد بگیرید، در این قسمت از آموزش عکاسی قصد داریم تا آموزش Backlighting یا نور پردازی از پشت را به شما آموزش دهیم.

تا به حال به عکس های پرتره حرفه‌ای نگاه کرده اید؟ آیا متوجه شده اید که سوژه در این عکس ها چقدر جلب توجه می‌کند! یا به عکس های تبلیغاتی دقت کرده اید که چقدر نقش ها و خطوط اجناس در آن‌ها به چشم می‌آید، شاید برای شما سوال باشد که این تصاویر چطور ثبت می‌شوند، پاسخ تنها در یک چیز است، نورپردازی ، اما نه نور پردازی ناشیانه و غیر حرفه‌ای بلکه نور پردازی از پشت یا Backlighting .

 

نور پردازی از پشت یکی از تکنیک های نورپردازی در عکاسی

نورپردازی از پشت که بعضا با نام نور پس زمینه نیز از آن یاد می‌شود به این معنی است که منبع نور از روبه روی دوربین و پشت سر سوژه تابیده شود، این نور می‌تواند به تنهایی منبع نور عکاسی ما باشد یا نقش یک منبع نور مکمل را ایفا کند و به تصویر شما عمق ببخشد.

همانطور که در عکس بالا می‌بینید عکاس از نور پس زمینه برای برجسته کردن پر ها و جدا نمودن سوژه از از پس زمینه برای جلب توجه بیشتر به سوژه استفاده کرده است، این حالت بیشتر مخصوص عکاسی پرتره و برای جلب توجه و برجسته کردن موهای مدل استفاده می‌شود.


[megalightbox]بیشتر بخوانید: آموزش نکات عکاسی پرتره با گوشی موبایل [/megalightbox]


چگونه در عکاسی خود از نورپردازی از پشت استفاده کنیم

 

منابع نور گسترده تر

یکی از بهترین منابع نوری برای این روش نور خورشید می‌باشد، حتی اگر در داخل خانه قصد عکاسی دارید با بردن سوژه خود در جلوی پنجره شما به راحتی از این تکنیک و نور خورشید استفاده کرده‌اید.

البته اغلب اوقات نمای پنجره جالب نیست و نور خورشید بسیار زیاد است در این مواقع بهترین راه استفاده از یک دیفیوزر یا رفلکتور می‌باشد.

 

دیفیوزر چیست و چه کاربردی دارد

دیفیوزر سطح شفافی است که بین سوژه و نور قرار می‌گیرد تا نور بعد از عبور از آن پخش شده و از شدتش کاسته شود، در حقیقت به دیفیوزر می‌توان پخش کننده نور نیز گفت، محصولات آماده‌ای برای این کار وجود دارد اما راه کار سریع و ارزان تری نیز وجود دارد و آن استفاده از یک کاغذ روغنی یا یک پارچه سفید است .

شما برای استفاده از این دیفیوزر دست ساز می‌توانید آن را به پشت پنجره بچسبانید و نوری نرم و یک دست را به پشت سوژه خود بتا بانید.

 

در تصویر زیر به مقایسه دو عکس که در یکی از دیفیوزر  استفاده و در دیگری استفاده نشده می‌پردازیم، همانطور که مشاهده می‌کنید در عکس سمت چپ نور خورشید آنقدر زیاد است که امکان آن وجود ندارد که پس زمینه را بتوان با عمق میدان بتوان تار یا مات کرد همچنین مشکل دیگر تصویر سمت چپ وجود سایه ها می‌باشد که به شدت حواس پرت کننده می‌باشند.

اما در تصویر سمت راست عکاس از یک پس زمینه سفید استفاده کرده و نورپردازی  یکنواختی را برای تمام سوژه خود به وجود آورده است، نکته که در این عکس وجود دارد این است که دیفیوزر می‌تواند کمک زیادی به نرم کردن سایه های تصویر بکند.

این نورپردازی برای اشیای شفاف مانند تنگ‌های ماهی نیز بسیار خوب عمل می‌کند اما همواره می‌توان این نوع سوژه ها را به نورپردازی از زاویه های دیگری کامل کرد، حتی اگر قصد عکاسی از سوژه های مات را دارید می‌توانید از یک سطح بازتابنده در مقابل منبع نور خود استفاده کنید تا نور بازتاب داده شود.

تصویر زیر در شرایط مشابه عکس بالا سمت راست گرفته شده با این تفاوت که در این تصویر از یک شی ٔبازتابنده (آینه) نور در کنار دوربین استفاده شده است .

اگر در جایی بودید که پنجره وجود نداشته به راحتی می‌توانید برای استفاده از تکنیک نورپردازی از پشت از صفحه نمایش کامپیوتر و تبلت استفاده کنید و یک پس زمینه مناسب را در آن به نمایش بگذارید یا فقط یک صفحه با پس زمینه سفید باز کنید.

 

منابع نور باریک

منابع نور باریک مانند یک چراغ قوه یک پخش میانی بسیار روشن به سمت لبه ها ایجاد می کنند این نور ها معمولا شدید هستند و همین امر باعث ایجاد سایه های قوی می‌شود.

برای خلق کردن چنین افکت زیبایی شما می‌توانید از یک لامپ، شمع، چراغ قوه و حتی نور LED گوشی هوشمند خود استفاده نمایید و با استفاده از مقداری رنگ به خلق یک تصویر خلاقانه بپردازید.

در این تصویر عکاس مجسمه این گرگ را در مقابل پس زمینه‌ای قرار داده که یک طلق نیمه شفاف قرمز است.


[megalightbox]بیشتر بخوانید: آموزش عکاسی رد نور با دوربین تلفن همراه[/megalightbox]


همیشه سعی کنید که خلاقانه عمل کنید، به عنوان مثال اگر شما پوشه‌ای مشابه به این ندارید می‌توانید از وسایل دیگری استفاده کنید فقط باید توجه داشته باشید که این اجسام به اندازه کافی نازک و شفاف باشند تا نور بتواند از آنها عبور کند و به نقش یک دیفیوزر را ایفا کند.

 

همانطور که مشاهده می‌کنید عکاس برای خلق این تصویر از تکنیک نورپردازی از پشت استفاده کرده و یک LED یک گوشی را به صورت مستقیم به سمت دوربین و در پشت طلق قرمز قرار داده است .

این نکته بسیار مهم است که فاصله منبع نور هرچقدر به سوژه نزدیک‌‎تر باشد نقطه کانونی نور کوچکتر خواهد شد ، بنابراین شما می‌توانید با عقب و جلو بردن منبع نور نتایج مختلفی را بدست آورید.

به زودی مقالات دیگری در رابطه استفاده از تکنیک نورپردازی از پشت را برای شما خواهیم نوشت تا آن زمان اگر شما نیز ترفند و تجربه خاصی در این رابطه دارید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید و توجه داشته باشید که برای دستیابی به یک اثر زیبا شما نیاز دارید تا بسیار زیاد تمرین کنید.


[megalightbox]همچنین مقاله ۱۰ گام طلایی در آموزش ویرایش عکس برای شما مفید خواهد بود[/megalightbox]


 

لینک کوتاه
https://aramismag.com /?p=3795

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند