۲۴ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

چه برایمان خوشایند باشد و چه ناخوشایند، سن همگی ما بالا میرود و با بالا رفتن سن نمیتوانیم و نباید همان رژیم غذایی نوجوانی و دهه ی بیست سالگی خود را ادامه دهیم. بسیاری از مواد غذایی هستند که با بالا رفتن سن باید مصرف آنها را کنار بگذاریم هر سنی نیاز به رژیم غذایی خاص به خود را دارد در این مقاله قصد داریم تا رژیم غذایی مناسب ۳۰ سالگی را به شما معرفی کنیم تا خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد را بشناسید.

حتی اگر حس میکنید که نسبت به زمان نوجوانی و دهه ی بیست سالگی تان فرقی نکردید، اما بدن شما پس از ورود به دوره ی سی سالگی نسبت به قبل از آن، سخت تر وزن کم کرده و سخت تر خوش فرم باقی میماند. ما برای اینکه به شما کمک کنیم تا در سنین بالاتر هم سالم بمانید، علم تغذیه را مطالعه کرده و خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد را پیدا کرده‌ایم. با ما همراه شوید تا بدانید برای سالم ماندن در سنین بالاتر چه رژیم غذایی را حفظ کنید و چه غذاهایی را نباید مصرف کنید و همچنین چگونه میتوانید سالم و سلامت به دهه ی چهل سالگی پا بگذارید.

خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد : رژیم غذایی مناسب ۳۰ سالگی

 1. ماست های طعم دار

 

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

اولین مورد خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد ماست های طعم دار می‌باشد؛ حتی اگر از کرم های ضدچروک استفاده میکنید، باز هم نمیتوانید این واقعیت را کتمان کنید که پوست پیر میشود. بعد از سی سالگی، تولید کلاژن کمتر و آهسته تر شده و الاستین –پروتئینی که پوست را صاف نگه میدارد- کم کم از بین میرود و اینگونه چروک های ریزی روی پوست پدید می آیند. البته که جلوگیری از پیری غیرممکن است، اما میتوانید با کم کردن مصرف قند و شکر در رژیم غذایی خود، که پروسه ی پیری پوست را سرعت میبخشند، چهره ی جوان خود را برای مدت بیشتری حفظ کنید. در حال حاضر آبنبات و کوکی را از رژیم غذایی خود حذف کرده اید؟ خود را گول نزنید! میدانید که شکر در مواد غذایی دیگری مانند نان، کچاپ، و ماست های طعم دار هم پنهان شده است. اگر مراقب نباشید، یک کاسه ماست قند بیشتری نسبت به یک کاسه بستنی به بدن شما میرساند.

 

 1. سوپ و کنسرو های آماده

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

مطالعه ای در سال ۲۰۱۳ بیان کرد که فشار خون بالا با پیری زودرس رابطه ی مستقیم دارد. در این مطالعه خانم هایی که فشار خون پایین تری داشتند، نسبت به آنهایی که فشار خون بالا داشتند، چهره ی جوانتری داشتند. البته که هنوز رابطه ی این دو کاملا مشخص نشده است، اما بد نیست که استفاده از سدیم در رژیم غذایی خود را که تاثیر مستقیم روی فشار خون دارد را کاهش دهید. نمیدانید چگونه؟ به رژیم غذایی خود و سوپ های آماده ای که میخورید دقت کنید. بیان شده است که روزانه باید ۲۳۰۰ میلی گرم سدیم مصرف شود، اما سوپ های آماده تا حدود ۴۰درصد از این مقدار را با یک وعده ی غذایی به بدن شما میرسانند. اما این تنها دلیل کنار گذاشتن سوپ و کنسرو های آماده از رژیم غذایی نیست. در بیشتر قوطی ها بی پی ای، ماده ای که باعث سرطان، ناباروری و اضافه وزن میشود، وجود دارد. پیشنهاد ما این است که هر وقت هوس غذایی گرم و مناسب کردید، به آشپزخانه رفته و سوپی آسان که باعث کاهش وزن هم میشود، بپزید.

 1. کلوچه ها و شیرینی های صبحانه

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

همه ی مافین ها و شیرینی های شکری را از رژیم خود کنار بگذارید. حالا که بزرگسال هستید مانند یک بزرگسال غذا بخورید. بیشتر شیرینی های صبحانه مقدار زیادی قند دارند و اگر میخواهید روزی پدر و یا مادر شوید و رشد فرزندان خود را ببینید، برایتان مشکل ایجاد خواهند کرد. رژیم های غذایی قندی باعث ایجاد مشکلات سلامتی از جمله مقاومت به انسولین می شود که می تواند منجر به PCOS شود، شرایطی که با ناباروری زنان ارتباط مستقیم دارد. و اگر شما به اندازه کافی خوش شانس باشید که با وجود رژیم غذایی خود یک خانواده تشکیل دهید، ممکن است عادت قندی شما شانس شما را برای زندگی طولانی و دیدن رشد فرزندانتان کاهش دهد. براساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۴، افرادی که بین ۱۷ تا ۲۱ درصد کالری روزانه خود را از قند اضافه شده دریافت میکنند، در مقایسه با افرادی که ۸ درصد یا کمتر کالری خود را از قند دریافت میکنند، ۳۸ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی هستند.

 

 1. گوشت گریل شده

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

با اینکه گریل کردن گوشت راهی سریع و آسان و البته جذاب برای کمپین های تابستانی است، اما پختن گوشت با حرارت بالا و در محیط باز باعث تولید آمین های هتروسیکلیک (HCAs) و هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای (PAHs) میشود. این ترکیبات شیمیایی خطرناک، در دی ان ای شما تغییرات ایجاد کرده و خطر ابتلا به سرطان را افزایش میدهند. پس سعی کنید مصرف گوشت گریل شده را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

 

 1. نوشابه

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

محبوب ترین و یکی از پر خطر ترین خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد  نوشابه است . اگر به فکر تشکیل خانواده هستید نوشابه ها را دشمن دیرینه ی خود بدانید. میپرسید چرا؟ نوشابه ها دارای رنگ های افزودنی سرطان زا هستند و قند زیادی را به رژیم غذایی شما اضافه میکنند. مصرف زیاد نوشابه در رژیم غذایی، نه تنها تخمک گذاری را تحت تاثیر قرار میدهد، بلکه روی کیفیت اسپرم هم موثر است. به بیان ساده تر، هرچه بیشتر از مضرات نوشابه بگوییم، درک قضیه سخت تر خواهد شد.

 

 1. بیسکوییت

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

چه کیک های ردولوت را دوست داشته باشید و چه انواع دیگری از کیک های تولد، و یا حتی هر نوع کوکی دیگری را، این حقیقت که همه ی آنها باعث چاقی دور شکم میشوند را نمیتوانید کتمان کنید. متخصص تغذیه و بنیان گذار گروه تغذیه NY، لیزا موسکوویتز بیان میکند که:  “وقتی جوانتر بودیم، وارد کردن غذای سالم در رژیم غذایی برایمان بی معنی بود، چون میتوانستیم هر روز هفته و ۲۴ ساعته به باشگاه برویم و ورزش کنیم. اما هرچه که سن بالاتر میرود فواید ورزش بیشتر میشود، اما متاسفانه کاهش وزن جزو آن فواید نیست.” هنگامی که صحبت از کاهش وزن میشود، دور کردن تنقلات کم کالری مانند اوریو از رژیم غذایی، که به سختی در بدن سوخته میشوند، نکته ای کلیدی است.

 

 1. کوکتل ها و آبجو

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

با افزایش سن، بدن الکل را به طور مؤثر نمیسوزاند، و نادیده گرفتن هوس های افراد مست سخت تر می شود. مارتا مک کی تیتر، متخصص تغذیه و رژیم غذایی در این باره هشدار می دهد. همچنین استراحت خوب در شب با وجود الکل در بدن شما دشوار خواهد شد. در حالی که ممکن است شما در دهه بیست سالگی خود به خوبی میتوانستید بخوابید، در دهه ی سی سالگی و بعد از آن چنین نخواهد بود. بی خوابی شبانه، در روز بعد منجر به هوس کربوهیدرات و قند می شود که می تواند به افزایش بیشتر وزن کمک کند. به علاوه، وجود الکل در رژیم غذایی، رطوبت موجود در پوست شما را از بین میبرد و باعث می شود خطوط ریز بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و با گذشت زمان، باعث از بین رفتن سطح الاستیسیته و ایجاد چین و چروک می شود. پس هرچه سریع تر الکل را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

 

 1. شیرینی ها و نان سفید

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

با اینکه تصور میکنید که نان های سفید منبع غلات هستند اما اینگونه نیست. با اینکه تصور میکنید که نان های صبحانه قند ندارند، اما بدن شما کربوهیدارت را به قند و گلوکز تبدیل میکند. این مواد باعث کم شدن کلاژن و پروتئین های ضدچروک میشوند. اما وارد کردن نان های سرشار از غلات به رژیم غذاییتان، باعث متناسب نگه داشتن فشار خون شما، تناسب اندام و کاهش وزن شده و جوانی را به چهره ی شما بازمیگردانند.

 

 1. غذاهای بیرون بر چینی

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

شما میدانید که غذاهای چینی سرشار از سدیم هستند، و باعث تشنه تر شدن شما میشوند، اما به احتمال زیاد نمیدانید که سدیم زیاد در رژیم غذایی باعث کاهش رطوبت پوست شده و فشار خون را بالا میبرد. مشخصا که پوستی خشک و بی روح را نمیخواهید. پس در منزل غذاهای سلامت بپزید.


بیشتر بخوانید : ضدعفونی کردن گوشی همراه باعث آسیب رسیدن به آن می‌شود


 1. برگرهای گیاهی

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

روز پیدا کردن اولین موی سفید روی سرتان را هیچ وقت فراموش نخواهید کرد. این اتفاق یکی از نشانه هایی است که مشخص میکند شما بزرگسال شده اید. جذب میزان کافی از ویتامین بی ۱۲ از رژیم غذایی، میتواند سفید شدن موها را به تعویق بیندازد. پس حتی اگر گیاهخوار هستید، گوشت گاو را از رژیم غذایی خود حذف نکنید. نگران چربی و کالری هستید؟ به دنبال گاوی باشید که از علوفه تغذیه کرده باشد. این نوع گاو از گاوهای دیگر لاغرتر بوده و مقدار امگا۳ موجود در بافتش، که خطر ابتلا به بیماری های قلبی و کاهش چربی توربوشارژ را کم میکند، بیشتر است.

 

 1. قهوه ی سرد

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

نوشیدن قهوه ی سرد با نی – میزان مصرف قهوه ی سرد اغلب ما – باعث پیری پوست میشود. در طول روز ما در معرض چیز های زیادی هستیم که برای پوست مشکل به وجود می‌آورند، مانند اشعه های ماورا بنفش ، اما هنگامی که میخوابیم پوست خود را ترمیم میکند. اما با وارد کردن مقدار زیادی قهوه در رژیم غذایی، خواب ما دچار اشکال شده و در پروسه ی جوان سازی پوست خلل ایجاد شده و در نتیجه پوست دچار پیری میشود. به علاوه، محققین بیان کرده اند که حرکت زیاد صورت، مانند استفاده از نی، باعث ایجاد خطوط و چروک صورت میشود. به جای نوشیدن قهوه ی سرد با نی، چای سبز داغ که باعث مقابله با التهابات پوستی و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست و از بین بردن چین و چروک میشود، را به رژیم خود اضافه کنید.

 

 1. اسنک های بدون قند

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

اگر بعد از رد شدن از سن سی سالگی، دور کمرتان بیشتر شد، میتوانید فرض بگیرید که کبدتان درست کار نمیکند. جلوگیری از وارد شدن سموم مانند شیرین کننده های مصنوعی به رژیم غذاییتان، به کارآمد تر شدن اعضای بدن کمک می کند و به نوبه ی خود، کمر شما را باریک می کند. برای شروع کار سم زدایی، مواد غذایی ساخته شده با شیرین کننده های مصنوعی (مانند آدامس های بدون قند، آب نبات و میان وعده) را از رژیم غذایی خود کنار بگذارید.

 

 1. مواد پرورش یافته با سموم آفت کش

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

اسمیت توضیح می دهد که رسیدن به دهه ی سی سالگی بدان معنی است که شما سه دهه برای تجمع سموم از رژیم غذایی وقت داشته اید، که می تواند بر سوخت و ساز و تعادل هورمون تأثیر منفی بگذارد. محققان همچنین دریافته اند که مردانی که بیشترین سموم دفع آفات را از طریق محصولات غذایی می کنند، اسپرمهای حرکتی به مراتب کمتری نسبت به مردانی دارند که حداقل آنها را خورده اند. البته که این خبر بدی برای افرادی است که قصد تشکیل خانواده دارند. محبوب ترین فرآورده هایی که بیشترین میزان سموم دفع آفات را دارند و این در حالی است باید ارگانیک باشند، سیب، توت فرنگی، انگور، کرفس، هلو، اسفناج، فلفل، خیار و گوجه فرنگی گیلاس هستند.


بیشتر بخوانید:میوه هایی که می‌تواند جایگزین صبحانه شوند


 1. مارگارین

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

گونه های مختلف کره مانند مارگارین اغلب با روغن های نیمه هیدروژنه، یکی از رایج ترین چربی های ترانس، ساخته می شوند. شاید شنیده باشید که این نوع چربی با بیماری های قلبی ارتباط دارد، اما آنچه اکثر مردم نمی دانند این است که ورود این چربی به رژیم غذایی، ممکن است با حساس کردن پوست به اشعه ی ماوراء بنفش، روند پیری پوست را تسریع کند. وقتی پوست تحت تاثیر خورشید آسیب ببیند، الاستین و کلاژن پوست از بین میروند. اما همه ی ماجرا همین نیست: مطالعات همچنین نشان داده اند که وارد کردن مارگارین به رژیم غذایی، می تواند باعث التهاب مزمن شود و همین امر باعث تسریع در تشکیل چین و چروک می شود.

[megalightbox]خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد[/megalightbox]

 1. رژیم غذاهای یخ زده

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

کریستین م. پالمبو، متخصص رژیم غذایی در شیکاگو بیان میکند: “وقتی جوانتر بودید میتوانستید به خودتان گرسنگی دهید تا قبل از رسیدن فصل بیکینی دور کمر خود را باریک کنید، اما بعد از گذر از سی سالگی دیگر چنین چیزی ممکن نیست، و البته که این کار برای سلامتی هم مضر است.” از رژیم های غذایی گرم کردنی با مایکروویو پرهیز کنید — آنها کمبود مواد مغذی مانند فیبر دارند و نمک، قند و مواد افزودنی شیمیایی اضافی را که بدن شما به آن نیاز ندارد را ذخیره سازی می کنند.

 

 1. بیکن

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

اخبار بد برای طرفداران بیکن:بیکن یکی دیگر از خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد می‌باشد این صبحانه ی خوشمزه در رژیم غذایی شما ممکن است قبل از رسیدن کارت بازنشستگی تان پوستتان را چروک بیندازد. دلیلش این است که ۶۸درصد از کالری بیکن از چربی که حدودا نیمی از آن هم چربی اشباع شده است، می آید. علاوه بر کمک به افزایش وزن و افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی، چربی های اشباع شده باعث ایجاد التهاب و افزایش پیری پوست می شوند. بیکن و سایر گوشتهای فرآوری شده، حاوی نیترات سدیم هستند که طبق یک مطالعه سال ۲۰۱۳ که در مجله European Cytokine Network منتشر شده است، استرس اکسیداتیو را تقویت می کنند. محققان مؤسسه ی زیست پالایش و ژئرولوژی سن پترزبورگ توضیح میدهند که ورود استرس اکسیداتیو به رژیم غذایی، می تواند باعث ایجاد تغییرات ساختاری در کلاژن و الاستین (پروتئین هایی که باعث جوانی پوست می شوند) و در نتیجه چین و چروک زودرس شود. خوشبختانه، برای صاف نگه داشتن پوست، نیازی به کنار گذاشتن کامل بیکن از رژیم خود را ندارید. فقط کافی است به نوعی عاری از نیترات با کمتر از ۲ گرم چربی و بیش از ۱ گرم چربی اشباع شده در انسداد شریان (مانند Applegate Natural Good Morning Bacon) تغییر موضع داده و به خوردن دو قطعه هم بسنده کنید.

 

 1. قهوه های رژیمی

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

اگر به شما نوشیدنی با قند مصنوعی پیشنهاد شد بدون فوت وقت پیشنهاد را رد کنید! محققان می گویند این ورود فرانکنفودها به رژیم غذایی، بدن ما را دچار سردرگمی می کند. بدن به انتظار کالری میماند که در نوشیدنی موجود نیست و این باعث اختلال در توانایی بدن در تنظیم آنچه می خوریم، می شود. نتیجه ی آن چیزی است که آن را “ضعف متابولیک” می نامند، مانند پاسخ انسولین ضعیف و بالا رفتن سطح گلوکز، که می تواند منجر به ذخیره چربی و بیماری هایی مانند سندرم متابولیک، دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی عروقی شود. موسکویتز می گوید: “اگر نوشیدنی هایی با شیرین کننده های مصنوعی جز اصلی رژیم شما هستند، بهتر است این عادت را برای حفظ سلامتی و جلوگیری از بیماری ها در طی روند پیری کنار بگذارید.”

 

 1. شیره های پنکیک

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

اگر شما هم عاشق خوردن پنکیک برای صبحانه هستید، حتما تمایل دارید که روی آن شیره بریزید. اما باید یک نکته را در ذهن خود نگه دارید: به گفته محققان پرینستون، این شیره ها حاوی شربت ذرت فروکتوز زیادی هستند که وارد کردن آنها به رژیم غذایی، به سندرم متابولیک از جمله افزایش وزن غیر طبیعی، افزایش تری گلیسیرید و افزایش چربی احشایی مضر در اطراف روده مرتبط میشوند. اما لازم نیست که به طور کامل شیرین کننده ها را از رژیم غذایی خود حذف کنید. در عوض به سراغ شربت افرا بروید، و یا یک کمپوت میوه ای آنتی اکسیدانی بسته بندی شده را وارد رژیم خود کنید!

 

 1. سس پنیر

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

اگر میخواهید ناچوی خود را مزه دار کنید، به جای طعم دهنده های مصنوعی از طعم دهنده های طبیعی استفاده کنید. بیشتر این طعم دهنده ها علاوه بر داشتن رنگ مصنوعی و ادویه و افزودنی ها، واقعا پنیری نیستند، یعنی برای درست کردنشان از پنیر واقعی استفاده نشده است. آب کردن پنیر طبیعی برای طعم دار کردن ناچو یکی از گزینه های مناسب در رژیم غذایی شماست.

 

 1. سس سویا

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

دایره های گرد و تیره ی اطراف چشم با گذر هر تولد بیشتر به چشم می آیند و کم شدن هیدروژن این موضوع را جدی تر هم میکند. برای سرحال بیدار شدن از خواب، از غذاهای شور نمکی مانند سس سویا (فقط یک قاشق غذاخوری از این ماده دارای ۸۷۹ میلی گرم سدیم سیراب است) در رژیم غذایی خود دست کشیده و آب زیادی بنوشید. از آب ساده خسته شده اید؟ آب دتوکس بنوشید تا علاوه بر چربی سوزی، وزن خود را نیز کاهش دهید.

 

 1. سالامی و هات داگ

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

شاید وارد کردن گوشت در رژیم غذایی برای مردان ضروری به نظر برسد، اما انتخاب درست گوشت مهم است و خوردن گوشت نادرست باعث پایین آمدن کیفیت اسپرم میشود و این برای مردانی که میخواهند در دهه ی سی سالگی تشکیل خانواده بدهند، ناخوشایند است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ که در ژورنال اپیدمیولوژی منتشر شد، ارتباط بین خوردن گوشتهای فرآوری شده مانند سالامی و هات داگ و تعداد اسپرم پایین را بررسی کرده است. و نکته ی جالب این است که چربی اشباع شده در این محصولات باعث پایین آمدن کیفیت اسپرم نمیشود. محققین تصور می کنند که اتفاقی در حین هضم رخ می دهد که برای کیفیت اسپرم ها ضرر دارد – اما آنها هنوز کاملاً مطمئن نیستند که این اتفاق چیست.


بیشتر بخوانید: خوراکی هایی که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن انسان می شوند


 1. بستنی کافئین دار

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

گاهی بد نیست که بعد از شام یک اسکوپ بستنی را وارد رژیم غذایی خود کنید، اما از بستنی های کافئین دار مانند بستنی با طعم قهوه دوری کنید. بستنی قهوه که به اندازه ی نصف فنجان اسپرسو کافئین دارد، شاید قبلا برای خوابتان مشکل ایجاد نمیکرده اما وقتی که پا به دهه ی سی سالگی گذاشتید، قطعا برای استراحت و خواب خوب شبانه دردسر ایجاد خواهد کرد. اسمیت می گوید: “با افزایش سن، ریتم های شبانه روزی ما، همانند هورمون های ما، تغییر می کنند، که این تغییر می تواند ما را نسبت به کافئین حساس تر کند و بر توانایی ما در خواب سالم تأثیر بگذارد.” متابولیسم بدن کاهش پیدا کرده و کمبود خواب فقط محرکی برای افزایش دور کمر خواهد شد.

 

 1. چیپس

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

یکی از محبوب ترین خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد  چیپس است! با گذشت هر سال، بدن به کالری کمتری نیاز دارد و کمتر کالری می سوزاند. این امر باعث می شود از آنجا که به بزرگسالی سفر کرده اید غذا خوردن معقول تر، اهمیت بیشتری پیدا کند و بله، صحبت در مورد میان وعده های رژیم شماست، به خصوص هنگامی که چیپس میخورید. همگی میدانند که وقتی یک بسته ی چیپس باز شده تا وقتی تمام نشده دست از خوردن نمیکشیم. به این فکر کنید که چگونه یک بسته چیپس دوریتو را تا آخر میخورید. به این دلیل که این دستور غذا به گونه ای خاص طراحی شده است که هیچ طعم و مزه دیگری بر دیگری غلبه نمی کند و وقتی غذاها فاقد عطر و طعم غالب هستند، افراد کمتر احساس سیری می کنند و به نوبه ی خود بیشتر میخورند. با وجود همه این عوامل در مقابل شما، واقعا جای تعجب نیست که وقتی این چیپس ها جلوی روی شما هستند در برابر آنها بی دفاع باشید.

 

 1. نوشیدنی های ورزشی

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

کسی که سنت گتورید دانک –سنتی که در آن بازیکنان تیم برنده خنک ترین نوشیدنی ها را به سمت مربیان پرتاب میکنند- را ابداع کرد، واقعا شخص جالبی بوده است. یک نگاه که به لیبل این نوشیدنی های ورزشی بیندازیم متوجه میشویم که همان بهتر که این نوشیدنی ها به سمت در و دیوار پرت شوند تا اینکه وارد شکم شوند! مطمئنا این محصول الکترولیتهای مهم بعد از تمرین مانند سدیم و پتاسیم را تأمین می کند، اما به افزایش کالری و قند نیز کمک شایانی می کند. اسمیت بیان میکند که: “واقعیت این است که، شما به احتمال زیاد به کالری و قند اضافی موجود در نوشیدنی های ورزشی در رژیم غذایی خود نیاز ندارید، مهم نیست که ورزش شما چقدر سخت باشد. با افزایش سن، متابولیسم ما کند می شود، فعالیت ما نیز کمتر و استرسمان بیشتر میشود، که اینگونه سوخت و ساز کالری و قند در بدن تغییر می یابد. هرچه قند موجود در بدن شما کمتر باشد، برای سلامت کلی شما بهتر است.”

 

 1. کره بادام زمینی فرآوری شده

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

کره بادام زمینی ممکن است به عنوان اصلی ترین خوراکی دوران کودکی به نظر برسد که هنوز هم می توانید از آن در رژیم غذایی خود لذت ببرید، اما هزاران دلیل وجود دارد که دیگر نباید آن را مصرف کنید. کره بادام زمینی فرآوری شده غالبا حاوی مقدار زیادی قند اضافی و روغنهای گیاهی هیدروژنه و فرآوری شده است که می توانند سطح کلسترول را افزایش دهند. محصولات طبیعی را وارد رژیم غذایی خود کرده، و باز هم ساندویچ های محبوب خود را داشته باشید.

 

 1. شکلات های کاهش وزن

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

ممکن است یک روز صبح وقت کافی برای خوردن صبحانه نداشته باشید و به جای آن یک شکلات کاهش وزن بخورید. آنها همیشه دم دست هستند و به نظر میرسد برای سلامتی هم مفید باشند، اما اکثر این شکلات ها افزودنی هایی مانند قند مصنوعی و روغن پالم دار، دارند که برای بدن مفید نیستند. به علاوه، شاید بگویند که وارد کردن این شکلات ها به رژیم غذایی، در کاهش وزن موثر هستند، اما واقعا شکلات برای سلامتی مفید است؟ شاید شکر که در هر لحظه وارد بدنتان میشود باعث خستگی و گرسنگی بیشتر شما شود، پس باید از خوردن قند و شکر بیشتر جلوگیری کنید.

 

 1. مک و پنیر بسته بندی

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

مک و پنیر بسته بندی شده به احتمال زیاد یکی دیگر از موارد مورد علاقه ی شما از کودکی است که شما هنوز هم تمایل به خوردن آن دارید، اما این بسته های تجاری حاوی مقدار زیادی سدیم و همچنین حاوی کربوهیدراتهای بالا برنده ی قند خون هستند که از پوسته های سفید ناشی می شوند. بهتر است از این غذا در رژیم خود خودداری کنید و مک و پنیر خانگی خود را که بسیار برای شما سالم تر است، درست کنید – لازم به ذکر نیست که نسخه خانگی عاری از پودر رنگ زرد نئون است. باز هم، استفاده از پنیر واقعی در رژیم غذایی و همچنین تولید این غذای خوشمزه، نکته ی کلیدی است.


بیشتر بخوانید: ۱۳ خوراکی باعث افزایش رشد مو میشود


 1. کمپوت میوه

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

همیشه در رژیم خود به جای کمپوت های میوه، از میوه های تازه استفاده کنید. کمپوت های میوه مملو از شربت ها و طعم دهنده های مصنوعی است که هیچ کاری جز پهن کردن دور کمر شما نخواهند کرد، و این دقیقا چیزی است که اکنون که پیرتر شده اید اصلا برایتان خوشایند نیست و کم کردن وزن جذب شده هم به سادگی قبل نیست.

 

 1. رب گوجه فرآوری شده

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

رب گوجه فرآوری شده که همه جا آنها را میبیند، حاوی روغن های التهابی، شکر و نمک مضر برای بدن هستند.

 

 1. خامه ی قهوه

رژیم غذایی مناسب 30 سالگی: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد

آخرین مورد از خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد خامه های قهوه می‌باشد. نکته جالب این است که خامه های قهوه  و ضدآفتاب ها بیشتر از آنچه تصور میکنید با هم وجه اشتراک دارند. هر دوی آنها حاوی دی اکسید تیتانیوم، یک مسدود کننده اشعه ماوراء بنفش هستند که دوبرابر آن به عنوان ماده سفید کننده مورد استفاده قرار میگیرد. شما که نمیخواهید آن را بنوشید؟ خامه های قهوه سرشار از اسیدهای چرب هستند و اغلب تحت نام کمتر شناخته شده ی خود مخفی شده اند: روغن هیدروژنه. برای دوری از آنها دلیل دیگری نیاز دارید؟ موسکویتز می گوید ورود چربی های ترانس به رژیم غذایی، می توانند باعث التهاب شوند و این باعث افزایش دردهای ناشی از آسیب ورزشی و پیری می شود.


بیشتر بخوانبد: ۵ روغن گیاهی برای درمان سردرد و میگرن


 

لینک کوتاه
https://aramismag.com /?p=4395

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند