۹ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

تاثیر محیط بر سلامت انسان ؛ در این مطلب قصد داریم تا به با بررسی تاثیر مواردی همچون نور و مناظر در بدن انسان دریابیم که آیا این موارد می‌توانند به سلامت ما کمک کنند؟

 تاثیرات مناظر مناسب بر میزان استرس

تاثیر محیط بر سلامت انسان
تاثیر محیط بر سلامت انسان

در مطالعه که در سال ۱۹۸۶ توسط  پرفسور هیروگن صورت گرفت میزان تاثیر نور بر سلامت به وسیله ارزیابی زندانیان یک زندان که پنجره‌هایی با مناظر مختلف داشتند ارزیابی شد.

او متوجه شد که زندانیانی که منظره پنجره‌های آن‌ها رو به علفزار و یا کوه بود درجات بسیار کمتری از مریضی‌های مرتبط با استرس را نسبت به زندانیانی که منظره پنجره‌های آن‌ها رو به حیاط زندان یا ساختمان‌های دیگر بود نشان می‌دهند، علاوه بر این زندانیان ساکن در طبقه دوم درجات کمتری از بیماری‌های مربوط بر استرس را در مقایسه با زندانیان طبقه اول نشان می‌دادند.

دلیل این اختلاف در میزان بیماری‌ها وجود مناظر وسیع‌تر در طبقه دوم بود که باعث افزایش فواید روانشناختی مثبت می‌شد همچنین زندانیان طبقه اول استرس بیشتری را به دلیل کمبود حریم خصوصی تجربه میکردند زیرا در معرض دید کسانی بودند که از آنجا عبور می‌کردند.

نتیجه این آزمایش ها این بود که مناظر طبیعی باعث ایجاد پاسخ‌های مثبت می‌شوند و می‌توانند در مواردی همچون کاهش استرس، کاهش اضطراب، تمرکز حواس و  بهبود خلق و خو نقش اساسی داشته باشند.

همچنین مطالعاتی در سال های ۱۹۷۹، ۱۹۸۱ و ۱۹۸۶ توسط دکتر اولریچ انجام شد که تایید کننده تاثیر مناظر طبیعی بر وضعیت سلامت انسان می‌باشد.

ولریچ دریافت که تماشای گیاهان و آب درون اسلایدها و فیلم‌ها در زمینه درمان روانشناختی و فیزیولوژیکی  استرس بسیار تاثیرگذارتر از خلق صحنه‌هایی است که در آن‌ها گیاه و آب وجود ندارد، او همچنین دریافت که افرادی که به آنها صحنه‌های طبعیت نشان داده می‌شد نسبت به افرادی که در معرض صحنه‌های شهری قرار می‌گرفتند سریع‌تر بهبود پیدا می‌کردند.

او طی آزمایشی فهمید که گروهی که در معرض صحنه‌های طبیعی  هستند، دارای تنش عضلانی و تنش پوستی کمتر و همچنین گردش خون بهتر بودند، علاوه بر این احتمال ابتلا به فشار خون در این افراد نیز با کاهش چشم گیری مواجه شده بود.

پس بدون شک می‌توان این نتیجه را گرفت که تماشای مناظر طبیعی می‌تواند به شدت برای درمان استرس، افسردگی و حتی بیماری هایی مثل فشار خون و اسپاسم های عضلانی مفید باشد.


تاثیر  نور روز بر سلامت انسان

 

تاثیر محیط بر سلامت انسان
تاثیر محیط بر سلامت انسان

انسان ها از نظر روانشناختی تحت تاثیر انواع طیف های نوری قرار دارند؛ تحقیقات انجام شده  توسط دکتر اوت چنین نشان داد که نوری که در روز می‌تابد باعث بهبود خلق و خوی، افزایش روحیه، کاهش خستگی و کاهش بدن و چشم ها می‌شود.

بدن از نور به عنوان یک ماده مغذی برای انجام فعالیت‌های متابولیکی خود استفاده می‌کند.

یکی از مهمترین جنبه‌های روانشناختی نور روز ، برآورده کردن نیاز انسان در خصوص برقراری تماس با محیط خارجی زندگی است.

دکتر اوت معتقد است که؛ بدن از نور به عنوان یک ماده مغذی برای انجام فعالیت‌های متابولیکی خود استفاده می‌کند درست همان کاری که با آب و غذا  انجام می‌دهد، در حقیقت نور طبیعی باعث تحریک مغز شده و عملکرد های بیولوژیکی آن را بهبود می‌بخشد و این موضوع بسیار در سلامت انسان اهمیت دارد.

بیشتر بخوانید:  مغز انسان چگونه افکار خود را تفکیک می‌کند

وقتی که ما از سلامتی، تعادل و تنظیمات فیزیولوژیکی صحبت می‌کنیم، منظور عملکرد اعضای مهم بدن که مسئول حفظ سلامتی هستند اعم از سیستم عصبی و سیستم غدد درون ریز می‌باشد، این مراکز کنترل اصلی بدن به صورت مستقیم با نور خورشید تحریک میشوند این تاثیر فراتر از حدی است که علم مدرن حاضر به قبول آن شده است.


چشم انداز، راحتی و آسایش

تاثیر محیط بر سلامت انسان چگونه است
تاثیر محیط بر سلامت انسان

همانطور که تا به حال به آن اشاره شد نور و مناظر طبیعی زیبا تاثیر بسیار زیادی بر روی افزایش سلامتی جسمی و روانی انسان دارند و وارد کردن این دو اصل به زندگی روز مره می‌تواند کمک زیادی به سلامتی انسان بکند، امروزه به واسطه سبک زندگی که داریم از داشتن یک چشم انداز مناسب و نور کافی در خانه های خود محروم هستیم و این به شدت بر سلامت روانی ما تاثیر گذار است.

عامل مهم دیگری که در سلامت ما تأثیرگذار است، چشم انداز می‌باشد. چشم انداز می‌تواند دید به مناظر طبیعی دوردست باشد یا دید به مناظر ساختگی، اگر در آپارتمان خود دید مناسبی به مناظر طبیعی ندارید برای خود مناظر طبیعی را بسازید زیرا که داشتن یک چشم انداز مناسب تاثیر بسیار زیادی بر سلامت روانی انسان می‌گذارد و زندگی آپارتمان نشینی را قابل تحمل‌تر می‌کند.

روان و سلامت روان انسان امروز که در کوران تنش‌های روانی ناشی از تنوع و پیچیدگی روابط اجتماعی و ناموزون در الگوهای ارتباط جمعی به سر می‌برد، از اهمیت خاصی برخوردار است.

امیر المومنان علی (ع) می فرماید: نگاه کردن به سبزه مایه شادابی، نشاط و حیات است.

بر همین اساس است که سازمان بهداشت جهانی و روانپزشکان بالینی، استرس و بحران‌های عصبی را اصلی‌ترین علت بیماری‌های جسمی انسان می‌دانند. نتایج تحقیقات حاکی از این است که ترجیح ما برای نگاه به بیرون، مربوط به فرآیند بازیافت حواس تحلیل رفته است.

محیط طبیعی می‌تواند موجب بازآفرینی روانی و کاهش استرس فرد باشد، نیاز فطری انسان به نزدیکی با طبیعت، دلیل پیوستن انسان با طبیعت است. پیشرفت این ارتباط را می‌توان در باغ‌های شفابخش جستجو کرد.

چشم انداز با رویکرد درمانی یا چشم‌انداز شفابخش ؛ اولین بار توسط گسلر در سال ۱۹۹۱ میلادی  استفاده شد و عواملی مانند طبیعت محیط ساخته شده و فضای سبز را در سلامت روان فرد موثر می‌دانست.


تاثیر محیط بر سلامت انسا

تاثیر گیاهان بر بهبود فضا:

 

تاثیر محیط بر سلامت انسان
تاثیر محیط بر سلامت انسان

گیاهان و فضای طبیعی سبز می توانند در کاهش فشار روانی و تنش‌های اجتماعی حاصل از آن موثر باشند، گیاهان سبز از عناصر مصنوع سخت و خشن را به حداقل رسانده و موجب پدید آمدن غنای حسی در محیط می‌شود و در فرد ادراکی خوشایند و دلپذیر را فراهم می کند و همچنین با غلبه بر محیط مصنوع به سلامت روان فرد منجر می‌گردد.

طبق تحقیقات ناسا باکتری و قارچ در اتاق خوابی که در آن گیاه وجود دارد ۵۰ تا ۶۰ درصد کمتر از اتاق بدون گیاه است.

گیاهان از طریق عمل فتوسنتز نور، دی اکسید کربن، مونوکسید کربن و اکسید نیتروژن محیط را گرفته و تولید اکسیژن می کند، کاری که هیچ یک از سیستم های تهویه پیشرفته امروزی نمی توانند انجام دهند و با عمل تعریق روی برگ ها، علاوه بر رطوبت زنی و تعدیل درجه حرارت محیط هوا را در فضا به جریان انداخته و بنابراین آلودگی و گرد و غبار بیشتری جذب برگها و ریشه آنها می‌شود.

یکی از محاسن بسیاری از گیاهان این است که برای عمل فتوسنتز نیاز حتمی به وجود نور ندارند چون این فرایند از طریق باکتری های درون خاک نیز انجام می شود.

اهمیت نور:

در مطالعــه ای شــامل  که به صورت  تصادفی انجام شــد مشخص شد که درمــان بــا نــور مناســب می توانــد بــر اختــالات فصلــی و حتــی افســردگی های غیرفصلــی مؤثــر باشــد.

همچنیــن طــی تحقیقــات بالینــی دیگــری متخصصــان علــوم روانپزشــکی اعلام کردنــد:
اســتفاده از نورمناســب در درمــان افســردگی های ناشــی از فصــل زمســتان بــه خوبــی اثبــات شــده اســت و در مجمــوع درمــان بــا نــور گزینــه ای عالــی بــرای درمــان افســردگی های غیرفصلــی در کنــار درمــان بــا داروهــای ضدافســردگی می باشــد.

بیشتر بخوانید: اختلال های عاطفی فصلی چیست+علت به وجود آمدن

نکاتی برای افزایش مطلوبیت خانه برای کاهش استرس و افزایش آسایش

خانه علاوه بر ایجاد حس امنیت و وجود سرپناه باید بتواند آرامش روانی نیز برای افراد به وجود آورد، زیبایی و کارآمدی سرپناه و حتی مقاوم بودن آن می تواند بر مطلوبیت آن در پاسخگویی به روان آدم کمک نماید.

این نکته بسیار حائز اهمیت است که طراحی خانه حس تعلق و داشتن حریم خصوصی را به ساکنین آن القا کند که این حفظ حریم خصوصی باید هم به صورت فیزیکی و بصری و هم به صورت صوتی باشد.

داشتن فضا های باز، نیمه باز و بسته در هر خانه بسیار مهم است زیرا که افراد دارای روحیات متفاوتی هستند و وجود این فضا ها می‌تواند باعث شود که هر فرد بسته به روحیات خود از آن استفاده کند.

استفاده از تابلو های نقاشی و عکس‌هایی که از مناظر زیبا گرفته یا کشیده شده اند در خانه باعث تقویت روحیه افراد می‌شود.

قرار دادن گیاهان در اتاق خواب و دیگر بخش های منزل.

انتخاب خانه هایی که نور گیر مناسبی دارند.

داشتن اکواریوم یا پرنده هایی مثل کبوتر مرغ عشق هم توصیه می‌شود البته باید توجه کرد که این پرنده ها نباید در قفس نگهداشته شوند.

لینک کوتاه
https://aramismag.com /?p=6288

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند