راهنمای سفر در زمستان

راهنمای سفر در هوای سرد زمستان

08:36101۰
۸ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

راهنمای سفر در زمستان ؛ سفر در زمستان برای بسیاری از افراد مشکل بزرگی تلقی می‌شود که حتی در بعضی از مواقع آنها را از سفر باز می‌دارد و طبیعتا برای خانواده این افراد بسیار سخت خواهد بود! تصور کنید که تمام برنامه ریزی خود را برای سفر به فضای زمستانی زیبا در اردبیل انجام دادهاید و حالا پدر خانواده به علت ترس از سفر در زمستان به شما پاسخ منفی میدهد و شما میمانید و یک حسرت بزرگ که باید تا مستقل شدنتان منتظر بمانید و از سفر لذت بخش در زمستان صرف نظر کنید!

البته باید بگوییم که در مواردی که پلیس راهور کشور نسبت به خطرات جاده‌ها هشدار می‌دهد قصه تفاوت می‌کند و بایستی بسیاری از سفرهای حتی ضروری را انجام ندهید و از مسافرت بپرهیزید ولی در صورتی که چاره‌ای جز سفر در جاده‌های پرخطر ندارید باید یک سری از نکات را رعایت کنید که البته در موارد غیر خطرناک و در جاده‌های ایمن نیز همین ماجرا برقرار بوده و با رعایت ۷ نکته‌ای که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم، می‌توانید یک سفر ایمن داشته باشید.

مهم‌ترین نکته‌ای که برای یک سفر ایمن در زمستان باید بدانید این است که بسیاری از کارهایی که شما باید انجام دهید به قبل از سفر بازمی‌گردد و در صورتی که این موارد را رعایت نمایید قطعا مشکلات به مراتب کمتری در هنگام سفر خواهید داشت و یک سفر ایمن را تجربه می‌کنید.


سلامت موتور خودرو را بررسی کنید

راهنمای سفر در زمستان
راهنمای سفر در زمستان

شاید برایتان عجیب باشد که بگوییم بسیاری از مشکلاتی که در سفرها علی الخصوص در فصل زمستان رخ میدهد مربوط به مواردی است که مالک خودرو بدون توجه به وضعیت موتور خودرو اقدام به صفر می کند و به راحتی خود و خانواده اش را در معرض خطر قرار میدهد و عملا تفریح مفرح خود را به یک مخل اعصاب ویژه تبدیل می نماید.

برای این کار کافی است به یک متخصص مراجعه کنید و به او بگویید که وضعیت موتور خودروی شما را بررسی کرده و در صورت لزوم اقدامات مورد نیاز را انجام دهد. در کمترین حالت شما نهایتا با هزینه حداقلی می توانید یک بررسی کاملی از موتور خودرو داشته باشید و در هنگام سفر با خاطری ایمن تر به تفریح بپردازید.


بیشتر بخوانید: رانندگی با موتور در زمستان


چک کردن باد و کیفیت لاستیک‌ها را فراموش نکنید

راهنمای سفر در زمستان
راهنمای سفر در زمستان
 جاده‌ها لغزنده هستند و لاستیک‌های مطمئن نیز با ریسک بالایی عمل می‌کنند، چه برسد به لاستیکی که در حالت عادی نیز قابل استفاده نیست

نکته دوم در مورد نکات ایمنی قبل از سفر در فصل زمستان مربوط به باد لاستیک خودرو است که متاسفانه در این فصل نادیده گرفته می‌شود. بسیاری از راننده‌ها تصور می‌کنند که ماهیت سرد این فصل منجر به عدم کاهش باد لاستیک شده و نیاز به چک کردن آن نیز از بین می‌رود! ولی این‌طور نیست و شما بایستی قبل از سفر اقدام به تنظیم باد لاستیک کرده و از میزان بودن آن مطمئن شوید.

مورد بعدی اینکه کیفیت لاستیک‌ها نیز بسیار مهم است. اگر لاستیک خودروی شما از کیفیت خوبی برخوردار نیستید و در روزهای آخر عمر خود به سر می‌برد لطفا قید سفر در زمستان را بزنید! جاده‌ها لغزنده هستند و لاستیک‌های مطمئن نیز با ریسک بالایی عمل می‌کنند، چه برسد به لاستیکی که در حالت عادی نیز قابل استفاده نیست و یا از ریسک بالایی برخوردار است.


روغن موتور خودرو را چک کنید

راهنمای سفر در زمستان
راهنمای سفر در زمستان

مورد بعدی در اقدامات ایمنی قبل از سفر این است که روغن موتور خودرو را بررسی نمایید و در صورت نیاز اقدام به تعویض آن نمایید. طبیعتا شما بایستی به زودی این کار را انجام دهید ولی صرفه جویی در این زمینه و جمله معروف :” بعد سفر عوض می‌کنم” بزرگترین اشتباهی است که قطعا پشیمانی برای شما به همراه خواهد داشت. بسیاری از افراد به این موضوع عادت دارند که معمولا بیش از آن‌چیزی که به صورت اصولی باید از روغن موتور استفاده کنند، از روغن موتور کار می‌کشند و در موارد بسیار زیادی مشاهده شده است که عملکرد موتور به مشکل خورده و مواردی مثل یاتاقان زدن اتفاقی بوده است که خرج چند میلیون تومانی روی دست مالک خودرو گذاشته است.

همچنین اگر اهل مصرف بالا از خودرو هستید و وقت تعویض روغن موتور نیز فرا رسیده است، پیشنهاد می‌کنیم که از روغن موتورهای زمستانی استفاده کنید و کیفیت بهتری را از خودروی خود مشاهده کنید! البته باید توجه کنید که به این روغن موتور صرفا برای سه ماه فصل زمستان مناسب بوده و برای بهار و تابستان باید از روغن موتور مناسب استفاده کنید. اگر قصد هزینه کرد چند باره ندارید و یا مصرفتان از خودرو کمتر از این است که روغن را در فصل زمستان منقضی کند، از روغن موتورهای ۴ فصله بهره ببرید.


برای بنزین برنامه ریزی کنید

قبل از اینکه نصف بنزین خود را از دست بدهید، اقدام به پر کردن باک کنید

شما در فصل زمستان سفر می‌کنید و بایستی مواردی را پیش بینی کنید که حتی تصور آن را نمی‌کردید . اگر در جاده بمانید و درگیر برف و بوران شوید، بایستی خودروی شما روشن بماند و روشن ماندن آن مستلزم وجود بنزین کافی در باک بنزین شماست. پس قبل از سفر مسافت سفر را محاسبه کنید و قبل از اینکه نصف بنزین خود را از دست بدهید، اقدام به پر کردن باک کنید و با خیالی آسوده به سفرتان بپردازید.


بررسی ترمز خودرو و سلامت لنت

راهنمای سفر در زمستان
راهنمای سفر در زمستان

مورد بعدی که شاید مهم‌تر از موارد دیگر این مقاله است، مربوط به سیستم ترمز خودرو است که طبیعتا در زمستان از اهمیت بالاتری برخوردار است. وقتی جاده لغزنده بوده و در اغلب موارد خیس است، طبیعتا دارا بودن سیستم ترمز قوی و مطمئن، مهم‌ترین چیزی است که باید شما به آن توجه کنید. وضعیت لنت ترمز را بررسی کنید که طبیعتا در صورت عدم توانایی شخصی برای این کار، می‌توانید به یک کارشناس مراجعه کرده و وضعیت آن را مورد بررسی قرار دهید.


بررسی سیستم آب پاش و برف پاک کن خودرو

راهنمای سفر در زمستان
راهنمای سفر در زمستان

مورد دیگری که باید قبل از سفر در زمستان به آن توجه کنید آب پاش و برف پاک کن خودرو است که طبیعتا اولی به دلیل یخ زدن آب داخل آن و یا حتی خالی بودن آن برایتان مشکل ساز خواهد بود و برف پاک کن نیز در صورت خرابی، مهم‌ترین و اصلی‌ترین کار خودش را انجام نمی‌دهد! قبل از سفر اولا باید محفظه آب مربوط به آب پاش را پر کنید و ترجیحا کمی مواد شوینده مثل شیشه پاک کن را داخلش بریزید تا عملکرد بهتری داشته باشد.

دوما اینکه برف پاک کن را نیز چندباری تست کنید و عملکرد آن را در حالات مختلف تست کنید تا از سلامت این قطعه نیز مطمئن شوید و ترجیحا اگر بتوانید کثیفی‌های آن را نیز پاک کنید، طبیعتا در عملکرد بهتر آن تاثیر بسزایی خواهد داشت.


سیستم روشنایی خودرو را چک کنید

مورد بعدی برای چک‌های اولیه قبل از سفر در فصل زمستان موارد مربوط به سیستم روشنایی خودرو است که بایستی به طور کامل سالم باشند و نقص در عملکرد هر کدام از این موارد می‌تواند شما را در معرض خطر قرار دهد. به طور مثال در مواقعی که برف و باران شدیدی در حال باریدن باشد، این فلاشرها و چراغ‌های خودروی شماست که ایمنی را به شما هدیه می‌دهند و در صرت سالم نبودن عملا شما را به یک خطر در حال حرکت تبدیل می‌کند! برای این مورد همه چراغ‌ها از جمله مه شکن، چراغ راهنما، نور بالا و … را مورد بررسی قرار دهید.


مواردی که در بالا ذکر شد مهم‌ترین مواردی بودند که می‌توانستیم نام ببریم ولی طبیعتا در سفرهای طولانی مواردی مثل سیستم گرمایش خودرو، داشتن زنجیر چرخ و … را مورد توجه قرار دهید تا یک سفر ایمن و بی خطر را برای خود و خانواده‌تان رقم بزنید.


بیشتر بخوانید: ۵ کار که هنگام استفاده از سیستم تهویه و کولر خودرو نباید انجام دهید


 

منبع
charkhan
لینک کوتاه
https://aramismag.com /?p=6148

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند