۱۱ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

اگر برای اولین بار است که علاقه به عکاسی شما را به سمت خریدن دوربین کشانده وسعت انتخاب‌ها باعث سردرگمی خواهد شد و به شدت به راهنمای خرید دوربین عکاسی احتیاج پیدا می‌کنید.  در ۱۰ سال گذشته جهان عکاسی تحولات زیادی را تجربه کرده است و این تحولات خود را در محصولات شرکت‌های معتبر دنیا نشان داده است. هر روز شاهد ورود تکنولوژی جدیدی به بازار هستیم و شرکت‌ها در این زمینه به شدت با هم رقابت دارند. وسعت کاربردهای امروزی در رشته عکس برداری باعث شده که تجهیزات متناسب با هر کدام از گرایش‌های عکاسی به صورت جداگانه مورد توجه باشد و به همین دلیل به شدت به راهنمای خرید دوربین عکاسی احتیاج خواهید داشت تا دقیقا منطبق با هدف پیش رو دوربین دلخواهتان را خریداری کنید.

گام اول در راهنمای خرید دوربین عکاسی

بسیاری از تولید کنندگان تجهیزات عکس برداری به خوبی با نیازهای بازار و نیاز کاربران آشنایی دارند و سعی می‌کنند با ارائه محصولات متنوع بازه انتخاب را بیشتر کنند تا کاربران با اهداف گوناگون دستشان برای انتخاب باز باشد. بنابراین لازم است که بدانید دقیقا چه می‌خواهید. اگر به دنبال راهنمای خرید دوربین عکاسی هستید پیش از هر چیز باید دانش ابتدایی از فنون و قواعد عکاسی را بیاموزید و در گام بعدی نیاز است با بالا نگه‌ داشتن دانش خود بدانید که برای هدفی که از عکاسی دارید دقیقا چه نوع تجهیزاتی نیاز است که در نهایت انتخابتان منطبق با هدف باشد و خرج بیشتری بر روی دستتان نگذارد. به دلیل عدم آگاهی از اهداف عکاسی در بسیاری از موارد دیده شده که بخش زیادی از تجهیزات دوربین عکاسی خریداری شده هیچ گاه استفاده نمی‌شود و عملا پولتان راه هدر داده‌اید. اینجاست که می‌توان گفت که به راهنمای خرید دوربین عکاسی به شما کمک خواهد کرد.

قیمت در انتخاب حرف اول را می‌زند

شک نداریم که قیمت در انتخاب حرف اول را می‌زند؛ اولین سوالی که باید از خود بپرسید این است که چه بازه‌ قیمتی را برای خرید دوربین در نظر گرفته‌اید و سوال دوم آن است که چه امکاناتی از دوربین انتظار دارد. پاسخ به این دو سوال می‌تواند مسیر راه تا حدودی روشن کند.

بررسی ویژگی‌های خاص دوربین

در راهنمای خرید دوربین عکاسی اولین نکته‌ای که ارائه می‌شود توضیحاتی در مورد لنز دوربین است. دوربین‌هایی که با لنز‌های قابل تعویض ارائه می‌شوند را با نام SLR می‌شناسند و دقیقا این مدل از دوربین‌ها به شما پیشنهاد می‌شود. بهتر است دستگاه‌هی داشته باشید که امکان ارتقاء در آینده را داشته باشد. اگر لازم شد لنز عوض شود و منطق با اهداف شما بتوان این تعویض را انجام داد. شما باید اطمینان حاصل کنید که دوربینی خواهید داشت که تصاویر با کیفیت بالا تولید می‌کند و در عین حال در آینده نیز می‌توانید با استفاده از لنزهای متنوع ، تنوع تصاویری عکاسی می‌کنید را افزایش دهید. علاوه بر تطبیق لنز با نیازهایتان مسئله دیگری نیز وجود دارد آن هم توسعه همیشگی تکنولوژی است. بعید نیست که یک یا دو سال آینده مدلی از لنزها به بازار ارائه شود که تکنولوژی متفاوت و پیشرفته‌ آن شما را وسوسه کند. اگر لنز قابل تعویض باشد این تکنولوژی با هزینه پایین در دستانتان خواهد بود.

میان ۴ برند معتبر انتخاب کنید

در راهنمای خرید دوربین عکاسی بهتر است در ابتدا بی تعارف بگوییم که بازار دوربین در انحصار ۴ شرکت بزرگ است و انتخاب خارج از این ۴ برند کار عاقلانه‌ای نیست. با وجود اینکه برندهای با کیفیت دیگری نیز وجود دارد اما به شما پیشنهاد می‌کنیم یکی از این چهار برند را انتخاب کنید: کانن، نیکون، الیمپوس، پاناسونیک بخش عمده‌ای از محصولات بازار عکاسی را در اختیار دارند. انتخاب یکی از این برندها به این معنی است که می‌توانید از انواع مختلف لنز‌های برند استفاده کنید. هر لنز تنها با برند خودش قابل استفاده است و به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که برندهای متفرقه تهیه نکنید زیرا نمی‌توانید به بازه بزرگی از لنزها دسترسی داشته باشید. البته برند الیمپوس و پاناسونیک از نظر لنز مشابهت‌های بسیاری دارند و دیده شده که لنزهای آن‌ها قابل تعویض بوده اما این در همه موارد صدق نمی‌کند. علاوه بر تمامی این موارد انتخاب یکی از این ۴ برند از نظر اقتصادی نیز کار عاقلانه‌ای است. اغلب مدل‌های این برندها ارزش و قیمت خود را در بازار حفظ می‌کنند و افت قیمت ندارند. به همین دلیل اطمینان خواهید داشت که هر موقع به هر دلیلی بخواهید دوربین را بفروشید پول خوبی بابت فروش دستتان خواهد بود و سرمایه‌تان از دست نخواهد رفت. راهنمای خرید دوربین عکاسی به شما کمک خواهد کرد که در رنج پایین قیمت نیز دوربین دلخواهتان را تهیه کنید و در عین حال سرمایه خود را نیز حفظ کنید.

دوربین‌های عکاسی باید دارای دوربین فیلمبرداری  باشد

قرار نیست در راهنمای خرید دوربین عکاسی، بر روی دوربین فیلمبرداری متمرکز شویم اما گفتن این نکته حیاتی است که هیچ گاه در هنگام خرید دوربین عکاسی از دوربین فیلم برداری چشم پوشی نکنید که قطعا پشیمان خواهید شد. شاید قرار نباشد زیاد با آن کار کنید اما وجودش لازم است قطعا با حذف آن روزی حسرت خواهید خورد به دلیل همین الزام به وجود دوربین فیلمبرداری دیگر کمتر مدلی را خواهید یافت که این آپشن مهم را حذف کرده باشد. در هنگام خرید دقت کنید که قابلیت اتصال به میکروفون خارجی وجود داشته باشد زیرا از نظر کیفیت میکروفون داخلی چندان جالب نیست. اتصالات بی سیم میکروفون به دوربین را نیز بررسی کنید. مهم این است که یک دوربین فیلمبرداری داشته باشد با کیفیت قابل قبول و امکان ضبط صدای مناسب که کارتان را لنگ نگذارد.


مطالعه این مقاله به شما توصیه می‌شود : راهنمای خرید لپ تاپ میان رده و کاربردی


راهنمای خرید دوربین عکاسی : شناخت لنز

در ابتدای راهنمای خرید دوربین عکاسی قید شد که به دنبال مدل‌های SLR باشید، همان مدل‌هایی که لنز قابل تعویض دارند. به طور کلی دو بخش اساسی در دوربین وجود دارد که در هنگام خرید باید آشنایی کافی را با آن داشته باشید؛ لنز دوربین و بدنه دوبین یا همان ساختار کلی (BODY)  که می‌توان بدنه دوربین را به صورت مستقل و بدون لنز نیز تهیه کرد. در ادامه پیشنهاداتی در مورد لنز دوربین داریم و شناخت کلی از آن ارائه خواهیم داد:

زوم متوسط: چیزی در حدود ۲۴ تا ۷۰ میلیمتر، میانه این بازه می‌تواند مناسب باشد. اگر به گذشته نگاهی بیندازیم خاطره دوربین‌های ۳۵ میلی‌متری زنده می‌شود، روزهایی که انتخاب محدود می‌شد و عملا نیازی هم به داشتن راهنمای خرید دوربین عکاسی نبود اما دنیای دیجیتال گیج کننده است. دوربین‌های دیجیتال به جای فیلم از سنسور استفاده می‌کنند. سنسورها به اندازه‌های مختلف که در نتیجه مشخصات لنز را پیچیده‌تر خواهد کرد. اگر هنوز به قدر کافی از اندازه سنسورها سر در نمی‌آورید زیاد هم ریزبین نشوید که بدتر گیج خواهید شد. اعداد ممکن است گیجتان کند اما باید بدانید که در محدوده مشخص شده به هر حال سنسور به خوبی عمل خواهد کرد.

راهنمای خرید دوربین عکاسی : انتخاب مدل

همانطور که گفته شد بازه انتخاب به ۴ مدل محدود شده است. عواملی مانند ظاهر و خوش دستی و وزن دوربین نیز مهم است که بهتر است چندباری دوبین‌های مختلف را در دست بگیرید و امتحان کنید. فروشگاه‌های امروزی این امکان را به شما خواهند داد. آنچه ما در راهنمای خرید دوربین عکاسی ارائه می‌کنیم تنها پیشنهاداتی است که بر اساس تجربه سال‌ها کار با دوربین عکاسی به دست آمده و لزوما در همه موارد درست نیست. ترجیح بر این است که تقسیم بندی دوربین‌ها را بر اساس قیمتشان انجام دهیم.

راهنمای خرید دوربین عکاسی در رنج پایین قیمت

در راهنمای خرید دوربین عکاسی ترجیح دادیم که تنها به بررسی مدل‌های دوربین با قیمت‌های متوسط رو به پایین اکتفا کنیم. البته این دوربین‌ها همگی تمامی کارآیی‌های مورد نظر ما را دارند البته هرچه قیمت بالاتر باشد میزان کارایی بیش‌تر و امکانات افزایش خواهد یافت. انواع بهترین دوربین‌هایی که در رنج‌ پایین قیمت قرار دارند به شرح زیر است:

۱-  کانن: دوربین DSLR Canon EOS Rebel T3i با EF-S 18

در میان ویژگی‌های این دوربین می‌توان توانایی اتصال میکروفون خارجی را نیز مشاهده کرد. لنز ضد لرزش دست دارد که تثبیت کننده تصویر است، این لنز بازه‌ای معادل ۲۸ – ۹۰ mm را شامل می‌شود که کمی هم بیش‌تر از بازه‌ای است که ما پیشنهاد دادیم.

 ۲- نیکون: D3200 دوربین SLR دیجیتال w / 18-55mm لنز VR.

این دوربین تمامی ویژگی‌های مورد نظر ما را دارد. از جمله میکروفون خارجی، لنز معادل ۲۷-۸۲ mm و تثبیت کننده تصویر که همزمان با کاهش تکان‌ها در کاهش سرعت شاتر نیز کمک خواهد کرد.

 

۳- پاناسونیک – دوربین  میکرو و سیستم بدون آینه –  ۴Lumix DMC-G6

این دوربین، و همچنین برند المپوس که در ادامه توضیح داده خواهد شد  نسبت به کانن یا نیکون با استفاده از سنسوری کوچکتر (چهار سوم) کار می‌کند و به جای استفاده از آینه و پنتا پریسم در منظره یاب، از منظره یاب الکترونیکی استفاده می‌کند، به این ترتیب این امکان را خواهند داشت که لنزهای آن کوچک‌تر شود اما از کیفیت نهایی عکس کاسته نشود. بعلاوه این مدل دارای صفحه نمایشی است که اجازه می دهد تا تصویر را از زوایای مختلف مشاهده کنید، صفحه نمایشی که به صورت لمسی کار می‌کند، بنابراین شما می توانید تنظیمات، فوکوس، و حتی با استفاده از صفحه نمایش آن چیزی شبیه به دوربین آیفون را در اختیار داشته باشید. لنز معادل ۲۸-۸۴ میلیمتر و و دارای سیستم تثبیت کننده تصویر است. اگر قرار باشد مدل‌ها را با هم مقایسه کنید این دوربین و لنز آن حدود ۱/۳ کم حجم تر و کم وزن تر  نسبت به مدل های کانن و نیکون است. همه لنزهای پاناسونیک بر روی بدن الیمپوس هم  کار می کنند و بالعکس، دلیل وزن پایین دوربین سیستم بدون آینه آن است که تفاوتی اساسی در شکل کار دوربین ایجاد می‌کند.

۴- الیمپوس –  E-PL5 سیستم بدون آینه دوربین میکرو چهار سوم –   با لنز ۱۴-۴۲mm f / 3.5-5.6 II R (سیاه)

این مدل از الیمپوس حتی از مدل پاناسونیک هم کوچک‌تر است. دوربین دارای سیستم تثبیت تصویر است که با هر لنزی که بر روی آن نصب شود نیز کار خواهد کرد. این دوربین دارای ویژگی های مشابه مدل پاناسونیک است، و به مانند آن صفحه نمایش لمسی نیز دارد، اما منظره یاب داخلی ندارد، با این حال، سیستم منظره یاب را به عنوان لوازم جانبی دوربین به صورت اختیاری می‌توانید تهیه کنید.

 


[megalightbox]همچنین مطالعه کنید: راهنمای خرید لوازم جانبی دوربین[/megalightbox]


 

لینک کوتاه
https://aramismag.com /?p=4062

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند