۱۲ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

آیا می دانید که بیت کوین چیست ؟ طی چند سال اخیر بیت کوین توجه افراد زیادی را به خود جلب نموده است و باعث شده تا افراد زیادی به ثروت هنگفتی برسند ، البته نباید این مثله را هم نادیده گرفت که این ارز دیجیتال رمز پایه (کریپتوکارنسی) به علت استفاده مجرمانه تفکر مردم در مورد پول را نیز تغییر داده است.

بسیاری از دولت های جهان نمی دانند که باید در مورد بیت کوین چه تصمیم بگیرند ، اما این ارز دیجیتالی چیست ؟ چگونه ساخته می شود ؟ چگونه نگهداری می شود ؟ ما قصد داریم تا به این پرسش ها در این مقاله پاسخ بدهیم.

بیت کوین چیست

در حقیقت بیت کوین شبکه‌ای است که تحت کنترل هیچ کسی قرار ندارد ، و نوعی جدید از پول های دیجیتال است با این تفاوت که هیچ کسی آن را کنترل نمی کند.

درواقع پول های معمولی موجود توسط بانک‌های مرکزی به چاپ می‌رسند و این بانک ها هستند که تصمیم می‌گیرند این پول ها وجود داشته باشد یا خیر ، بانک ها به دقت بر روی شبکه پرداخت این پول ها نظارت دارند و آن را کنترل می کنند تا بتوانند از امتیازات آن بهره مند شوند اما این ارز رمزپایه توانسته این معاملات را برهم بزند.

 

بیت کوین چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد

بیت کوین در واقع یک شبکه پرداخت است که به صورت غیر متمرکز کار می کند ؛ یعنی نه شخص و نه کمپانی  خاصی روی فرایند تولید و تعین قیمت  نقشی ندارد، در عوض هر فردی بر روی شبکه کنترل پول خود را بر عهده دارد و فردی با دانلود نرم افزار Bitcoin  می تواند بر روی سیستم مالی بیت کوین تاثیر گذار باشد.

بیت کوین در هیچ کجا چاپ نمی شود و به وسیله نرم افزار های رایانه ای که در سراسر جهان مشغول حل مسائل ریاضی هستند تولید می شود.

این ارز دیجیتالی اولین نمونه از ارز های رمز پایه است .

چه کسی بیت کوین را خلق کرد

ایده اولیه بیت کوین توسط برنامه نویسی به نام ساتوشی ناکاموتو مطرح شد و آن در حقیقت یک سیستم پرداخت بر اساس اثبات انجام کار بود ، ایده اصلی ساتوشی تولید مستقل پول از هر مرکز دولتی بود ، ساتوشی ناکاموتو قصد داشت پولی تولید کند که علاوه بر سرعت بالا در نقل و انتقال ، هزینه انتقال کمی نیز داشته باشد.

 

بیت کوین چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد

از آن جهت که ارز های دیجیتال تحت کنترل فرد خاصی نیستند یا باید قانونی برای استفاده از آن‌ها وجود داشته باشد یا افراد می‌توانند به راحتی بدون این که تحت تعقیب قرار بگیرند و کسی متوجه شود هر خلافی را انجام دهند ، در واقع در این سیستم شما می توانید برای هر کسی بیت کوین ارسال کنید و سپس منکر این ماجرا شوید ، در نتیجه می‌توان از این ارز برای هر کاری و در هر جایی استفاده نمود.

این در واقع یک مشکل برای بیت کوین است که به آن مصرف دوباره یا (double spending) می گویند ، هرچند که بیت کوین در حال طراحی سیستمی برای جلوگیری از این اتفاق است.

در حقیقت کاربرانی که نرم افزار بیت کوین را روی رایانه خود نصب می‌کنند از طریق شبکه اینترنت به هم متصل می‌شوند و شبکه جدیدی را به وجود می آورند که به آن شبکه پرداخت با بیت کوین گفته می شود ، به طور کلی می توان گفت ماهیت بیت کوین بسته به این شبکه پرداخت دارد و بدون وجود این شبکه بیت کوین  بی معنی خواهد بود.

کار شبکه پرداخت این است که ردیابی کند چه کسی بیت کوین را برای دیگری فرستاده و هر فردی چه مقدار از این ارز را در اختیار دارد و در واقع اگر کسی فرستادن بیت کوین برای فرد دیگری را مخفی کند ، شبکه پرداخت متوجه این مخفی کاری خواهد شد.

 

بیت کوین چگونه ساخته می شود

شبکه پرداخت وظایف گسترده تری نیز دارد که یکی از وظایف تولید کردن بیت کوین است ، افراد حاضر در شبکه بیت کوین از نرم افزار های ماین بر روی کامپیوتر خود استفاده می کنند ، این نرم افزار ها در واقع وظیفه استخراج(Mining) را بر عهده دارند . شبکه پرداخت قانونی دارد که چه کسی و چه زمانی باید یک بیت کوین تولید کند.

[megalightbox]بیشتر بخوانید: استخراج بیت کوین چگونه انجام می‌شود[/megalightbox]

چه کسی این ارز دیجیتال را چاپ می‌کند

 

هیچ کسی ، این ارز اصلا ماهیت فیزیکی ندارد و هیچ شباهتی به پول های کاغذی نیز ندارد ، بیت کوین بدون هیچ ارتباطی با قوانین دولتی ایجاد شده و اصلا چاپ نمی شود ، رفتار دولت ها بر روی قیمت آن تاثیری ندارد و کاملا مستقل عمل می کند.

اما این ارز دیجیتال توسط هرکسی که به شبکه آن ملحق شود اجازه و قدرت  استخراج خود را می دهد.

این شبکه همین‌طور تراکنش‌هایی که صورت می‌گیرد را بررسی می‌کند و به صورت موثر شبکه پرداخت خود را ایجاد می‌کند.

بیت کوین در کجا نگهداری می‌شود

همان‌طور که گفتیم بیت کوین ماهیت فیزیکی ندارد و نمی توان آن را در بانک پس انداز کنید ، این ارز وجود دارد فقط به این دلیل که شبکه موافق وجود آن‌ها است و شما صاحب آن هستید چون شبکه قبول دارد که شما صاحب ‌آن مقدار بیت کوین هستید.

سابقه مالکیت شما در سیستمی به نام بلاک چین (blockchain) که یک فناوری غیر متمرکز و امن هست نگهداری می شود ، این سیستم نیز توسط هیچ دولت ، سازمان و شخصی اداره نمی شود و دارای یک شبکه است و اطلاعات در آن به صورت رمز در تمام کامپیوتر های موجود در شبکه نگهداری می شود.

[megalightbox]بیشتر بخوانید : بلاک چین چیست (BlockChain) و چگونه کار می کند + ویدئو[/megalightbox]

 

بیت کوین چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد

بلاک چین و بیت کوین

این فناوری سوابق و اطلاعات مالک این ارز دیجیتال را نگهداری می کند اما نه به صورت نام و حساب بانکی بلکه به صورت کد ها و کارکتر های تصادفی و پیچیده که هر کسی نمی تواند به سادگی پی به اطلاعات صاحب حساب ها ببرد ، همین امر باعث شده افرادی که از این سیستم استفاده می کنند کاملا ناشناس باقی بمانند.

وقتی معامله ای صورت می گیرد به سیستم بلاک چین گفته می شود که شبکه خود را بروزرسانی کند و از آدرس بیت کوینی شخص فرستنده مبلغ ارسالی را کم کند و به آدرس بیت کوینی شخص گیرنده اضافه نماید.

بیت کوین چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد

در حقیقت ارز های دیجیتال به دلیل ماهیت غیر فیزیکی خود قابل نگهداری نیستند و دارنده آن باید از سوابق نقل و انتقال خود نگهداری نماید ، که آن نیز یک آدرس طولانی متشکل از حروف و عدد می باشد و همانند یک رمز عبور است.

شما می توانید از این کد در نرم افزار های کیف پول الکترونیک مانند بلاک چین محافظت کنید یا آن را روی یک کاغذ پرینت بگیرید.

توجه کنید که شبکه اطلاعات دارایی شما را در خود  ذخیره کرده است و شما فقط باید از آدرس یا همان رمزی مراقبت کنید که به شما اجازه می دهد به بیت کوین های خود دسترسی داشته باشید و آن را به شخص دیگری منتقل کنید .

[megalightbox]بیشتر بیخوانید: آموزش ثبت نام در بلاک چین و نحوه دریافت و ارسال بیت کوین [/megalightbox]

 

نمی‌توان به اندازه بی‌نهایت بیت کوین ایجاد کرد

پروتکلی وجود دارد که اجازه نمی‌دهد بیشتر از ۲۱ میلیون بیت کوین توسط ماینر ها یا همان استخراج کننده ها ایجاد شود ، اما این به معنای محدود بودن بیت کوین نیست ! چرا ؟ زیرا بیت کوین را می توان به واحد های کوچکتری تقسیم نمود .

(کوچک‌ترین واحد قابل تقسیم بیت کوین معادل ۰/۰۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین است که به افتخار بنیان‌گذار این ارز به آن یک ساتوشی می‌گویند)

پشتوانه بیت کوین چیست

ارز های فیزیکی اکثرا برای چاپ نیاز به یک پشتوانه دارند که معمولا این پشتوانه ها طلا و نقره می باشد ، از نظر تئوری اگر شما یک دلار به بانک پرداخت کنید آن ها باید به همان مقدار به شما طلا بدهند (هر چند در عمل امکان این کار وجود ندارد).

اما پشتوانه این ارز دیجیتال طلا نیست بلکه فرمول های ریاضی است.

همانطور که گفته شد افراد برای تولید بیت کوین بر روی کامپیوتر های خود نرم افزار های ماین یا همان استخراج را نصب می کنند ، در حقیقت کار نرم افزار های ماین حل فرمول های ریاضی است ، این فرمول ها در اختیار همه قرار دارد و هر کسی می تواند آن را بررسی کند ، خود نرم افزار نیز متن باز است و هر کسی می‌تواند صحت عملکرد آن را تایید کند.

شفافیت بیت کوین

یکی از ویژگی های جالب بیت کوین وجود شفافیت در آن است ، با وجود این که تنها دارنده کد یا رمز می تواند به بیت کوین ها دسترسی داشته باشد ولی هر کسی که در شبکه حضور دارد می تواند میزان بیت کوین های موجود هر آدرس را مشاهده کند ، و متوجه شود که هر بیت کوین از کجا و به چه آدرسی منتقل شده است .

اما جای نگرانی وجود ندارد آدرس ها کاملا ناشناس هستند ، در واقع ظرافت بیت کوین این است که شفافیت و محرمانگی را با هم دارد و بر خلاف حساب های بانکی که رابطه مستقیم با نام صاحب خود دارند آدرس بیت کوین هرگز ربطی به نام واقعی شما ندارد.

 

بیت کوین چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد

بیت‌ کوین در واقع یک ترکیب عجیب است. پولی است که شبکه پرداخت هم محسوب می‌شود. ضمن محرمانگی، کاملا داد و ستد در آن شفاف است. کاملا غیر متمرکز است، اما قوانین سفت و محکمی دارد.

مشخصات بیت کوین چیست

بیت کوین دارای یک سری ویژگی های منحصر به خود است که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

بیت کوین چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد

۱. مرکزی ندارد

در حقیقت بیت کوین توسط هیچ بانک ، موسسه و شخصی کنترل نمی شود و هر کامپیوتری که بیت کوین را استخراج و تراکنش ها را تایید کند بخشی از شبکه است ، هیچ ابر قدرتی نمی تواند با اتخاذ سیاست های خود باعث ایجاد بحران مالی شود یا بیت کوین کسی را ضبط کند، حتی اگر بخشی از شبکه به هر دلیلی از بین برود بیت کوین همچنان به کار خود ادامه خواهد داد.

۲. راه‌اندازی آن ساده است

معمولا برای افتتاح حساب در بانک ها باید یک سری مراحل اداری طی شود تا بتوان یک حساب تجاری ایجاد نمود ، با این حال راه اندازی حساب بیت کوین خیلی سریع است و نیازی به پرداخت هزینه هم ندارد.

۳. حریم خصوصی در آن رعایت می‌شود

شما می توانید در شبکه با چندین حساب کاربری عضو شوید و هیچ نام و اثری از شما در آن وجود نداشته باشد و بیت کوین کاملا شفاف عمل کند.

۴. بیت کوین شفاف عمل می‌کند

بیت کوین جزئیات هر تراکنش را در  سیستم بلاک چین ثبت می کند ، در واقع هر کسی می‌تواند بفهمد که در یک آدرس چه مقدار بیت کوین وجود دارد ولی کسی نمی تواند بفهمد که این آدرس متعلق به چه کسی هست.

۵. هزینه انتقال ناچیز است

هزینه تراکنش ها در بانک ها معیار های خاصی دارد به عنوان مثال شاید بانکی برای انتقال پول در سطح بین المللی از شما ۱۰ پون درخواست کند ولی بیت کوین این‌طور نیست.

۶. بسیار سریع است

به محض تایید تراکنش توسط شبکه پرداخت ، شما قادرید در عرض چند دقیقه پول را به هرجایی که می خواهید بفرستید.

۷. قابل بازگشت نیست

معاملات در بیت کوین غیر قابل بازگشت هستند ، هیچ راهی برای بازگشت پول وجود ندارد مگر دریافت کننده آن را طی یک معامله جدید به شما بازگرداند.

لینک کوتاه
https://aramismag.com /?p=2283

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند