۴ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

کتاب دختر شینا نوشته بهناز ضرابی‌زاده برترین کتاب حوزه دفاع مقدس در شانزدهمین سال  جشنواره کتاب دفاع مقدس می‌باشد.

درباره بهناز ضرابی‌زاده

بهناز ضرابی‌زاده متولد همدان در سال ۱۳۴۷ می‌باشد، او کارشناس و مسئول آفرینشهای ادبی کانون پرورش فکری کودک و نوجوان است و  همچنین تا کنون سردبیر نشریه های مختلفی بوده است.تالیف و چاپ بیش از دویست و پنجاه اثر داستانی و ادبی در نشریات و مجلات برگزیده کشوری از دیگر فعالیتهای ضرابیزاده است.

ضرابی‌زاده برگزیده بیش از ۳۰ جشنواره داستاننویسی سراسری؛ از جمله کسب مقام اول در نخستین جایزه داستان ویژه مخاطبان کودک و نوجوان با موضوع امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی، تقدیر شده در چهارمین و ششمین جایزه ادبی اصفهان، کسب مقامهای برگزیده در هشتمین، نهمین و دهمین جشنواره مجمع خبرنگاران و نویسندگان دفاع مقدس را در کارنامه خود دارد.

بیشتر بخوانید: خلاصه کتاب یادت باشد … اثر محمد رسول ملا حسنی

آثار او را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد بزرگسال و کودک و نوجوان:

آثار بزرگسال: دختر شینا، گلستان یازدهم، ساجی و…
آثار کودک و نوجوان: مرغ شل، خانم کوچیک، محله حاجی و…


درباره کتاب دختر شینا

دختر شینا از آثار انتشارات سوره مهر است و به روایت زندگی قدم خیر محمدی کنعان همسر شهید حاج ستار ابراهیمی می‌پردازد، شهید ستار ابراهیمی از شهدای برجسته استان همدان است که در عملیات والفجر ۸ به شهادت رسید.

بهناز ضرابی‌زاده درباره کتاب خود می‌گوید

تاکنون درباره زندگی حاج ستار ابراهیمی  فعالیت های فرهنگی زیادی صورت گرفته است با توجه به آثار به عمل آمده متوجه شدم، قدم خیر در سن ۲۲ سالگی، همسرش به شهادت رسیده و با وجود ۵ فرزند، ازدواج نکرده است و به تنهایی فرزندانش را بزرگ کرد.
این موضوع برای من بسیار تامل برانگیز بود، زنی که در روستا زندگی می کرد به فضای شهر آمده و به تنهایی در اوج جوانی، تمام هم و غمش بزرگ کردن فرزندانش شده بود. بنابراین تصمیم گرفتم درباره فراز و نشیب های زندگی این زن با او مصاحبه کنم.

بهناز ضرابی‌زاده درباره سوالی که از اوپرسیده شد دختر شینا به چه معناست این چنین پاسخ داد که

همه درباره این عنوان از من سوال می‌کنند که «شینا» به چه معناست؟ یک اتفاق خاص باعث انتخاب این عنوان برای کتاب شده که راز آن با خواندن کتاب برای مخاطب آشکار می‌شود، چرا که هر زن و مرد جوانی باید این خاطرات جذاب را بخواند.

رهبر انقلاب حضرت آیت الله خامنه‌ای در پشت این کتاب دست خطی نوشته اند که در زیر به آن اشاره می‌کنیم:

بسمه‌تعالی
رحمت خدا بر این بانوی صبور و با ایمان؛ بر آن جوان مجاهد و مخلص و فداکاری که این رنج های توانفرسای همسر محبوبش نتوانست او را از ادامه جهاد دشوار باز دارد.
جا داراد تا از فرزنادن این دو انسان والا نیز قدر دانی شود.

کتاب دختر شینا
تقریظ آیت الله خامنه‌ای بر کتاب دختر شینا

بخشی از کتاب دختر شینا

بلا شک گفتن خلاصه کتاب به صورت کامل باعث اسپویلر داستان می‌شود در نتیجه به گفتن بخش جالبی از کتاب اکتفا می‌کنیم و حتما پیشنهاد می‌کنیم که اگر علاقه به کتاب های حوزه دفاع مقدس دارید این کتاب را مطالعه کنید.

«… داشتم از پله‌های بلند و بسیاری که از ایوان آغاز می‌شد و به حیاط ختم می‌شد، پایین می‌آمدم که یک‌دفعه پسر جوانی روبه‌رویم ظاهر شد. جا خوردم. زبانم بند آمد. برای چند لحظه کوتاه نگاهمان به هم گره خورد. پسر سرش را پایین انداخت و سلام داد. صدای قلبم را می‌شنیدم که داشت از سینه‌ام خارج می‌زد. آن‌قدر هول شده بودم که نتوانستم جواب سلامش را بدهم. بدون سلام و خداحافظی دویدم توی حیاط و از آن‌جا هم یک‌نفس تا حیاط خانه خودمان دویدم. زن‌ برادرم، خدیجه،‌داشت از چاه آب می‌کشید. من را که دید، دلو آب از دستش رها شد و به ته چاه افتاد. ترسیده بودم، گفت: «قدم! چی شده. چرا رنگت پریده؟!» کمی ایستادم تا نفسم آرام شد. با او بسیار راحت و خودمانی بودم. او از همه‌ زن ‌برادرهایم به من نزدیک‌تر بود، ماجرا را برایش تعریف کردم. خندید و گفت: «فکر کردم عقرب تو را زده. پسر ندیده!».

لینک کوتاه
https://aramismag.com /?p=6425

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند