۵ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

راهنمای خرید کفش والیبال حرفه ای : والیبال در سال های اخیر در کشور ما طرفدار های زیادی پیاده کرده است و همین باعث شده تا افراد زیادی به سمت انجام حرفه‌ای این ورزش رو بیاورند در این مقاله قصد داریم تا به شما کمک کنیم تا بهترین کفش را برای حرفه‌ای بازی کردن در این رشته ورزشی به خوبی انجام دهید.

انجام حرکت های سریع پرش های بلند و حرکات و استارت های انفجاری مشخصه اصلی والیبال است پس بدون شک داشتن کفش خوب برای سلامت و کیفیت بازی شما بسیار مهم است.

بیشتربخوانید:راهنمای خرید کفش ورزشی مناسب

راهنمای خرید کفش والیبال حرفه ای

کفش والیبال باید دارای مشخصه های خاصی باشد مانند جنس، وزن، قابلیت تنفس پا در کفش، مقاومت و .. که در ادامه به بررسی هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

وزن کفش والیبال

با بهبود تکنولوژی در ساخت کفش کمپانی های مطرح توانسته اند تا تناسب خوبی بین وزن کم و کیفیت و مقاومت بالای کفش ها پیدا کنند و والیبالیست های حرفه‌ای می‌توانند بدون مشکل خاصی حرکاتی که نیاز به سرعت بالا دارد را انجام دهند.

بطور کلی وزن کفش های والیبال باید بین ۳۱۵ الی ۴۲۵ گرم برای آقایان و برای بانوان ۲۵۰ الی ۳۱۵گرم است و هرچه کفش  وزن کمتری داشته باشد انجام حرکات سرعتی راحت تر می‌شود.

کمپانی های مطرح تولید کننده کفش والیبال مانند اسیکس، میزانو، نایک همواره وزن استاندارد کفش در رشته های مختلف ورزشی را رعایت می‌‎کنند.


تنفس پا

راهنمای خرید کفش والیبال
راهنمای خرید کفش والیبال

یکی از با اهمیت ترین خصوصیت یک کفش والیبال داشتن قابلیت تنفس برای پاها است ، کفش ها معمولا یا جنس رویه آن ها طوری است یا در طراحی آن از محفظه هایی استفاده شده که باعث رد و بدل شدن هوا در داخل کفش می‌شود.

اگر پای شما در کفش وسط بازی عرق کند باعث لیز خوردن پا و خورد شدن اعصاب می‌شود داشتن قابلیت چرخش هوا یا همان تنفس پا برای خشک نگه داشتن پا در داخل کفش بسیار با اهمیت است و همچنین باعث با دوام شدن کفش شما نیز می‌شود.


کفش والیبال مناسب و استاندارد باعث بهبود عملکرد والیبالسیت در هنگام مسابقه خواهد شد.

دوام کفش ها

مقاومت کفش مهم ترین عامل انتخاب یک کفش حرفه‌ای است، در والیبال ممکن است هر لحظه توپ به هر نحوی وارد زمین شود و این مستلزم انجام حرکات انفجاری برای دفاع آن توپ است، این حرکات انفجاری نیازمند کفشی با دوام و مقاومت بالا می‌باشد که علاوه بر داشتن استحکام از پا نیز محافظت کند.

البته توجه داشته باشید که کفش صد درصد نمی‌تواند جلوی آسیب به پای شما را بگیرد اما قطعا تاثیر بسزایی دارد.

عمر مفید یک کفش والیبال به علت تحمل زیاد فشار معمولا بیش از یک فصل نیست به شرط این که هر هفته سه الی پنج بار مورد استفاده قرار بگیرد پس هنگام خرید کفش والیبال همیشه این مورد را مد نظر قرار دهید.

اگر متوجه این امر شدید که در هنگام بازی قسمتی که وظیفه نگهداری و محافظت از قوزک و مچ پای شما را بر عهده دارد دیگر از استحکام سابق برخوردار نیست و پای شما در آن بازی می‌کند وقت تعویض کفش فرا رسیده.


قابلیت دفع

کفش والیبال حرفه ای باید بتواند که ضربات را دفع کند چرا که هنگامی که بازیکن برای زدن اسپک یا دفاع از زمین بلند می‌شود هنگام فرود فشار زیادی را در پا و کمر تحمل می‌کند و اگر  کفش اون نتواند این ضربات را دفع کند باعث آسیب شدید در ستون فقرات و پا می‌شود.

در قسمت زیری کفی کفش والیبال معمولا از ژلی استفاده شده که به کمک کفی فومی کفش این ضربات را دفع کند، به همین جهت است که قسمت میانی کفش های والیبال در حالی که بسیار محکم هستند از انعطاف پذیری بالایی نیز برخوردارند وجود این قابلیت در کفش والیبال از خستگی زود رس والیبالیست جلوگیری کرده و از پاها در برابر فشارها و ضربات وارد مراقبت می‌کند.


جنس زیره کفش

راهنمای خرید کفش والیبال
راهنمای خرید کفش والیبال

در کفش های حرفه‌ای والیبال قسمت زیری قالبا از لاستیک بسیار نرم و مقاوم و یا از کرپ تولید شده است که هر دو آن ها برای بازی در سالن بسیار خوب می‌باشند.

قسمت زیره کفش نقش محافظت از پاها در برابر ضربات وارده از فرود به زمین و بهبود  وضعیت سرعت  و جهش را  نیز عهده دار است  و معمولا به ارتفاع ۵ سانتی متر  ضخامت دارد .

توجه داشته باشید که این کفش ها فقط برای استفاده در سالن است که کف پوش مخصوص دارد و در صورت استفاده و یا حتی قدم زدن معمولی در سالن و زمین های غیر استاندارد به سرعت دچار پارگی و خرابی می‌شوند.


نظرات و تجربیات خودتان را در مورد خرید کفش والیبال با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.

بیشتربخوانید:راهنمای خرید کفش بسکتبال حرفه ای
لینک کوتاه
https://aramismag.com /?p=6580

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند