۷ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

روانشناسی رنگ چه کمکی به تاثیر گذاری تبلیغات و برند سازی می‌کند : یکی عامل تاثیرگذار بر روی موفقیت یک برند و تبلیغات رنگ  است که در انتخاب آن باید به عواملی همچون مخاطب، محتوا و… توجه شود

مطالعات متعدد نشان داده است، رنگ مورد استفاده در محیط­‌های عمومی از جمله محیط کار می­‌تواند بر روی خلق و خوی و میزان بهره­‌وری افراد تاثیر مثبت داشته باشد. از سوی دیگر یکی از ابزارهای قدرتمند مورد استفاده برند های موفق روانشناسی رنگ در طراحی می‌باشد.

قضاوت مردم در مورد محتوا در ۹۰ درصد موارد براساس رنگ بکار برده شده برای آن می­‌باشد. همچنین در ۸۵ درصد، رنگ محصولات، مبنای خرید افراد می­‌باشد. بنابراین تاثیر رنگ در تبلیغات و برند سازی رابطه مستقیمی با افزایش فروش دارد، برای فروش بیشتر و تاثیر بیشتر بر روی مخاطب ها باید به انتخاب رنگ مناسب در طراحی گرافیکی، اینفوگرافی، شبکه­‌های اجتماعی و طراحی صفحه‌ی فرود توجه زیادی داشت.

تمامی برندها در طراحی­‌های خود از رنگ­‌های خاص و ثابت استفاده می­‌کنند. همچنین رنگ­‌های مورد استفاده آن­ها در کمپین­‌های بازاریابی مورد استفاده قرار می‌­گیرد.

روانشناسی رنگ و تاثیر رنگ در تبلیغات و برند سازی

مطلع بودن از روانشناسی رنگ در انتخاب رنگ مناسب برای بخش­‌های مهم در محتوی  بصری بسیار کمک کننده می­‌باشد. مطالعه­‌ ادامه­‌ متن به شما در انتخاب مناسب ویا آگاهی از رنگ کمپین بازاریابی کمک می­‌کند تا نتیجه­‌ی بهتری از بازاریابی محتوا کسب نمایید و نقش رنگ در بازاریابی را بهتر درک کنید.

روانشناسی رنگ و تاثیر رنگ در تبلیغات و برند سازی

۱- شفافیت و خوانایی بسیار مهم است

رنگ‌هایی که خوانایی محتوا را تضمین می‌کنند، بهترین رنگ‌ها هستند. بنابراین رنگ‌های انتخاب شده باید دارای تفاوت نسبی با یکدیگر باشند. به عنوان نمونه انتخاب دو رنگ سفید و خاکستری روشن در کنار یکدیگر مناسب نمی‌باشد و باعث کاهش خوانایی متن می‌شود. از سوی دیگر انتخاب رنگ‌هایی با تضاد بالا در کنار یکدیگر نیز مناسب نمی‌باشد.

رنگ‌های مورد استفاده توسط شما باید برای تمامی افراد خوشایند باشد. آمارها نشان می‌دهد ۸ درصد مردان و ۰.۵ درصد زنان در شمال اروپا به نوعی کوررنگی مبتلا هستند. تشخیص رنگ سبز و قرمز برای این افراد مشکل می‌باشد. بنابراین هنگامی که قشر وسیعی از مردم مخاطب شما هستند بهتر است از ترکیب چنین رنگ‌هایی استفاده نشود.

 

۲- رنگ‌ها نشان دهنده‌ی شخصیت برند هستند

یکی از راه‌های ارتباطی با مشتریان رنگ‌ها می‌باشد. بنابراین هر چقدر در انتخاب رنگ محتوای بصری دقت شود، تاثیر بهتری بر روی مخاطب گذاشته می‌شود. رنگ‌های انتخابی شما باید با توجه به تصویری که می‌خواهید از برندتان در ذهن مخاطب‌تان ایجاد کنید، باشد.

به خاطر داشته باشید که محتوا نیز اهمیت دارد. رنگ هر بخش از محتوا می‌تواند براساس مخاطبان آن ویا پلتفرمی که محتوا در آن به اشتراک گذاشته می‌شود، تعیین شود.

روانشناسی رنگ و تاثیر رنگ در تبلیغات و برند سازی

۳- در روانشناسی هر رنگ معنایی دارد

هر رنگ معنایی دارد. به عنوان نمونه رنگ نارنجی نشان دهنده‌ی گرما و ارتباط است و معمولا در ذهنمان تداعی دهنده نور و خورشید است. بنابراین بسیاری از برندهای B2C (تجارت شرکت با مشتری) مانند آمازون از این رنگ استفاده می‌کنند. در مورد رنگ زرد نیز روانشناسی مشابهی وجود دارد.

رنگ آبی در عین حال آرامش‌بخش بوده و نشان‌دهنده‌ی خرد، قدرت و اعتماد است به همین دلیل معمولا در برندهای B2B (تجارت شرکت با شرکت) مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر دقت کرده باشید متوجه می‌شوید اکثر برندهایی که با پول یا سلامتی مردم در ارتباط هستند مانند Visa و PayPal از رنگ آبی استفاده می‌کنند.

 

۴- لوکس بودن یا قابلیت دسترسی

رنگ‌های سفید، نقره‌ای و مشکی خنثی می‌باشند. این رنگ‌ها توسط بسیاری از برندهای لوکس که می‌خواهند ظرافت و زیبایی را با سبک طراحی مینیمالیستی (ساده) همراه کنند مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان نمونه رنگ مشکی نشان دهنده کمال و قدرت است. این رنگ توسط برند های لوکسی مانند Ralph Lauren و Moët & Chandon استفاده می‌شود.

یکی از رنگ‌های مناسب برای استفاده توسط برندهای لوکس، رنگ بنفش می‌باشد. این رنگ نشان‌دهنده‌ی وفاداری است.

اما اگر برند شما، برندی سرگرم‌کننده و در دسترس است، رنگ‌های روشن و شاد بهترین انتخاب می‌باشند. [megapros]در میان مردم رنگ قرمز نشان‌دهنده‌ی انرژی، رنگ زرد نشان‌دهنده‌ی شادی‌ و خوش‌بینی و رنگ سبز نشان‌دهنده‌ی اعتبار و دوستی می‌باشد. [/megapros]

اگر به دنبال تاثیر رنگ در تبلیغات و برند سازی خود بر روی مشتری هستید، این رنگ‌ها بهترین انتخاب برای محصول یا خدمت شما هستند.


[megalightbox]مطالعه این مقاله نیز به شما پیشنهاد می‌شود : ۶گام طلایی برای عملی کردن ایده های شما[/megalightbox]


۵- رنگ‌های امروزی یا کلاسیک

شما شاهد استفاده از رنگ‌های سفید و نقره‌ای در لوگوی برندهایی مانند اپل، تسلا و زارا هستید. این رنگ‌ها احساس و ظاهری امروزی را به مشتری القا می‌کنند. برندهایی که قصد دارند در صنعت خود حرف اول را بزنند، مدرن و پیشرفته به نظر رسیدن برایشان بسیار مهم است. به همین دلیل است که بسیاری از شرکت‌های فناوری از این رنگ استفاده می‌کنند.

رنگ بنفش سابقه‌ی تاریخی در ایجاد ظاهری کلاسیک دارد. همچنین رنگ مشکی استفاده شده در بسیاری از برندهای قدیمی مانند Chanel کلاسیک است و نشان‌دهنده امنیت و پختگی می‌باشد.

روانشناسی رنگ و تاثیر رنگ در تبلیغات و برند سازی

۶- مشتریان هدف مهم هستند

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد مخاطبان مختلف، رنگ‌های مختلفی را ترجیح می‌دهند. بنابراین رابطه‌ی مستقیمی بین انتخاب رنگ و مخاطبان هدف وجود دارد. به‌عنوان نمونه رنگ آبی رنگی مناسب هم برای مردان و هم برای زنان می‌باشد. اما مطالعات متعدد نشان می‌دهد ۵۷ درصد مردان و تنها ۳۵ درصد زنان این رنگ را ترجیح می‌دهند. دومین رنگ مورد علاقه‌ی مردان سبز است درحالی‌که زنان رنگ بنفش را انتخاب می‌کنند.

رابطه‌ی مستقیمی بین ادراک رنگ‌ها و فرهنگ وجود دارد. به‌عنوان نمونه مردم در لیبریا (کشوری در غرب آفریقا) تنها دو رنگ ziza، ترکیبی از زرد، قرمز و نارنجی، و hui، ترکیبی از بنفش، سبز و آبی، را درک می‌کنند. همچنین در زیمباوه نیز تنها چهار لغت برای توصیف رنگ‌ها استفاده می‌شود.

بنابراین یک از عوامل مهم در انتخاب رنگ و  روانشناسی رنگ برقراری ارتباط با مخاطب، فرهنگ منطقه‌ای می‌باشد. به‌عنوان مثال رنگ قرمز در آمریکا نشان‌دهنده‌ی عشق و شور و علاقه است اما در هند مظهر پاکی است.

به طور کلی برای  تاثیر گذاری رنگ در تبلیغات و برند سازی خود باید به عواملی همچون مخاطبان هدف، نوع محتوایی که به اشتراک می‌گذارید، فرهنگ و آدابب رسوم و حسی که میخواهید به مخاطب القا کنید را در نظر بگیرید تا بتوانید مخاطبان بیشتری را جذب کنید و تأثیر بهتری روی آن‌ها بگذارید.

 تاثیر رنگ در تبلیغات و طراحی لوگو

روانشناسی رنگ و تاثیر رنگ در تبلیغات و برند سازی
در  این اینفوگرافی خواهید دید که در لوگو های طراحی شده توسط برند های بزرگ دنیا از چه رنگ ها و با چه مفاهیمی استفاده شده است .
لینک کوتاه
https://aramismag.com /?p=2198

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند