بازی فکری برای تقویت ذهن و روابط اجتماعی

05:3416۰
۵ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

بازی فکری برای تقویت ذهن و روابط اجتماعی ؛ بدون شک کارایی بازی ها فقط برای سرگرمی و تفریح یا وقت تلف کردن و خلق شادی نیست، بازی ها می‌توانند نقش موثری در تقویت حافظه، ذهن و روابط اجتماعی ما باشند، در حقیقت بازی ها نوعی ورزش برای ذهن محسوب محسوب می‌شوند.

بازی های فکری موثرترین فعالیت برای ذهن انسان است و باعث می‌شود تا ذهن در خود به برنامه ریزی بپردازد، نقشه بکشد، تلاش کند و حرکت های رغیب را پیش بینی کند.

وقتی که از حافظه و ذهن خود به اندازه کافی کار بکشیم دیگر نگران سال های پیری خود نیستیم و احتمال ابتلای ما به بیماری هایی مثل فراموشی، اختلالات حافظه و… بسیار کاهش می‌یابد.

از دیگر مزایای مهم بازی های فکری تقویت مهارت شناختی فرد است؛ مهارت شناختی مهارت هایی که باعث پردازش افکارتان می‌شود.

بازی های فکری زیادی در اطراف ما وجود دارد ، غالب این بازی‌ها می‌توانند تمرینی برای افزایش مهارت‌های ذهنی و تقویت حافظه باشند ولی ۴ نوع بازی فکری مشخص می‌توانند در هر زمان و مکانی و برای هر فردی در هر سنی بسیار سودمند باشند.

در زیر به معرفی ۴ بازی فکری برای تقویت ذهن و روابط اجتماعی می‌پردازیم:

 

۱- بازی‌های کارتی

بازی فکری برای تقویت ذهن و روابط اجتماعی
بازی فکری برای تقویت ذهن و روابط اجتماعی : بازی مافیا

بازی هایی که با کارت انجام می‌شوند و معمولا  بین دو یا چند نفر انجام می‌شود مثل بازی مافیا، در این بازی افراد باید فردی یا گروهی بها دیگران رقابت کنند.

قطعا بازی های کارتی باعث افزایش صمیمیت و ارتباط می‌شوند. این نوع بازی ها نه تنها باعث تقویت حافظه می‌شوند بلکه باعث شکل گیری جمع های خانوادگی و دوستانه شاد نیز هستند .

 

۲- بازی‌های رومیزی

بازی فکری برای تقویت ذهن و روابط اجتماعی: بازی شطرنج

این نوع بازی ها غالبا دارای یک صفحه هستند که باید روی یک میز صاف پهن شوند و افراد دور آن جمع شوند و به رقابت با هم مشغول شوند.

از عمده ترین مدل های این نوع بازی می‌توان به شطرنج، مار و پله، منچ، تخته نرد و ده‌ها بازی دیگر اشاره کرد.

بازی مانند شطرنج دشمن شماره یک آلزایمر و زوال عقل است.

insert content

این بازی ها بسیار برای مغز انسان مفید هستند و باعث ایجاد شادی و نشاط در فرد می‌شوند اما مهم تر از همه باعث تقویت و توسعه مهارت های شناختی و نقش آفرینی در ما می‌شوند.

بازی‌های فکری رومیزی نقش ویژه‌ای در جلوگیری از بروز مشکلات ذهنی در دوران پیری و کهن‌سالی دارند.

این بازی ها برای کاهش و تنظیم فشار خون ، به آرامش رسیدن روحی و روانی و هم کاهش تنش و استرس نیز مفید می‌باشند.

 

۳- بازی‌های معمایی، تست هوش

بازی فکری برای تقویت ذهن و روابط اجتماعی
بازی فکری برای تقویت ذهن و روابط اجتماعی: بازی های معمایی

در این بازی ها باید غالبا یک سری معما را حل نمود ، گزینه هایی را باید انتخاب کرد و هوش خودتان را به چالش بکشید ، به طور مشخص، برای انجام این بازی‌ها باید فکر کنید و ذهن را به کار بیندازید.

حل جدول یکی از این بازی های هوشی است، این بازی های می‌تواند روی کاغذ یا حتی در تلفن همرا شما و کامپیوتر انجام شوند.

بازی‌های معمایی و هوشی بهترین ابزار برای یادگیری و تمرین تفکر حل مسئله هستند، تقویت مهارت هایی مثل تصمیم گیری ، افزایش صبر و حوصله ، افزایش ضریب هوشی و نظم دادن به افکار از جمله آورده های این نوع بازی هستند.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین و پرطرفدار ترین بازی های آنلاین

همین‌طور، بازی‌های تستی و معمایی باعث افزایش ضریب هوشی می‌شوند. اکر تمایل دارید ضریب هوشی (IQ) خود را افزایش دهید؛ باید سراغ بازی‌های معمایی و فکری بروید. این بازی‌ها قدرت استدلال و تحلیل شما را هم تقویت خواهند کرد.

۴- بازی‌های ساختنی

بازی فکری برای تقویت ذهن و روابط اجتماعی
بازی فکری برای تقویت ذهن و روابط اجتماعی: پازل

بازی‌های ساختنی مانند پازل یا لِگو فقط مختص کودکان نیستند و اتفاقا برای بزرگسالان و میانسالان بیشتر مفید خواهند بود. بازی‌های ساختنی یکی از بهترین نوع بازی‌های فکری برای پرورش ذهن و تقویت حافظه هستند.

این سبک بازی‌ها باعث افزایش اعتماد به نفس شده و در کاهش استرس‌ها و هیجان‌ها بسیار مفید هستند. هنگامی که با مشکلات روبرو می‌شوید و در یک فضای هیجانی، پر تنش و پر فشار قرار می‌گیرید؛ بهترین راه‌حل برون‌رفت از این وضعیت، بازی‌های ساختنی هستند.

افزون بر این، تحقیقات نشان می‌دهد این بازی‌ها در خوش‌خلقی و بهبود روحیه تاثیرگذار هستند که نتیجه همان کاهش استرس و افزایش اعتماد به نفس است. همین‌طور که دارید چیزی را می‌سازید یا تکمیل می‌کنید و لذت می‌برید؛ استدلال دیداری خود را نیز تقویت خواهید کرد. برای موفقیت در بازی‌های ساختنی باید در قطعات مختلف بازی، پازل یا غیره دقیق شوید. این دقت نظر، استدلال بصری یا دیداری را افزایش می‌دهد.

نظر خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

لینک کوتاه
https://aramismag.com /?p=6470

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند