تفاوت بین SEO و SEM چیست ؟

۶ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

تفاوت بین SEO و SEM چیست ؟ در واقع SEO یکی از زیر مجموع های اصلی SEM یا بازار یابی موتور جستجو جهت جذب بازدید کننده هدفمند و ارگانیک است، حال سوال اصلی این است که آیا SEM به سئو کمک می‌کند؟

هرچند بسیاری از افراد دوست دارند که کار را سخت کنند و بازاریابی موتورهای جستجو را فرایندی جدا از سئو بدانند وآن را با تبلیغ در موتور های جستجو هم معنی بدانند برای همین می‌توان مقایسه‌ای بین این دو انجام داد.چند اصطلاح در بازاریابی موتور های جستجو

قبل از هرچیزی بزارید مفهوم چند اصطلاح یاد بگیریم هرچند که این اصطلاحات بسیار کلی توضیح داده شده و برای درک بهتر این مقاله هست و برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این اصطلاحات می‌تونید به لینک های موجود هر موضوع مراجع کنید.

SEM : به فرایند افزایش دیده شدن در موتورهای جستجو و گرفتن ترافیک هدفمند از طریق تبلیغات در موتور جستجو یا سئو و بهینه سازی سایت گفته می‌شود.

سئو  : به فرایند بهینه سازی وب سایت چهت دریافت ترافیک رایگان و هدفمند از موتورهای جستجو گفته می‌شود.

PSA: سریع ترین روش جذب تزافیک از موتور های جستجو می‌باشد، زیرا سایت شما در ازای پرداخت پول در نتایج بالای جستجو نمایش داده شده است.

PPC: رایج ترین نوع تبلیغات PSA و پر کاربرد ترین سیستم Google Ads روش پرداخت به ازای هر کلیک یا PPC می‌باشد، به این صورت که شما تنها زمانی پول از حسابتان کم می‌شود که یک نفر روی لینک تبلیغاتی شما کلیک کرده باشد.

ترافیک هدفمند: به بازدید کننده‌ای که برای رفع نیاز خود وارد سایت می‌شود و نرخ تبدیل بالایی برای بازگشت و مشتری شدن او وجود دارد.

تفاوت بین SEO و SEM

هر چند که SEO  یکی از مؤلفه های SEM می‌‌باشد اما بسیاری از بازار یابان وقتی از SEM نام می‌آورند منظورشان دقیقا تبلیغات PSA است، در واقع این افراد بر خلاف نظر ما، تنها مؤلفه SEM را فقط تبلیغات در موتور های جستجو می‌دانند، خب با این وجود می‌شود تفاوت سئو و بازاریابی موتور جستجو را بررسی کرد.

تفاوت بین SEO و SEM
سئو در حقیقت زیر مجموع مهمی از SEM می‌باشد اما به غلط مفهوم SEM با PSA اشتباه گرفته می‌شود.

SEO در مقابل SEM

در واقع این مقایسه بین  PSA و سئو است اما به دلیل تعریف های نادرست از واژه SEM به جای PSA استفاده می‌شود .

به طور کلی بهترین تاکتیک دیجیتال مارکتینگ برای جذب طولانی مدت ، اثر بخش و کم هزینه ترافیک ارگانیک و رایگان برای سایت بهینه سازی آن برای موتور های جستجو می‌باشد.

SEO می‌تواند ۲۴ ساعته در کل روز های هفته بدون تعطیلی و بدون ترس از تمام شدن اعتبار تبلیغات و از همه مهم تر رایگان برای سایت شما ترافیک هدفمند ارسال کند.

وبسایت هایی که از PPC  استفاده می‌کنند هم از موتور های جستجو ترافیک هدفمند دریافت می‌کنند ولی باید هزینه این ترافیک را بپردازند و اگر اعتبار آنها در کمپین های تبلیغاتی به اتمام برسد و یا تبلیغات را متوقف کنند تمام ترافیک را از دست خواهند داد.

یکی دیگر از تفاوت های بین SEO و SEM در این است که زمان زیادی را باید صرف سئو کرد در حالی که با تبلیغات در موتور جستجو می‌توان به سرعت به نتیجه مطلوب رسید  .

بنابر این به اهداف کلی کمپین دیجیتال مارکتینگ شما ربط دارد که انتخاب کنید می‌خواهید از کدام روش استفاده کنید، آیا سرعت بالای جذب ترافیک با پرداخت هزینه و عدم پایداری را لازم دارید، یا ورود رایگان دائمی ولی  زمان بر برای شما مهم است.

تفاوت بین SEO و SEM
البته شاید انتخاب درست این باشه که هر دو این موارد را با هم شروع کنید، یعنی در ابتدای کمپین خودتون از تبلیغات استفاده کنید و در کنار اون روی SEO هم تمرکز کنید و بعد از گذر زمان مورد نیاز برای دریافت بازخورد از سئو ترافیک پولی را کنار بگذارید.

بیشتر بخوانید: بازاریابی موتورهای جستجو SEM چیست ؟


آیا SEM به سئو کمک می‌کند

با این وجود شاید برای شما سوال باشد که آیا SEM به سئو کمکی هم می‌کند؟

جواب ناامید کننده است، نه SEM به SEO کمک نمی کند.

اگر از تبلیغات برای هدف قرار دادن کلمات کلیدی خاص و ترافیک موتور جستجو استفاده می کنید ، این تأثیر مثبت یا منفی بر تلاشهای سئو شما نمی گذارد.

 


برای یاد گیری و آشنایی با آخرین تغییرات سئو به مرکز آموزش سئو مراجعه کنید و همه مقالات سئو را به صورت یکجا مشاهده کنید.


اهمیت ترافیک SEM

ترافیک  بدست آمده از بازاریابی موتور جستجو (از طریق جستجوگرها ارگانیک یا تبلیغات موتور جستجو ) مهمترین منبع ترافیک اینترنت است. در واقع کاربری که وارد سایت می‌شود را کسی مجبور به ورود نکرده و اون به علت احساس نیاز وارد سایت شده.

تفاوت بین SEO و SEM
ترافیک جذب شده توسط بازاریابی موتور های جستجو هدف مند و از نرخ تبدیل بالایی برخوردار است

بنابراین ، هنگامی که جستجوگران بر روی یک وب سایت از نتایج جستجو کلیک می کنند یا روی یک تبلیغ کلیک می کنند نرخ تبدیل بسیار بالا تری نسبت به سایر ترافیک های ورودی خواهند داشت.

فیس بوک و توییتر در تلاشند تا سیستم های تبلیغاتی خود را برای استفاده از ترافیک هدفمند بهینه کنند ، اما با این وجود ، ترافیک به طور مستقیم از موتورهای جستجو دارای نرخ تبدیل بهتری است.

البته نباید فراموش کرد که  ورود کاربر برای تبدیل شدن اون به یک مشتری بلقوه تنها شروع کار است و مراحل بعدی دیجیتال مارکتینگ و تجربه کاربری مراحلی هستند که روی نرخ تبدیل تاثیر مستقیم خواهند گذاشت.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − سه =