بازاریابی موتورهای جستجو SEM چیست ؟

۹ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

بازاریابی موتورهای جستجو SEM چیست ؟ بازاریابی موتورهای جستجو یکی از شاخه های موثر دیجیتال مارکتینگ می‌باشد و باعث افزایش نمایش وبسایت در نتایج موتور جستجو می‌شود.

بازدید کننده ای که از طریق جستجو وارد سایت می‌شود بسیار هدفمند است و ارزش بیشتری نسبت به سایر روش های تبلیغاتی و جذب مشتری دارد و به در واقع می‌توان گفت که خودش با پای خودش آمده و کسی اون مجبور نکرده.

در این مقاله شما یاد خواهید گرفت که :هدف اصلی بازاریابی جستجو چیست

بازاریابی موتور جستجو
افزایش نمایش وبسایت در نتایج موتور جستجو

بازاریابی موتور جستجو به طور مخفف Search Engine Marketing” (همچنین به عنوان بازاریابی جستجو شناخته می شود) فرایند دریافت ترافیک از موتورهای جستجو به صورت ارگانیک یا  در ازای  تبلیغات در این موتور ها است.

بازاریابی جستجو دارای دو نوع اصلی است: SEO (بهینه سازی برای موتور جستجو) و PSA ( نوعی تبلیغات کلیکی که به ازای ورود از موتور جستجو پول پرداخت می‌شود)

SEO راهی است برای گرفتن ترافیک رایگان از موتورهای جستجو و برای دستیابی به رتبه های بالا در نتایج نمایش داده شده (SERP) .

هدف کلی بازاریابی موتور های جستجو افزایش دیده شدن و قرار گرفتن سایت و محصول شما در بالا ترین رتبه در نتایج نمایش داده شده است.

کسب رتبه بالاتر در نتایج جستجو باعث ورود کاربر  هدفمند بیشتر به سایت می‌شود و این برای تبدیل شدن کاربر به یک مشتری بلقوه بسیار موثر است.

اهمیت بازاریابی جستجو

این یک واقعیت است که امروزه اینترنت بزرگترین منبع برای همه چیز است، اکثر افراد برای  رفع نیاز های خود از قبیل یاد گرفتن ، پرسیدن ، خرید کردن و حتی سرگرمی از اینترنت استفاده می‌کنند.

بازار یابی موتور جستجو
جستجو گر ها عضو جدایی ناپذیر زندگی

هروقت دنبال چیزی باشن و یا سوالی در ذهن داشته باشن به سراغ گوگل میرن و در نوار جستجوی گوگل هر چیزی که به دنبال آن هستند را تایپ می‌کنند.

همه دوست دارند که وقتی جستجو انجام دادند مستقیم به پاسخ و هدف خود در لیست منابع نمایش داده شده توسط گوگل دسترسی پیدا کنند.

خب طبعا گوگل هم به همین دلیل بهترین موتور جستجو جهان است چون سعی می‌کند تا بهترین نتایج و پاسخ به کاربران خودش نشون بده و از نشون دادن سایت های بی اهمیت و کم ارزش در صفحات اول خودش جلوگیری می‌کنه.

 

به همین دلیل گوگل قبل از هر کاری تمام سایت ها را بررسی می‌کنه و بهترین گزینه هارو در لیست خودش آماده داره (ایندکس میکنه) و به محض سرچ شدن اون کلمکه کلیدی اون هارو به ترتیب رتبه بندی نمایش میده.

گوگل برای بررسی سایت ها از الگوریتم پیچده خودش استفاده می‌کنه که این الگوریتم روز به روز در حال بهینه تر شدن برای پاسخ دادن بهتر به کاربران است.

به همین دلیل است که بازاریابی موتورهای جستجو اهمیت پیدا می‌کنه، چون باعث میشه تا شما سایت خودتون با الگوریتم ها و قوانین موتور های جستجو وفق بدید تا در نتایج بالاتری قرار بگیرید.

باید توجه داشت که بالاترین شانس کلیک و وارد شدن به سایت ها را در لیست گوگل ۵ نتیجه اول دارند.

البته قبلا هم گفتیم که شما می‌تونید نتیجه اول بودن با تبلیغات در موتور جستجو بدست بیارید ولی اگر دنبال نتیجه دائمی هستید بهترین کار بهینه کردن سایت خودتون هست.انواع بازاریابی موتورهای جستجو

همانطور که بالا هم اشاره کردیم بازاریابی موتورهای جستجو به دو نوع اصلی SEO  و PSA تقسیم بندی می‌شود.

سئو چیست

سئو یعنی بهینه کردن سایت و محتوا و تصاویر، ویدئو ها و  هرچیزی که در آن وجود دارد برای استفاده کاربران به نحوی که موتور های جستجو بتوانند آن را پیدا کنند.

سئو دائم در حال تغییر و بهینه شدن هست و اگر سایتی مثلا برای دو سال پیش از سئو خوبی برخوردار بود دلیل نمیشه که الان هم از امتیاز SEO خوبی برخوردار باشه.

بازاریابی موتورهای جستجو
سئو باعث جذب بازدید کننده ارگانیک و دائمی می‌شود.

سئو شامل سه بخش کلی می‌شود

  • Technical SEO یا سئو فنی: در این مدل از سئو شما سایت خودتون برای ورود ربات موتور های جستجو  جهت کشف ، مطالعه و درک مطالب صفحات ، تصاویر، ویدئو ها ، مقالات ، محصولات و هرچیزی که روی سایت دارید بهینه سازی می‌کنید تا این ربات ها بتونن با بررسی این محتوا را ایندکس(لیست بندی) کنند و در صورت سرچ آن‌ها را نمایش بدهند.

بیشتر بخوانید: سئو فنی چیست ؟ چک لیست کاربردی برای بررسی SEO فنی


  • On-Page SEO یا سئو صفحات داخلی : در این قسمت از سئو یک به یک صفحات و محتوای سایت باید بهینه سازی شود، لینک دهی ها درست باشد، تصاویر و ویدئو ها بهینه شده باشند و محتوا ها برای یک یا چند کلمه کلیدی بهینه شده باشند. کلمات کلیدی در واقع باید کلماتی باشند که احتمال جستجو اون در موتور جستجو وجود داره و نمایش نتایج براساس این کلمه لیست بندی میشه.

بیشتر بخوانید: ۷ اشتباه درباره بررسی کلمات کلیدی سایت که باید از آن اجتناب کرد


  • Off-Page SEO یا سئو خارجی: سئو خارجی به معنای کسب اعتبار برای سایت خودتون هست ، بدون شک موتور جستجو برای کاربر خودش احترام زیادی قائل هست و از نمایش سایت های بی اعتبار و بی کیفیت توی نتایج خودش تا حد امکان خود داری می‌کنه، بدست آوردن اعتبار برای سایت یکی از بهترین راه های نمایش داده شدن سایت در نتایج جستجو هست که با بدست آوردن بک لینک بدست می‌آید.

بیشتر بخوانید: بک لینک چیست ؟ چگونه بک لینک بسازیم


البته SEO حاوی اصطلاحات دیگری هم هست که جنبه های خاصی از اون توصیف می‌کنه مثل:

  • Content SEO یا سئو محتوا
  • Local SEO یا سئو محلی
  • eCommerce SEO یا سئو تجارت الکترونیک
  • Mobile SEO یا سئو تلفن همراه

قبلا هم گفتیم که سئو موتور های جستجو بسیار هدفمند است و کسی که در Google سرچ می‌کند به دنبال جواب است و کسی اونو مجبور به ورود به سایت نکرده و خودش با پای خودش اومده ، همین باعث میشه که احتمال تبدیل شدن اون به مشتری و کاربر دائمی بیشتر از بقیه روش های جذب ترافیک باشه.

جهت بروز بودن اطلاعات خودتون در باره سئو می‌توانید به مرکز آموزش SEO مراجعه و از آخرین مقالات این حوزه استفاده کنید.

 

PSA یا پرداخت در مقابل ورود از تبلیغات جستجو چیست

بازاریابی موتورهای جستجو
تبلیغات PSA راهی سریع برای جذب مخاطب از موتور جستجو

علاوه بر دریافت ترافیک ارگانیک از موتورهای جستجو ، راه دیگر برای بهره مندی از میلیون ها کاربر که روزانه از موتورهای جستجو استفاده می کنند به صورت هدفمند به وب سایت وارد می‌شوند وجود دارد؛ PSA به معنای پرداخت در مقابل ورود کاربر از تبلیغات جستجو گر است (Paid Search Advertising) .

شما میتوانید به جای انجام سئو راه خود را برای رسیدن به بالاترین نقطه لیست جستجو بخرید.

البته همانطور که می‌بینید کار پیچیده خواهد شد، قطعا شما تنها کسی نیستید که به فکر استفاده از این روش تبلیغاتی افتاده، پس حالا سوال اینجاست چه تبلیغی صدر لیست جستجو قرار خواهد گرفت ؟

رایج ترین نوع تبلیغات PSA   و پر کاربرد ترین سیستم Google Ads روش پرداخت به ازای هر کلیک یا PPC می‌باشد، به این صورت که شما تنها زمانی پول از حسابتان کم می‌شود که یک نفر روی لینک تبلیغاتی شما کلیک کرده باشد.

بازاریابی موتورهای جستجو
Google Ads متعلق به Google است و این بستر نمایش تبلیغات در Google ، Youtube یا هزاران وب سایت است که در شبکه تبلیغاتی Google شرکت می کنند.

 

تبلیغات کلیکی PPC چگونه کار می کند

روش کار ساده است اما وقتی کلمات کلیدی که رقابت زیادی دارند انتخاب می‌شوند پیچیده می شود، Google Ads یک سیستم حراجی است، یعنی هزینه هر کلیک و موقعیت تبلیغ شما به عرضه و تقاضا بستگی دارد.

هر زمانی که سرچی در گوگل اتفاق می‌افتد Google Ads حراج موقعیت های تبلیغاتی موجود را آغاز می‌کند و هر کاربری که مایل به پرداخت مبلغ بیشتری باشد از جایگاه بهتر و با کیفیت تری برخوردار خواهد شد.

به زبان ساده شما هرچقدر که بیشتر قصد داشته باشید برای هر کلیک پول بدهید جایگاه بالاتری را از آن خود خواهید کرد.

چه زمانی از تبلیغات PPC استفاده کنیم

بازاریابی موتورهای جستجو  از طریق سئو زمان بر ولی دائمی است اما هنگامی که می خواهید نتایج سریع بگیرید و به سرعت از رقیبان خود سبقت بگیرید از تبلیغات جستجو گر ها استفاده کنید.

 

تفاوت بین SEO و SEM

همینطور که بالاتر گفته شد SEO در واقع یکی از بخش های مهم بازاریابی موتورهای جستجو می‌باشد، اما بسیاری از افراد دوست دارند که کار را سخت کنند و بازاریابی موتورهای جستجو را فرایندی جدا از سئو بدانند در واقع بعضی ها معتقد هستند که وقتی گفته می‌شود بازاریابی موتورهای جستجو منظور همان PSA  است .

البته نظر من متفاوت است و معتقدم که بازاریابی موتورهای جستجو در بر گیرنده سئو و دارای مفهوم کلی تری نسبت به آن است.


برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تفاوت بین SEO و SEM می‌ توانید این مقاله را مطالع کنید:

تفاوت بین SEO و SEM چیست؟


 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 6 =