بهترین تکنیک های ترکیب بندی در عکاسی

۶ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

تکنیک های ترکیب بندی در عکاسی :میزان موفقیت یک عکس رابطه مستقیمی با شیوه ترکیب‌بندی آن عکس دارد، در واقع حتی اگر تجهیزات حرفه‌ای و شرایط نوری مناسب به همراه یک سوژه قدرتمند هم در اختیار داشته باشید بدون یک ترکیب بندی حرفه‌‍ای و مناسب شما هرگز به عکسی جذاب که بتواند رضایت بخش باشد دست نخواهید یافت.

تکنیک های ترکیب بندی در عکاسی

 قاب در قاب

حتی وقتی که یک سوژه قدرتمند در اختیار دارید باز هم نمی‌توانید از جذابیتی که این ترفند به عکس شما می‌دهد چشم پوشی کنید، این ترفند نگاه بیننده را روی عکس قفل می‌کند.

تکنیک های ترکیب بندی در عکاسی
تکنیک قاب در قاب در عکاسی
تکنیک های ترکیب بندی در عکاسی
تکنیک قاب در قاب در عکاسی

در تصاویر بالا شما چندین عکس قاب در قاب یا Frame in frame را مشاهده می‌کنید .

یک قاب اصلی می‌بینید، همان‌طور که در عکس می‌بینید بیش از هر چیزی دیواره های اطراف توجه شما را به سمت سوژه اصلی باز  و جلب می‌کند.

در نمایی دیگر قسمت های تاریک عکس توجه بیننده را به سمت قسمت روشن عکس جلب می‌کند، در نتیجه این تعاملات عکاس با محیط یک ترکیب بندی حرفه‌ای و قدرتمند است که از لحاظ بصری تاثیر زیادی بر روی مخاطب خواهد داشت.

 

پایین آوردن سوژه

به وجود آوردن حس عمق در تصویر یکی از چالش های عکاسی می‌باشد که در کنار چالش ایجاد کردن حس فضای گسترده در مخاطب می‌تواند کمک زیادی به زیبا شدن و خیره کردن مخاطب به عکس بکند.

هرچند که نمایش فضای گسترده به کمک لنز های واید بسیار آسان است اما از نظر ترکیب بندی برای ایجاد حس فضای گسترده بهترین کار این است که سوژه خود را به یک سوم پایین کادر خود بکشانید.

تکنیک های ترکیب بندی در عکاسی
تکنیک پایین آوردن سوژه

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید دوچرخه سوار در نزدیکی لبه پایین کادر قرار دارد و همین امر باعث شده بخش گسترده‌ای از عکس به نمایش آسمان اختصاص پیدا نماید، علاوه بر این ترفند کوچک بودن سوژه نیز می‌تواند کمک کند تا بهتر فضایی که در آن قرار دارد را حس کنیم.

به عبارتی این عکس نسبت به زمانی که کادر عکس به صورت بسته بر روی دوچرخه سوار قرار دارد نمایی بهتر از حجم فضا برای بیننده به نمایش می‌گذارد.

 لایه‌بندی

تکنیک های ترکیب بندی در عکاسی
تکنیک لایه بندی در عکاسی

یکی از سخت ترین کار ها هنگام عکاسی ثبت فضای سه بعدی برای نمایشگری دو بعدی است، به شکلی که این نمایشگر بتواند حسی از سه بعدی بودن را القا کند.

تکنیک های ترکیب بندی در عکاسی
تکنیک ترکیب بندی در عکاسی

یکی از تکنیک های ترکیب بندی در عکاسی برای ایجاد همچین حسی استفاده از تکنیک لایه بندی است، به عنوان مثال تصویر بالا را نگاه کنید و ببینید که چگونه  عناصر مختلف که در فاصله های مختلفی نسبت به دوربین قرار دارند چگونه حس عمق تصویر را به نمایش می‌گذارند.

در پیش‌زمینه بافت علف‌ها را می‌بینیم که جزئیات ظریفی دارند و یا نرده ها که کادر عکس را به یک زاویه مورب قطع می‌کنند، کمی عقب‌تر به تپه‌هایی می‌رسیم که قله‌ی هر کدام از آن‌ها در فاصله‌ای متفاوت نسبت به دوربین قرار دارد؛ و در نهایت آسمان بالای همه‌ی آن‌ها قرار گرفته است. نتیجه‌ی این ترکیب‌بندی عکسی است که کمتر به یک تصویر تخت شباهت دارد و بیشتر تبدیل به یک بازنمایی سه‌بعدی پر از جزئیات از صحنه‌ی عکاسی شده است.ثبت حرکت در عکاسی

تکنیک های ترکیب بندی در عکاسی
تکنیک ترکیب بندی در عکاسی

قبلا هم به این موضوع اشاره کردیم که انتخاب یک سوژه قدرتمند، یکی از مهم‌ترین عوامل برای گرفتن یک عکس جذاب است، یکی از راه هایی که می‌تواند به شما برای اطمینان بخشیدن به قدرتمند بودن یک سوژه کمک کند عکاسی در حین حرکت سوژه است.

برای ثبت تصاویر در حرکت می‌توان از دو روش استفاده کرد: یا می‌توانید استفاده از کم کردن سرعت شاتر حرکت سوژه را با محو شدن آن نشان دهید، یا از سرعت بالای شاتر استفاده کنید و سوژه در در حالت ثابت (منجمد) نشان دهید.

تکنیک های ترکیب بندی در عکاسی
ثبت حرکت در عکاسی

به عنوان مثال به عکس بالا دقت کنید، می‌بینید که  قرار گرفتن سوژه در میان زمین و آسمان هنگام پریدن از روی نرده توانسته است به عکس پویایی بیشتری ببخشد، علاوه بر این توجه کنید که سوژه به سمت چپ تصویر کشیده شده است، این موضوع می‌تواند تجسم‌گرد ادامه حرکت او به سمت راست باشد.

به بیان دیگر بهتر است هنگام عکاسی از سوژه‌های متحرک، با در نظر گرفتن فضای منفی (خالی) کافی در برابر او، اجازه دهید حرکت در ذهن مخاطب تداوم داشته باشد.

استفاده از سایه‌ها

تکنیک های ترکیب بندی در عکاسی
تکنیک ترکیب بندی در عکاسی

سایه نیز یکی از عناصر جذاب ترکیب بندی محسوب می‌گردد، زیرا سایه این قابلیت را دارد که به تصویر عمق، بعد و جذابیت بصری اضافه کند، با نگاهی به تصویر بالا این نکته را بهتر می‌توانید درک کنید.

زاویه عکس کاملا عمودی است و همین می‌تواند باعث ایجاد حس تخت بودن عکس شود ولی، به لطف وجود سایه های دم غروب می‌توان حس وجود عمق را در عکس احساس نمود.

تکنیک های ترکیب بندی در عکاسی
استفاده از سایه در عکاسی

علاوه بر این سایه ها می‌توانند به جذابیت سوژه نیز اضافه کنند، اگر سایه‌ها نبودند قدرت سوژه‌ها به شکل قابل‌توجهی کمتر می‌شد. همچنین به خطوط موجود در عکس دقت کنید. استفاده از خطوط مورب، به ایجاد پس‌زمینه‌ای جذاب‌تر کمک کرده است که نگاه کردن به عکس را لذت‌بخش‌تر می‌کند.

  

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =