۴ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

محققان مجله Vocational Behavior  طی انجام یک سری تحقیقات در مورد وجود سرگرمی در محیط کار به این نتیجه رسیدند که وجود سرگرمی در محیط کار می توان به طرز چشمگیری باعث افزایش یادگیری غیر رسمی کارمندان شود.

یادگیری غیر رسمی به معنای یادگرفتن موضوعی بدون رفت به سرکلاس یا نوشتن جزوه است ، یادگیری غیر رسمی یکی از بهترین و رایج ترین روش ها برای بالا بردن کارایی در محیط یک شرکت است.

استاد مدیریت مایکل توز معتقد است که : « اکثر یادگیری کارمندان در سرکار به دور از میز کار و کلاس های آموزشی انجام می شود.»

کسب تجربه بیشتر در محیط کار برابر با کارایی بیشتر

 

هرچند که وجود برنامه های سرگرم کننده به خودی خود درس چندانی به انسان نمی دهد، اما می تواند فضای بسیار مناسبی را برای یادگیری ایجاد نماید ، به عنوان مثال قطعا افرادی که در محیطی شاد با برنامه های جالب و سرگرم کننده کار می کنند بیشتر ترغیب می شوند که برای حل مشکلات و مسائل راه های خلاقانه و جدید پیشنهاد دهند بدون این که ترسی از مسخره شدن یا اشتباه داشته باشند.

با اینکه شاید شما در نگاه اول بین یادگیری و سرگرمی رابطه مستقیمی پیدا نکنید ، اما به راحتی می توانید درک کنید که وجود یک محیط کار شاد و سرگرم کننده با باقی ماندن در شرکت و یا افزایش کارایی و خلاقیت رابطه مستقیم دارد.

سرگرمی در محیط کار عامل پیشرفت و یادگیری بهتر

خوب است بدانید که وجود محیط کار شاد و سرگرم کننده باعث ایجاد یک فضای امن در محیط کار  می شود و این خود باعث می شود تا کارکنان تمایل با کسب تجربه های جدید داشته باشند.

در پژوهش انجام شده توسط مجله Vocational Behavior با همکاری مدیریت چند شرکت برای ایجاد و بررسی یک محیط کار سرگرم کننده فعالیت هایی (مثل فعالیت‌های گروهی و جشن‌های داخل سازمان برای دستاوردهای جدید و… )  برگزار شده بود.

نتیجه جالب دیگر این پژوهش این بود که حمایت مستقیم مدیریت شرکت ها از سرگرمی های محیط کار بیشتر از حمایت مستقیم آن‌ها از یادگیری کارکنان در کلاس های آموزشی اهمیت و تاثیر دارد.

 

کار گروهی و یادگیری بیشتر

سرگرمی در محیط کار عامل پیشرفت و یادگیری بهتر

[megalightbox] سرگرمی باعث می شود تا کارکنان گرد هم جمع شوند و همین موضوع به یادگیری کمک زیادی می کند. [/megalightbox]

یکی دیگر از مزیت وجود برنامه های سرگرم کننده در محیط کار ، شناخت کارمندان از یک دیگر و برقراری روابط غیر کاری بین آن‌ها می باشد ، این روابط  می تواند زمینه ساز کمک آن‌ها به یک دیگر به جای رقابت برای کسب مقام و درجه بالاتر شود ، برنامه های سرگرم کننده در محیط کار باعث به وجود آمدن انسجام گروهی می شود.

 

مدیران با حمایت و شرکت کردن در این برنامه های تفریحی و سرگرم کننده در محیط کار باعث انعطاف پذیری کارمندان و خوشبینی و توجه بیشتر آن‌ها به وظایفشان می شوند.

 

مهم است که بدانید وجود سرگرمی در محیط کار هرچند که می تواند بسیار تاثیر مثبت داشته باشد اما ممکن است باعث کم شدن بهره‌وری شود ، مدیران باید در انتخاب سرگرمی های مناسب بسیار دقت کنند و سرگرمی را انتخاب کنند که به یادگیری کمک کند.

سرگرمی در محیط کار عامل پیشرفت و یادگیری بهتر

مایکل توز معتقد است که : « روش ها و تکنیک های مدیریتی همیشه دارای معایب و مزایای مختلفی هستند و شما هیچگاه نمی توانید محیط کار بی نقص بسازید ، بنابراین  برنامه ریزی برای سرگرمی در محیط کار می تواند به یک چالش مدیریتی تبدیل شود. »

لینک کوتاه
https://aramismag.com /?p=1839

2 Comments

      1. سردبیر

        سلامت باشید

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند