تغییر در الگوریتم های گوگل در گذر زمان

۱۰ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

تغییر در الگوریتم های گوگل: امروزه شیوه ی انجام سئو با سئوی ده سال پیش کاملا متفاوت است. دلیل مهمی برای این تغییر شیوه وجود دارد: موتورهای جستجو پیوسته الگوریم جستجوی خود را تغییر میدهند تا به کاربران بهترین نتایج از جستجوها را نمایش دهند.

در ده ساله اخیر، گوگل به عنوان مهم ترین موتور جستجوی موجود، آپدیت های جدیدی رونمایی کرده است و هرکدام از این آپدیت ها تاثیراتی روی شیوه ی سئو گذاشته اند. در ادامه لیستی –نه طولانی و کسل کننده- از آپدیت های الگوریتم گوگل و همچنین تاثیرات آنها روی تحقیق و سئو تا به امروز آورده شده است.

۲۰۱۱- پاندا

مشخصا گوگل خیلی پیشتر از سال ۲۰۱۱ وجود داشته است. اما ما با پاندا شروع میکنیم، زیرا آن اولین آپدیت مهم در عرصه ی سئوی مدرن بوده است. آپدیت پاندای گوگل برای تمرکز روی سایت هایی که فقط برای بالا بردن رتبه ساخته شده بودند، ایجاد شد. این آپدیت روی فاکتورهای روی صفحه متمرکز شد. به عبارت دیگر، هدف این آپدیت، بررسی اطلاعاتی است که کاربر از یک سایت میخواهد.

دو گونه از سایت ها با به وجود آمدن آپدیت پاندا به مشکل برخوردند:

  1. سایت های وابسته (سایت هایی که فقط برای ارجاع به صفحات دیگر ایجاد شده اند.)
  2. سایت هایی با محتوای کم

گوگل چندین بار آپدیت پاندا را تغییر داد و دوباره راه اندازی کرد و البته آن را در الگوریتم هسته ی ارائه شده در سال ۲۰۱۶ هم گنجاند. آپدیت پاندا به طور مشخص سئوی ما را تحت تاثیر قرار داده و صاحبان سایت ها نمیتوانند سایتی با محتوای بی کیفیت بسازند.

۲۰۱۲- ونیز

ونیز آپدیت قابل توجهی برای گوگل بود، زیرا با آن متوجه شد که کاربران گاهی پاسخ هایی را میخواهند که از لحاظ مکانی به آنها نزدیک باشند. بعد از ونیز، گوگل پاسخ هایش را به مکان فعلی شما و یا آی پی آدرس شما محدود کرد.

۲۰۱۲- پنگوئن

آپدیت پنگوئن گوگل، به وبسایت های لینک که از سایت های دیگر گرفته شده بودند، توجه داشت. پنگوئن بررسی میکرد که لینک های ارجاعی لینک های مطالب خوب و باکیفیتی هستند و یا با نوعی حیله و ترفند از موتورهای جستجو قرار گرفته اند. چندین سال پیش، مردم برای این لینک ها هزینه پرداخت میکردند تا رتبه ی سایتشان بالا برود. پنگوئن گوگل، به منظور جلوگیری از خرید، مبادله و ساخت لینک های مصنوعی ایجاد شد. اگر گوگل لینک مصنوعی پیدا میکرد، برای سایت امتیاز منفی در نظر میگرفت و کاری هم با امتیازات مثبتی که سایت قبلا برای لینک هایش گرفته بود، نداشت. آپدیت پنگوئن چندین بار اجرا شد و گوگل آن را در هسته ی الگوریتم ۲۰۱۶ خود قرار داد.

همانطور که متوجه شدید، سایت هایی که لینک های مصنوعی زیادی داشتند به خاطر این آپدیت ضربه ی بدی خوردند. لینک های بی کیفیت به جای داشتن امتیاز مثبت، برایشان امتیاز منفی تلقی شدند و باعث شدند سایت ها از نتایج موتورهای جستجو کنار گذاشته شوند. پنگوئن ساخت لینک را هم برای همیشه تغییر داد: هزینه کردن بابت دریافت لینک های بی کیفیت کنار گذاشته شد. به جای آن، شما باید روی پروسه ی ساخت لینک وقت زیادی صرف میکردید تا لینک های باکیفیت و از منابع معتبر پیدا کنید.

آپدیت الگوریتم گوگل

 

۲۰۱۲- دزد دریایی

دزد دریایی برای جلوگیری از کپی رایت غیرقانونی منابع ایجاد شد. این آپدیت برای اولین بار، امتیاز منفی زیادی برای وبسایت هایی که از آنها برای کپی رایت شکایت شده بود، در نظر گرفت.

۲۰۱۳- زرین بال

این آپدیت در جهت استفاده ی روز افزون مردم از ابزار ضبط صدا برای جستجوی یک محتوا ایجاد شد. زرین بال به همه ی عبارت مورد جستجو و نه قسمتی از آن توجه میکرد. اما چرا؟ به دلیل اینکه درخواست کاربر را به خوبی متوجه شده و به جای دادن لیستی از نتایج به وی، پاسخ صحیح را به او نمایش دهد.

تاثیر زرین بال به سرعت مشخص نشد، زیرا هدف این آپدیت تنبیه رفتارهای بد نبود. در پایان، تاکید زرین بال روی این نکات بود که: کپی سئو باید قابل خواندن باشد، از زیان طبیعی استفاده شود و نتایج نه فقط برای یک کلمه ی خاص و بلکه برای مترادف هایش نیز نمایش داده شود.

۲۰۱۴- کبوتر

آپدیت دیگر گوگل که نامش به پرندگان مرتبط میشد و در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، مرتبط با سئوی محلی بود. کبوتر روی هردو صفحات نتیجه و گوگل مپ تاثیر گذاشت. این آپدیت روی محلی شدن هرچه بیشتر متمرکز شد و سعی کرد تا نتایجی که به کاربر نشان میدهد، نزدیک مکان فعلی وی باشند. کبوتر به همچنین، تلاش کرد تا نتایج محلی، باکیفیت تر و هرچه بیشتر مرتبط با درخواست کاربر شده و فاکتورهای رتبه بندی را نیز در نظر گرفت.

۲۰۱۵- HTTPS/SSL

به منظور نمایان کردن اهمیت امنیت، گوگل تصمیم گرفت تا به سایت هایی که به طور دقیق HTTPS را برای ارتباط امن میان وبسایت و کاربر پیاده سازی میکنند، رتبه ی بالاتری بدهد. در آن زمان، HTTPS به عنوان یک سیگنال رتبه بندی سبک وزن معرفی شد. اما گوگل قبلا در مورد احتمال مهم تر کردن رمزنگاری، هنگامی که وب مسترها وقت اجرای آن را داشته باشند، بیاناتی ارائه کرده است.

تغییر در الگوریتم های گوگل
آپدیت الگوریتم گوگل

۲۰۱۵- موبایل آپدیت

این آپدیت در صنعت سئو با نام “موبایگدون” شناخته میشد زیرا تصور میشد که قرار است تغییراتی عظیمی در تحقیقات و بررسی ها پدید بیاورد. تا سال ۲۰۱۵، تقریبا ۵۰درصد از سوالات کاربران از گوگل با استفاده از گوشی همراه پرسیده میشد و احتمالا این آپدیت هم به همین خاطر به وجود آمد. این آپدیت به سایت هایی که هنگام بررسی با موبایل هم شکل اصلی خود را حفظ میکردند یک امتیاز در رتبه بندی گوگل داد. برخلاف اسمش، این آپدیت به سرعت رتبه بندی ها را تغییر نداد. با این وجود، تغییر مهمی بود که اهمیت روز افزون گوشی های همراه را نشان داد.

۲۰۱۵- رنگ برین

رنگ برین الگوریتم هنری گوگل است و از یادگیری ماشینی برای پیدا کردن پاسخ سوالات استفاده میکند. رنگ برین در مورد لغاتی که معانی آنها را نمیداند حدس زده و سپس لغاتی با معانی مشابه پیدا کرده و نتایجی را نمایش میدهد. رنگ برین به منظور بهبود، الگوریتم های بررسی قبلی را آنالیز کرده و بهترین نتایج را به کاربر نشان میدهد.

ساخت این آپدیت جدید اقدامی بزرگ به منظور کمک به گوگل برای درک بهتر معانی جستجو شده و نمایش بهترین نتایج است. در مارس ۲۰۱۶، گوگل بیان کرد که رنگ برین یکی از سه آپدیت برتر در ز مینه ی سیگنال های رتبه بندی است. بر خلاف دیگر فاکتورهای رتبه بندی، شما به جز نوشتن مطالب باکیفیت، روش دیگری برای گرفتن رتبه ی بالا نخواهید داشت. البته که نمیتوان تاثیر رنگ برین بر صفحات نتایج را نادیده گرفت.

۲۰۱۶- پوزم

سپتامبر ۲۰۱۶، زمان دیگری برای ارائه ی آپدیت محلی بود. آپدیت پوزم تغییرات زیادی در فیلتر رتبه بندی محلی گوگل برای تحقیقات محلی، ایجاد کرد. بعد از پوزم، تحقیقات محلی معتبرتر شده و نتایج بیشتر روی مکان کنونی کاربر و سوالات وی متمرکز شدند. برخی تجارت ها که در جستجوهای ارگانیک خوب عمل نمیکردند، با این آپدیت جدید رتبه ی بالایی به دست آوردند. اینگونه میتوان بیان کرد که این آپدیت تحقیقات محلی را از نتایج ارگانیک جدا کردند.

۲۰۱۸- (موبایل) آپدیت سرعت

با در نظر گرفتن نیازهای کاربر به منظور دریافت سریع اطلاعات، گوگل این آپدیت را که فاکتوری برای رتبه گرفتن تحقیقات هردو گوشی همراه و دسکتاپ، بود را ایجاد کرد. این آپدیت روی سایت هایی که روی موبایل به کندی بالا می آمدند، تاثیر گذاشت.

۲۰۱۸- پزشک

این آپدیت الگوریتم هسته، باعث ایجاد نگرانی گسترده برای افراد آسیب دیده شده و همچنین منجر به تغییر در رتبه بندی شد. با اینکه بسیاری از سایت های پزشکی، رتبه ی خود را از دست دادند اما هدف این آپدیت پایین آوردن رتبه ی آنها نبود، در واقع هدف اصلی این پزشک هیچوقت مشخص نشد! شاید هدف این آپدیت نمایش دادن نتایج بهتر برای کاربران و شاید هم حفاظت کاربران از دریافت اطلاعات غیرمعتبر (اطلاعاتی که گوگل تصمیم به نمایش دادنشان میگرفت) بود.

تغییر در الگوریتم های گوگل
تغییر در الگوریتم های گوگل

۲۰۱۹- برت

آپدیت برت گوگل به عنوان “بزرگترین تغییر در پنج سال اخیر” و “تغییر بر روی یکی از هر ده جستجو” معرفی شد. این یک الگوریتم آموزش ماشینی، یک تکنیک بر اساس شبکه ی خنثی برای پردازش زبان طبیعی (NLP) بوده است. لغت برت خلاصه شده ی عبارت Bidirectional Encoder Representations from Transformers (نمایندگی های رمزگذار دو طرفه از ترانسفورماتورها) است.

برت میتواند با نگاه به لغات بعدی و قبلی لغت موردنظر، محتوای کلی را درک کند. به عبارت دیگر، برت محتوا و ارتباط میان لغات جستجو شده را بررسی کرده و لغات را یکی یکی بررسی نمیکند. این یعنی: بهبودی عظیم در تعبیر عبارت جستجو شده و هدف پشت آن.

انتظارات از آپدیت الگوریتم گوگل در آینده

همانطور که مشاهده کردید، گوگل در دهه ۲۰۱۰ تغییرات زیادی را پشت سر گذاشته است. هدف اصلی آپدیت های مهم گوگل برخورد جدی با محتواهای اسپم و سایت هایی که قصد تقلب داشته اند، بوده است. اما پس از گذشت زمان، تمرکز گوگل بیشتر به سمت نتایج نمایش داده شده به دسکتاپ و تلفن همراه و مکان های محلی و لغت و یا عبارت دقیقی که کاربر جستجو کرده، رفت. با اینکه الگوریتم از اول هم پیشرفت چشمگیری محسوب میشده اما موارد اضافی مانند یادگیری ماشینی و NLP آن را تبدیل به هنری برجسته کرده است.

با توجه به تمرکز روی هدف، به نظر میرسد که گوگل به طور پیوسته هدف خود را روی بهبود الگوریتم و به منظور درک بهتر از سوالات جستجو شده و صفحات نتایج، متمرکز کرده است. به نظر میرسد که هدف تازه ی گوگل “دسته بندی بهتر اطلاعات و قابل دسترس کردن و کاربردی کردن تمامی اطلاعات برای تمامی مردم جهان است.” اما هدف هرچه که باشد، نمایش بهترین نتایج و کار کردن بر روی سایت به منظور تبدیل آن به بهترین سایت، بهترین راه پیش روی صاحبان سایت است.

به خاطر نام ها و سالهای زیاد گیج شدید و حوصله تان سر رفت؟ نگران نباشید! ما عکسی آماده کرده ایم که در آن آپدیت ها و اطلاعات خلاصه ای از همه ی آنها وجود دارد.

تغییر در الگوریتم گوگل
آپدیت گوگل
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 15 =