چند لحظه برای خواندن نیاز دارید

دانشمندان بریتانیایی و مالزیایی می‌گویند بلندترین درخت دنیا را یافته‌اند؛ این درخت مرانتی (شوریه) زرد را سال گذشته پژوهشگران دانشگاه ناتینگهام در جنگل‌های بارانی بورنئو یافتند و طول آن به بیش از صد متر می‌رسد. بورنئو بزرگترین جزیره آسیا و سومین جزیره بزرگ دنیا است.

این درخت در منطقه حفاظت شده دره دانوم در استان صباح قرار دارد و مناره نام گرفته است.

بعد از اینکه این درخت شناسایی شد، محققان دانشگاه آکسفورد با اسکن سه‌بعدی و تصویربرداری با پهپاد ثابت کردند که بلندترین درخت دنیا است.

پیش از آن یکی از افراد محلی درخت را با متر نواری اندازه گرفته و گفته بود بالا رفتن از درخت “ترسناک” بوده است:

“اما راستش نمایی که از بالای درخت دیده می‌شد فوق‌العاده بود. من نمی‌دانم چه بگویم جز اینکه خیلی خیلی خیلی شگفت‌انگیز بود.”

این درخت احتمالا بلندترین گیاه گلدار دنیا هم است.

بلندترین درخت دنیا

دکتر دارین بوید از دانشگاه ناتینگهام گفت شناسایی این درخت نشان می‌دهد که “چنین درختانی وجود دارند، می‌توانند به طولی برسند که ما اصلا پیش بینی نمی‌کردیم و درختانی مثل این هستند که هنوز شناسایی نشده‌اند… ما باید از این درختان محافظت کنیم.”

دکتر الکساندر شنکین پژوهشگر دانشگاه آکسفورد از سه ساعت تلاش “طاقت‌فرسا” برای بالا رفتن از این درخت گفت با اینکه درخت‌های بلند زیادی دیده اما چنین درختی را تا به حال ندیده بوده است: “وقتی از این درخت عظیم بالا می‌روی سرت همیشه بالا است و به نوک آن نگاه می کنی.”

لینک کوتاه
https://aramismag.com /?p=3624

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند