۸ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

با شروع فصل سرما، سرماخوردگی و آنفولانزا و جدیدا ویروس کرونا بیشتر صحبت مردم به رژیم غذایی مناسب برای پیشگیری و درمان این بیماری ها خلاصه میشود. برخی از این روش ها واقعا کارساز هستند اما برخی دیگر، تنها شایعاتی هستند که شاید از نسل های قبل به ما رسیده باشند و شاید هم به تازگی بین مردم رایج شده باشند. با ما همراه باشید تا صحت برخی از این باورها را بررسی کنیم.

وقتی فصل سرماخوردگی و آنفولانزا  و بیماری جدید COVID19 میشود، صحبت در مورد اینکه چه غذاهایی بخوریم تا در برابر بیماری ها مقاوم شویم، بالا میگیرد. در همین زمان، با عطسه ای کوچک، فرد کناری شما شروع میکند در مورد جدیدترین روش های پیشگیری و درمان که در اینستاگرام دیده است، برای شما صحبت میکند. اما مشکل این است که بیشتر این روش ها، چه از کودکی در ذهن ما مانده باشند و چه به تازگی در مورد آنها خوانده باشیم، داستانی رویایی و غیرواقعی بیش نیستند.

اگر از بیماری سرماخوردگی و آنفولانزا ، کرونا و همچنین نصیحت هایی که نمیدانید کدام درست است و کدام غلط، خسته شده اید، با متن زیر همراه شوید.

 

  1. شایعه : جذب ویتامین C از سرماخوردگی پیشگیری میکند.

حقایق و افسانه ها درباره درمان سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا

باور کنید که توصیه به مصرف مقدار زیادی ویتامین C برای پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی درست نیست. اولین چیزی که باید در مورد ویتامین C بدانید این است که این ماده محلول در آب است، به این معنی که مقدار مصرف شده بیش از نیاز اساسی بدن از طریق ادرار دفع می شود.

حقایق و افسانه ها درباره درمان سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا

تحقیقات نشان می دهد که کمبود ویتامین C ممکن است باعث کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن شود، اما در عین حال، مکمل ویتامین C هیچ تأثیری در جلوگیری از سرماخوردگی ندارد. بنابراین، دریافت ویتامین C کافی برای حفظ سلامتی شما مفید است، اما اگر سعی می کنید با خوردن یک کیسه پرتقال، از مبتلا شدن به سرماخوردگی آنفولانزا و COVID19 خود جلوگیری کنید، شاید زمان آن فرا رسیده که نسخه ی خود را تغییر دهید. به جای تمرکز صرف روی مرکبات، سعی کنید یک رژیم غذایی غنی از بسیاری از ویتامین ها و ریز مغذی ها داشته باشید. از جمله ویتامین A، ویتامین D، آهن و روی که از تقویت کننده های سیستم ایمنی بدن هستند.

 

  1. حقیقت: با خوردن سوپ نودل مرغ به مبارزه با سرماخوردگی بروید.

حقایق و افسانه ها درباره درمان سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا

حتی اگر مبتلا به سرماخوردگی نیستید هم میتوانید یک کاسه سوپ نودل مرغ بخورید. این سوپ هم برای روحتان خوب است و هم وقتی دمای بدنتان پایین آمده به کمکتان می آید. نمیخواهیم تصورتتان را خراب کنیم، اما مرغ و نودل نکته ی اصلی این سوپ نیستند. تقریبا همه ی سوپ ها به بدن آبرسانی میکنند و مواد مغذی دارند که میتوانند با سرماخوردگی مبارزه کنند. همچنین، بو کردن سوپ برای سینوس هایتان مفید است و حالتان را خوب خواهد کرد. متخصصان بیان میکنند که حتی اگر یک کاسه سوپ درمان قطعی نباشد، اما قطعا به امتحان کردنش می ارزد. حتی اگر هیچ فایده ای دیگری هم نداشته باشد، به بدن آب و مواد مغذی میرساند. اگر وسط خواندن مقاله به خود استراحت دادید تا بینی خود را پاک کنید، به سراغ درست کردن سوپ ساده ی نودل مرغ بروید که حتی فرد بیمار هم به تنهایی از پس درست کردن آن بر می آید.

 

  1. شایعه : وقتی سرماخوردگی دارید غذا بخورید ولی هنگامی که تب دارید چیزی نخورید.

حقایق و افسانه ها درباره درمان سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا

هیچوقت نفهمیدم این جمله از کجا آمده است، اما خیلی هم مهم نیست. هنگام سرماخوردگی غذا بخورید؟ بله. اما هنگام تب به خود گرسنگی ندهید. مهم نیست که چه نوع بیماری دارید، اما خوردن غذاهای مغذی برای درمان هر نوع بیماری ضروری هستند. در حقیقت، افزایش دمای بدن در واقع متابولیسم شما را تسریع می کند و مطالعات نشان داده است که بدن برای هر ۱ درجه بالاتر از حد طبیعی ۷ درصد افزایش کالری نیاز دارد. در حالی که بعضی اوقات تصور می شود که گرسنگی دادن به باکتری ها یا ویروس می تواند برای کوتاه کردن مدت بیماری سرماخوردگی و یا آنفولانزای  و COVID19 شما مفید باشد اما علم از این جمله حمایت نمی کند. اگر گرسنه هستید و تب دارید، حتما باید چیزی بخورید، حتی اگر این فقط یک یا دو تکه ی کوچک غذا باشد.

 

  1. حقیقت: عسل گلو درد را تسکین می دهد.

حقایق و افسانه ها درباره درمان سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا

یک مطالعه جدید نشان داده که عسل شاید سرماخوردگی شما را درمان نکند، اما تقریبا به اندازه ی شربت های خاص سرفه در تسکین سرفه موثر است. بنابراین اگر می خواهید تمام شب را با سرفه هم اتاقی خود را بیدار نگه ندارید، سعی کنید قبل از خواب یک فنجان چای با عسل بنوشید تا سرفه ی خود را کم کرده و کمی آرامش موقتی داشته باشید. هر چند در این کار زیاده روی نکنید، زیرا سرفه روش طبیعی بدن برای کمک به پاک کردن مخاط از مجاری تنفسی شماست.

 

  1. شایعه : شکر سیستم دفاعی بدن را دچار ضعف میکند.

حقایق و افسانه ها درباره درمان سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا

شکر به خودی خود سیستم دفاعی بدن در برابر سرماخوردگی و آنفولانزا و کرونا را تضعیف نمیکند. سیستم ایمنی بدن بسیار پیچیده است و این عقیده رایج مبنی بر اینکه قند ایمنی شما را تضعیف میکند از سال ۱۹۷۳ مورد بررسی قرار گرفته است، اما تحقیقات بیشتر این ادعا را کاملا پشتیبانی و یا رد نکرده است. قبل از خوردن میان وعده های قندی مورد علاقه ی خود، باید بدانید که اگرچه قند سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف نمی کند، اما مطمئنا به آن کمک هم نمی کند. مصرف بیش از حد قند بر سلامت تاثیر منفی دارد. بنابراین احتمالا بهترین راهکار برای شما رعایت دستورالعمل های توصیه شده برای مصرف قند کمتر از ۱۰ درصد کالری در روز است.

 

  1. شایعه حقایق و شایعه ها درباره درمان سرماخوردگی، آنفولانزا و کروناحقایق و شایعه ها درباره درمان سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا: اگر دچار احتقان هستید، لبنیات نخورید.

حقایق و افسانه ها درباره درمان سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا

اگر آبریزش بینی دارید و یک روزه یک جعبه دستمال کاغذی مصرف کرده اید، ممکن است بشنوید که یک روز قهوه ی خود را بدون شیر بخورید. تصور میشود که لبنیات مخاط را افزایش میدهد و به همین دلیل باور رایجی است که اگر احتقان بینی دارید، لبنیات نخورید. اما این بیان هیچ پایه ی علمی ندارد. در حقیقت، ویتامین D، کلسیم و پروبیوتیک های موجود در بسیاری از لبنیات، تقویت کننده ی سیستم ایمنی هستند، بنابراین به خاطر آبریزش بینی هنگام سرماخوردگی خجالت نکشید!

 

  1. حقیقت: برای سالم ماندن، آب کافی به بدنتان برسانید.

حقایق و افسانه ها درباره درمان سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا

هنگام سرماخوردگی و یا آنفولانزا و کرونا برای درمان و کوتاه کردن دوره ی نقاهت، علاوه بر خوردن غذاهای مغذی، باید آب کافی به بدنتان برسانید. برای رساندن مواد مغذی به اعضای بدن و دور کردن سموم از بدن، آب ضروری به نظر میرسد. تقویت کردن سیستم ایمنی بدن تنها فایده ی آب نیست، پس حتی اگر مریض نیستید هم آب را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

پس اگر میخواهید در این فصل آنفولانزا و سرماخوردگی و حتی کرونا سلامت بمانید، تنها شستن دستان کافی نیست و برای خوردن پرتقال هم منتظر سرفه نمانید. به جای آن، یک رژیم غذایی سالم و مغذی برای خود در نظر بگیرید. هیدرات زیادی به بدن خود برسانید؛ این هیدرات میتواند از طریق نوشیدن آب به بدن برسد، یا از خوردن یک کاسه سوپ نودل مرغ و یا نوشیدن یک فنجان چای با عسل.

البته که هنگام ابتلا به سرماخوردگی و یا آنفولانزا و کرونا به دکتر مراجعه کنید و طبق توصیه های او پیش بروید به جای اینکه به صحبت های مادر مادربزرگتان توجه کنید!


بیشتر بخوانید: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد: رژیم غذایی مناسب ۳۰ سالگی


 

لینک کوتاه
https://aramismag.com /?p=4438

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند