۱۱ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

بلاک چین چیست ؟  اکثر توضیحاتی که در مورد بلاک چین ”  BlockChain ” داده می شود بیشتر از آن که  مطالب با اهمیتی در مورد این تکنولوژی باشد به بیان جزئیات بی‌فایده برای خواننده ها می‌پردازد که به جای معلوم شدن این که بلاک چین ” BlockChain “چیست بیشتر خواننده را گیج و گمراه می کند.

ما قصد داریم تا در این مقاله مفهوم فناوری بلاک چین ”  BlockChain ” را به زبان ساده بیان کنیم و از  بیان مطالب بی فایده و بسیار تخصصی جلوگیری کنیم.

شاید جالب می بود اگر هر فردی بتواند بدون نیاز به دولت ها یا سازمان با استفاده از سیستمی مدارک هویتی برای خود درست کند ، یا جالب نبود اگر شما می توانستید  تمام اطلاعات مربوط به تولید ، بسته بندی و فروش یک محصول را از اول تا اخر توسط یک سیستم جمع آوری کنید ؟

یا مثلا چه اتفاقی می افتاد اگر می توانستید به تمام اطلاعات جمع آوری شده توسط این سیستم اعتماد کنید و این سیستم جلوی هر گونه  دستکاری اطلاعات توسط مجرمان را می گرفت ، بلاک چین ”  BlockChain ” می تواند دقیقا برای شما چنین کارهایی را بکند.

بلاک چین چیست

 

به عقیده عده زیادی اختراع بلاک چین ”  BlockChain ” بعد از اینترنت بهترین ابداع شر بوده است ، در حقیقت این فناوری این اجازه را می دهد که بدون وجود حتی یک نهاد مرکزی بتوانید اقدام به تبادل نمایید.

تصور کنید که شما قصد معامله  کوچکی با فردی در آن سوی دنیا را دارید ، برای پرداخت کردن پول به او شما حق سه حق انتخاب دارید :

۱-      به آن فرد اعتماد کنید و پول را قبل از دریافت کالا برایش ارسال کنید ، که هیچ تضمینی برای فرستادن کالای شما در این حالت وجود ندارد.

۲-      می توانید از او یک چک یا سفته تضمین دریافت کنید ، که این مورد نیز دردسر های قانونی و هزینه های زیاد دادرسی را در پی دارد.

۳-      یا می توانید پول خود را در نزد فرد سومی قرار دهید که بعد از دریافت کالا پول را به فروشنده پرداخت کند ، که این مورد هم خطر کلاهبرداری فرد سوم را در پی دارد.(در معاملات کلان به این حالت استفاده از اعتبار اسنادی بانک ها نیز گفته می شود که علاوه بر خطرات تحریم احتمال کلاهبردار بودن بانک نیز وجود دارد.)

در نتیجه شاید ۲ گزینه اول یعنی اعتماد یا تضمین تنها راه های باقی مانده شما باشند ، اما هیچ یک از این راهکارها بهترین راه موجود نیستند ، اما فناوری بلاک چین ”  BlockChain ” بسیار جالب است زیرا راه حل کم دردسر و کم هزینه را پیش پای شما قرار می‌دهد.

 

بلاک چین چه کار می کند

فناوری بلاک چین ”  BlockChain ” به شما این اجازه را می دهد که با نوشتن چند خط کد یک برنامه را روی این سیستم اجرا کنید که از شما پول کالا را دریافت می کند و بعد از تایید شدن ارسال و دریافت رسید های مربوط به دریافت کالا از دو طرف به طور خودکار پول را به حساب فروشنده ارسال می کند.

هر دو طرف این معامله می توانند منطق برنامه را مورد بررسی قرار دهند و جالب ترین و بهترین قسمت این فناوری این است که وقتی این برنامه شروع به کار کند دیگر هیچ کسی نمی تواند آن را متوقف یا دستکاری نماید ، هرچند این همه تلاش برای یک معامله کوچک شاید خیلی زیاد باشد اما فرض کنید همین کار ها را برای خرید یک ماشین یا خانه و حتی بار های تجاری انجام می دهید.

 

فناوری بلاک چین به چه صورت کار می کند

 

بلاک چین چیست

 

در توضیح دادن نحوه کار بلاک چین ”  BlockChain ” اصطلاحات تخصصی مانند نود یا همان گره و هشینگ وجود دارد که علت خاصی برای توضیح دادن آن نمی بینیم زیرا باعث سردرگمی مخاطب می شود و همان گونه که در ابتدا هم گفتیم قصد داریم تا این فناوری را به زبان ساده برای مخاطبان معرفی کنیم.

اولین بار در سال ۱۹۹۱ استوارت هابر و اسکات استورنتا در مورد زنجیره رمزنگاری امن صحبت کردند  ، اما برای اولین بار ساتوشی ناکاموتو خالق پول دیجیتال بیت کوین از فناوری بلاک چین ”  BlockChain ” برای خرج کردن پول بدون استفاده از نهاد مرکزی استفاده نمود ، و همین امر باعث شد تا با افزایش اقبال عمومی به بیت کوین نام فناوری بلاک چین نیز محبوبیت جهانی پیدا کند.

در حقیقت بلاک چین ”  BlockChain ” متشکل از تعداد زیادی بلاک  است که هر کدام مجموعه‌ای از تراکنش ها را در خود نگهداری می کند و هر بلاک به صورت رمزنگاری شده به بلاک دیگر متصل می شود و  همه این ها باعث به وجود آمدن یک دفتر کل می شوند.

بلاک چین ”  BlockChain ” حاوی یک DataBase یا همان پایگاه داده می باشد که شبیه به یک دفتر حاوی اطلاعات  به اشتراک گذاشته شده است و هر بلاک در این پایگاه داده به عنوان یک رکورد شناخته می‌شود ،البته ما سعی کردیم تا این اصطلاحات به زبان ساده بیان کنیم در نتیجه می توان بلاک چین ”  BlockChain ”   را یک پایگاه داده به اشتراک گذاشته شده دانست که هر چیزی به این پایگاه داده اضافه شود حکم یک رکورد جدید را دارد.

بلاک چین چیست

پایگاه داده مشترک

در واقع نسخه مدرن پایگاه داده مشترک یاد شده انقلابی در تکنولوژی به وجود آورده است که می تواند آینده را تغییر دهد.

در واقع این فناوری فقط یک پایگاه داده معمولی نیست که در یک مکان مرکزی ذخیره شده باشد و توسط افرادی به اشتراک گذاشته شود ، بلکه هزاران نسخه از این اطلاعات ثبت شده در کامپیوتر هایی در سراسر جهان ذخیره می شود (از کامپیوتر های شخصی و خانگی گرفته تا سرور های تجاری ) از همین رو به آن اصطلاح غیر متمرکز را نسبت داده اند.

از این پایگاه داده می‌توان برای ثبت رویداد و مثله های مختلفی استفاده نمود به عنوان مثال بسیاری از آن برای ارسال و دریافت پول استفاده می کنند و این کار رایج ترین کاربرد فناوری بلاک چین ”  BlockChain ”   می باشد.

زمانی که دو نفر قصد انتقال پول برای یک دیگر را داشته باشند یک رکورد جدید به وجود آمده است که جزئیات آن می تواند تراکنش را مشخص کند ، این رکورد جدید به صدها رایانه دیگر که حاوی یک کپی از این رکورد هستند ارسال می گردد و این کامپیوتر ها هستند که تایید می کنند که این معامله مجاز و مشروع است یا خیر ، این تایید باید توسط تمام کامپیوتر های حاوی کپی انجام گیرد .

جالب است که علاوه بر دو طرف معامله چند صد نفر دیگر به عنوان ناظر و شاهد معامله حضور دارند و تایید می کنند که خریدار پول را به فروشنده داده و فروشنده جنس را به خریدار داده است .

بلاک چین چیست

تفاوت عملکرد بلاک چین و بانک در چیست

 

بلاک چین ”  BlockChain ” دارای کنترلی غیر متمرکز است ، یعنی کسی آنها را  نمی تواند کنترل ‌کند و از نظر طراحی و ساخت هم غیر متمرکز می باشد ، یعنی هیچ نقطه مرکزی برای نفوذ به آن وجود ندارد اما از نظر منطقی تمرکزگرا می باشد ، یعنی باید اجماع شرکت کننده‌ها برای یک حالت وجود داشته باشد و سیستم مثل یک رایانه عمل می‌کند.

نبوغ به کار رفته در این پایگاه داده این است که این فناوری هیچ نیازی به بانک یا شرکت مرکزی ندارد و شما هرگز مجبور نخواهید بود به هیچ موسسه مالی یا بانکی برای انتقال اعتماد کنید در حقیقت هیچ واسطه‌ای وجود ندارد.

درواقع اگر بخواهم واضح تر بیان کنم این پایگاه داده به هیچ فرد یا سازمانی وابستگی ندارد و اطلاعات در آن متعلق به همه افرادی می باشد که یک کپی از آن اطلاعات را دارند البته این به آن معنا نیست که هر یک از افراد که کپی دارند کنترلی هم روی اطلاعات دارند.

علاوه براین‌ها همانطور که بالاتر نیز به آن اشاره نمودیم اگر برنامه ای در این پایگاه داده اجرا شود دیگر غیر قابل توقف و تغییر می‌باشد ، در حقیقت مادامی که اینترنت وجود دارد این رکورد نیز وجود خواهد داشت.

اگر کسی قصد تغییر در اطلاعات به صورت غیر قانونی را داشته باشد این تغییرات توسط صد ها کپی دیگر شناسایی خواهند شد و رد می شود.

 

مزایا و چالش‌های بلاک چین چیست

بلاک چین چیست

حالا که تقریبا با مفهوم بلاک چین ”  BlockChain ” آشنا شدید قصد داریم نگاهی کوتاه به دلایل جذاب بودن این فناوری بیندازیم:

  • شما کنترل کامل روی دارایی خود دارید. هیچ شخص سومی برای نگهداری دارایی شما وجود ندارد و کسی نمی‌تواند دسترسی شما را محدود سازد.
  • هزینه انتقال دارایی از هر نقطه روی زمین خیلی کم است. این امر اجازه پرداخت‌های خرد را می‌دهد.
  • دارایی را می‌توانید در چند دقیقه جابه‌جا کنید و تراکنش به جای چند روز یا هفته، بعد از چند ساعت کاملا امن خواهد بود.
  • هر کسی در هر زمانی می‌تواند هر تراکنش ساخته شده روی بلاک چین  ”  BlockChain ” را تایید کند و این باعث افزایش شفافیت می‌شود.
  • این امکان وجود دارد تا از فناوری بلاک چین  ”  BlockChain ”  برای ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز استفاده کرد که می‌توانند اطلاعات را مدیریت و دارایی‌ها را به صورت امن و سریع منتقل سازند.

[megalightbox]بیشتر بخوانید: استخراج بیت کوین چگونه انجام می‌شود[/megalightbox]

چالش های پیشروی بلاک چین چیست

با وجود مزیت های بسیار در این فناوری یک سری چالش‌ها نیز بر سر راه بلاک چین  ”  BlockChain ”   وجود دارد:

  • تراکنش‌ها را می‌توان به صورت ناشناس ارسال و دریافت کرد. این موضوع از حریم شخصی دفاع می‌کند اما اجازه فعالیت‌های غیرقانونی را نیز درون شبکه می‌دهد.
  • هر چند صرافی‌های زیادی ظهور کرده‌اند و محبوبیت ارزهای دیجیتال در حال افزایش است. اما معامله کالا و خدمات با بیت کوین چندان آسان نیست.
  • بیت کوین هم مثل خیلی از ارزهای دیجیتال دیگر، از نوسان قیمت زیادی رنج می‌برد. بیت کوین‌های زیادی در بازار وجود ندارند و تقاضا نیز در بازار مرتب تغییر می‌کند. قیمت بیت کوین ثباتی ندارد و بر اثر رویدادهای  مختلف در صنعت ارز رمزپایه تغییر می‌کند.

به طور کلی می‌توان فناوری بلاک چین ”  BlockChain ”   را دارای پتانسیلی برای به وجود آوردن تغییر در صنایع مختلف از جمله : تبلیغات و توزیع انرژی دانست. قدرت بلاک چین ”  BlockChain ”  در ماهیت غیر متمرکز و بدون واسطه آن است.

ابزارهای جدید هر روز برای بهبود امنیت بلاک چین ”  BlockChain ”  در حال توسعه هستند که امکانات، ابزارها و سرویس‌های مختلفی را عرضه می‌کنند.

در مقاله بعدی نحوه ثبت نام در بلاک چین ”  BlockChain ”  را برای شما توضیح خواهیم داد ، نظر خود را در مورد این تکنولوژی بیان کنید.

 

لینک کوتاه
https://aramismag.com /?p=2231

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند