تعویض دیسک و صفحه کلاچ خودرو

۵ دلیل واضح برای تعویض دیسک و صفحه کلاچ خودرو

03:4352۰
۴ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

دیسک و صفحه کلاچ خودرو چه زمانی باید تعویض شود ؟با هر بار فشار دادن کلاچ قطعات زیادی با هم درگیر می‌شوند تا قدرت موتور را بتوانند به چرخ ها منتقل کنند و باعث پیشرفتن خودرو شوند ، پس توجه به این نکته بسیار مهم است که تقریبا بعد از ۵۰ الی ۶۰ هزار کیلومتر بستگی به نوع رانندگی شما باید تعویض شود.

فرضا افرادی که تازه گواهی نامه گرفته اند اغلب پای خود را روی صفحه کلاچ تکیه می‌دهند و این کار را حتی در هنگام داشتن سرعت زیاد هم ترک نمی‌کنند، این کار به شدت برای دیسک و صفحه کلاچ خودرو مضر است و باعث درگیری دائم آن‌ها می‌شود در نتیجه زودتر نیاز به تعویض پیدا می‌کنند.

از طرفی رانندگان بین شهری به علت ترمز کردن کمتر و درگیری کمتر دیسک و صفحه کلاچ خودرو تا ۷۰ الی ۸۰ هزار کیلومتر هم نیازی به تعویض ندارد و برعکس در رانندگی بین شهری به علت ترمز و توقف زیاد زودتر باید تعویض کرد.


چه زمانی نیاز به تعویض دیسک و صفحه کلاچ خودرو

از کجا باید فهمید که زمان تعویص دیسک و صفحه فرا رسیده؟ برای پیدا کردن جواب این سوال باید به نشانه هایی توجه کنیم که در زیر به آن ها اشاره کرده‌ایم

۱- اولین نشانه زمانی است که ما ماشین را در دنده ۱ گذاشته و کلاچ را رها می‌کنیم موتور و اتاق خودرو به لرزه می‌افتد و البته این لرزش کاملا متفاوت است. این یک نشانه واضح و کامل برای تعویض دیسک خودرو است.

۲- ماشین را در حالت ثابت در دنده ۲ قرار دهید و کلاچ را رها کنید اگر خودرو حرکت کرد و خاموش نشد باید سریعا اقدام به تعویض این قطعات کنید اما اگر خودرو به سرعت خاموش شد هنوز زمان تعویض فرا نرسیده است.

۳- در سر بالایی نیمه شدید، اگر نیاز به تعویض دنده به شماره‌های سنگین زیاد مشهود بود، نشانه‌ای برای تعویض صفحه کلاچ است.

۴- اگر هنگام رانندگی گاز  میدادید اما خودرو حرکت و شتاب خوبی نداشت زمان دست به جیب شدن فرارسیده است.

۵- درست جا نخوردن دنده ها مخصوصا دنده یک و دنده عقب نیز از شواهد تموم شدن دیسک و صفحه کلاچ شما است، هرچند که این مورد می‌تواند نشانه نیاز به تعویض روغن واسکازین خودرو شما نیز باشد.


قبل تر هم گفتیم که بستگی به نوع رانندگی شما دارد که شما شاهد این نشانه ها زودتر باشید یا دیر تر از حد استاندارد، اما با توجه به تجربه ثابت شده است که در اکثر خودرو های ایرانی و ترافیک زیاد شهر ها این مقدار به زیر ۴۵ هزار کیلومتر رسیده است، پس اگر دوست ندارید زود به زود دست به تعویض این قطعات بزنید ، باید رانندگی معقول و کم شتاب را انتخاب کنید و عمر این قطعات را تا ۷۰ هزار کیلومتر افزایش دهید. تعویض دیسک و صفحه کلاچ خودرو


بیشتر بخوانید: نگهداری خودرو و راه های کاهش مصرف سوخت


در حال حاضر دیسک و صفحه‌های چینی بازار را قبضه کرده‌اند. در حد امکان برای تعویض دیسک و صفحه از جنس مرغوب و تعمیر کار خوب و آشنا به کار استفاده کنید چون با تعویض نشدن یک کاسه نمد در سیستم کلاچ خودرو شاید کلاچ شما ۲۰ هزار کیلومتر هم کار نکند.

مورد دیگر اینکه به پیشنهاد برخی تعمیرکاران مبنی بر کوبیدن دیسک و صفحه گوش ندهید، شما با این کار شاید یک سوم مبلغ کل دیسک و صفحه به همراه اجرت را ذخیره خواهید کرد؛ اما کیفیت و نحوه بهره برداری از آن، به هیچ وجه به یک دیسک و صفحه کلاچ نو نخواهد رسید.

اگر تجربه‌ای دارید، می‌توانید آن را با ما در میان بگذارید

لینک کوتاه
https://aramismag.com /?p=6196

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند