ریختن تینر در باک خودرو

ریختن تینر در باک خودرو چه عواقبی دارد

03:2773۰
۳ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

ریختن تینر در باک خودرو چه عواقبی دارد؟ برخی بر این باورند که با ریختن تینر در باک خودرو خود می‌توانند آلودگی و کثیفی موجود در مسیر سوخت رسانی را پاک کنند و عملکرد خودرو خود را بهبود دهند، این کار هیچجنبه علمی ندارد و توصیه نمی‌شود.

تینر یک ماده حلّال  است و به واسطه خاصیت اشتعال زا بودنش موجب بهتر سوختن بنزین در ماشین می‌شود، این بهتر سوختن باعث می‌شود که راننده فکر کند عملکرد موتور بهتر شده و رسوبات موجود از بین رفته است؛ در واقع رسوبات از بین نرفته و بهتر مشتعل شدن بنزین باعث این باور شده است البته مدل هایی مانند تینرهای آلکیدی ، فوری ، اپوکسی ، پلی اورتان ، سیلیکونی ، شستشو از انواع مختلاف این حلال است.

همانطور که گفتیم تینر یک حلال است و همین امر باعث بروز خوردگی در قطعات خودرو می‌شود و استفاده طولانی مدت از آن باعث نابودی اورینگ‌ها  و سبب ایجاد مشکلات پی در پی برای خودرو می‌شود.


بیشتر بخوانید: چرا تایرها در فصل تابستان می‌ترکند ؛ راهکار چیست


تینر باعث کم شدن عمر سنسور اکسیژن می‌شود و عملکرد آن را با خطا مواجه می‌سازد. ( البته مشکلات گفته شده دلایل دیگری هم دارند که ممکن است به استفاده از تینر ربطی نداشته باشد. )

ریختن تینر در باک خودرو

برخی  افراد برای تمیز کردن انژکتور خودرو خود از تینر بهره می‌برند و اعتقاد دارند که شستش انژکتور با تینر باعث بهبود عملکرد آن می‌شود ؛ اما این باور هم غلط است زیرا  تینر به علت غلظت زیاد باعث مخلوط شدن با رسوبات شده و باعث ایجاد گرفتی در سوزن و مشکلات دیگر می‌شود.

علاوه بر مشکلات یاد شده ماندن طولانی مدت در باک باعث گشاد شدن شلنگ‌ها می‌شود  ( اما ممکن است این کار باعث ایجاد مشکلی در خودروهای نو نشود)


بیشتر بخوانید: زمان تعویض روغن موتور چه زمانی است


استفاده از تینر های فوری در خودرو هایی که باک آن‌ها آهنی است (مثل پیکان، پراید، آردی، روا و خودروهای باری مثل مزدا، نیسان ) به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود ، زیرا باعث کنده شدن رسوبات اطراف باک شده و آن را به داخل پمپ بنزین و سوزن انژکتور می‌فرستد، بهتر است به جای تینر از بنزین سوپر استفاده کنید.

ریختن تینر در باک خودرو
ریختن تینر در باک خودرو

با توجه به معایب زیاد این کار بهتر است شما از سایر محصولات استفاده کنید تا مشکلی برای خودرو شما ایجاد نشود و یا اگر سیستم سوخت رسانی خودرو شما دچار مشکلی است به مراکز تخصصی مراجعه نمایید . ( چرا که بیشتر مکمل‌های اصل دارای قیمتی بالا بوده و صرفه اقتصادی ندارند )

لینک کوتاه
https://aramismag.com /?p=6218

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند