ترفند های عکاسی حرفه ای

۴ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

یادگیری ترفند های عکاسی حرفه ای عاملی مهم برای تبدیل شدن به یک عکاس حرفه‌ای است اگر قصد کسب درآمد و یا خیره کردن مخاطبان خود را دارید باید حرفه ای باشید

عکاسی به‌عنوان یکی از هنرهای دوست‌ داشتنی، علاقه‌مندان زیادی دارد، این روزها با افزایش دسترسی افراد به گوشی‌های هوشمند و دوربین، این هنر از محبوبیت زیادی برخوردار شده است.

اما برخی افراد به دلیل نا آشنایی به ترفند های عکاسی حرفه ای از عکس‌های خود راضی نیستند، از سوی دیگر برخی افراد خواهان یادگیری ترفند های عکاسی حرفه ای هستند.

ترفند های عکاسی حرفه ای

 هنگام عکاسی توجه و تمرکز کنید

بی‌توجهی و عدم تمرکز عکاسان به سوژه قبل از گرفتن عکس به خوبی در عکس نمایان می‌شود. به‌عنوان نمونه عدم توجه هنگام عکس گرفتن از یک مکان می‌تواند باعث قرار گرفتن بعضی اشیای ناخواسته در عکس شود.

اما اگر به مدت کوتاهی قبل از عکس گرفتن سوژه‌ی مورد نظر، پس زمینه و اطراف آن، مورد بررسی قرار می‌گرفت و ترکیب‌بندی مناسبی انتخاب می‌شد، حتما عکس بهتری ثبت می‌شد.

ترفند های عکاسی حرفه ای
تمرکز کنید و اثر هنری خلق کنید !

هنگام عکس گرفتن سعی کنید اطراف و زمینه‌ی سوژه شلوغ نباشد، چون باعث می‌شود تشخیص سوژه توسط مخاطب سخت شود. صرف نظر از نوع عکاسی، سوژه‌ی شما بهتر است زمینه و اطراف خلوتی داشته باشد. این کار باعث می‌شود سوژه بهتر نمایان شود و برای مخاطب جذاب‌تر باشد.

 

 دوربین خود را ثابت نگه دارید

این نکته اغلب توسط عکاسان مبتدی مورد توجه قرار نمی‌گیرد. لرزش دوربین هنگام عکاسی باعث افزایش احتمال بلور شدن و کاهش کیفیت عکس می‌شود.

ترفند های عکاسی حرفه ای
شیوه صحیح گرفتن دوربین بدون سه پایه

برای اینکه دوربین را بدون حرکت نگه دارید الزاما سه‌پایه لازم نیست، شما می‌توانید با این ترفند عکاسی حرفه ای و  قراردهی دست ها، بازوها و پاها در موقعیت صحیح دوربین را ثابت کنید.

به‌عنوان نمونه برای بی‌حرکت نگه‌داشتن دوربین DSLR، دست‌ها خود را زیر دوربین ثابت کنید. ترجیحا بجای استفاده از LCD برای عکاسی از نمایاب دوربین استفاده کنید، این کار باعث می‌شود دوربینتان در بالاترین حالت پایداری قرار بگیرد.

 

از فیلترها استفاده کنید

با وجود اینکه برخی از افراد استفاده از فیلترها را کاملا بی مورد می‌دانند، اما استفاده درست از آن‌ها هنگام عکاسی باعث بهبود کیفیت عکس می‌شود. کیفیت عکس‌های گرفته‌شده با فیلتر بالاتر از اپلیکیشن‌های ویرایش عکس فتوشاپ و لایت روم می‌باشد.

در زیر چند نمونه فیلتر و شرایط استفاده از آن شرح داده می‌شود.

ترفند های عکاسی حرفه ای
ترفند عکاسی حرفه ای برای صرفه جویی در زمان ویرایش عکس
  • فیلتر Polarizing یک ابزار عکاسی برای افزایش کنتراست آسمان و کاهش بازتاب شدید نور از سطوح غیرفلزی و کاهش مه محیط می‌باشد.
  • فیلتر Graduated Neutral Density یک ابزار عکاسی برای افزایش نور محیط با تاریک‌کردن آسمان استفاده می‌باشد.
  • فیلتر Neutral Density یک ابزار عکاسی برای کمینه‌کردن نور ورودی به لنز و امکان کاهش سرعت شاتر برای ثبت تصاویری ناب از حرکت ابرها و آب می‌باشد.

استفاده از فیلترها هنگام عکاسی مانع از هدر رفت زمان برای ویرایش عکس پس از عکاسی می‌شود و یکی از بهترین ترفند های عکاسی حرفه ای است.صبور باشید

صبور بودن در هنگام عکاسی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها است. بهنگام عکاسی شما باید صبور باشید، زیرا عجله باعث افزایش خطا می‌شود. همچنین شما زمان کمی را صرف فکر کردن به نوردهی و ترکیب‌بندی خواهید کرد. در نتیجه کیفیت عکس شما کاهش می‌یابد.

ترفند های عکاسی حرفه ای
صبر در عکاسی هم اهمیت زیادی دارد

اگر زمان مصرفی برای گرفتن تعداد عکس‌های بی‌شمار بدون درنظر گرفتن این نکات را صرف گرفتن یک یا دو عکس با درنظر گرفتن ترفند های عکاسی حرفه ای  کنید، حتما عکس‌های بهتری را ثبت خواهید کرد. 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 11 =