۹ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

ضدعفونی کردن تلفن همراه بسیار کار مهم و حساسی می‌باشد، در این روزها که ویروس کووید ۱۹ تقریبا کل دنیا را گرفته و باعث بیماری عده ای از مردم و قرنطینه شدن عده ی بیشتری از مردم شده است، باید مراقب سلامتی خود باشید. بنا به گفته ی سازمان بهداشت جهانی، شستن پیوسته ی دستان، یکی از مهم ترین عوامل دور نگه داشتن خود از این بیماری است. به همچنین، شستن دستان، باعث حفظ گوشی از آلوده شدن هم میشود.

NHS و WHO نکات زیادی را در مورد مبارزه با کووید ۱۹ بیان کرده اند. به گفته ی ایشان، در دستمال کاغذی و یا آستین خود عطسه کنید، با افرادی که مریض هستند در تماس نباشید و دائما دستان خود را با صابون بشویید.

گوشی همراه شما در مورد آخر اشکال ایجاد میکند. هنگامی که پس از ضدعفونی کردن دستان خود، بخواهید اینستاگرام یا واتس اپ را چک کنید، ویروس و باکتری های کووید ۱۹ موجود روی صفحه ی گوشی، به دستان شما بازمیگردند.

تعداد کمی از افراد دائما گوشی همراه خود را ضدعفونی میکنند. افراد کمتری هم قبل از شیوع کووید ۱۹ این کار را انجام میدادند.

در سال ۲۰۱۱ تحقیقی توسط دانشکده ی بهداشت و پزشکی لندن صورت گرفت که نشان میداد روی صفحه ی گوشی اثرات مدفوع هم موجود است. و شما انتظار دارید که گوشی همراهتان از مضراتی مانند استافیلوکوکوس اورئوس و spinetobacter spp و کووید ۱۹ در امان باشند؟!

پروفسوری که در حال مطالعه بیماری های عفونی است به TechRadar گفته: “باید وسایلی که به طور مرتب لمس می شوند مانند درها، سطح و تلفن به طور دائم ضدعفونی شوند، زیرا ویروس کووید ۱۹ به راحتی و از طریق لمس وسیله ای که قبل از شما فردی بیمار آن را لمس کرده، منتقل میشود.”

 

روش های تمیز و ضدعفونی کردن تلفن همراه

 

وسایل لازم برای ضد عفونی تلفن همراه

میتوانید از همان وسایلی که دستان خود را با آنها ضدعفونی میکنید، استفاده کنید اما برخی از آنها کاربردی تر هستند. بهترین روش استفاده از یک دستمال بدون پرز، مانند دستمال عینک، و صابون است. با این دو، گوشی همراه و قاب آن را تمیز کنید.

ضد عفونی تلفن همراه

صابون و آب ترکیب ضدعفونی کننده ی خوبی هستند.

آب به تنهایی ویروس کووید ۱۹ را غیرفعال نکرده و نمیکشد اما از روی سطح پاکش میکند. “صابون به آب برتری دارد زیرا حاوی چربی است. خود ویروس ها از مواد ژنتیکی، پروتئین ها و چربی ها تشکیل شده اند. وقتی صابون با ویروس ها ارتباط برقرار می کند، مواد چربی موجود در صابون با لیپیدهای ویروسی وارد رقابت شده و باعث می شوند ویروس کووید ۱۹ از بین برود.”

“ژل های الکلی متفاوت هستند زیرا تمرکز این ژل های حاوی اتانول و الکل، روی کشتن ویروس کووید ۱۹ است. اما شستن دست ها با صابون بهتر است زیرا فضای بیشتری را ضدعفونی کرده و ترجیح میدهیم هرجا که ممکن است شستن دست ها با آب و صابون انجام گیرد. اگر آب و صابون در دسترس نبود، میتوانید از ژل های الکلی برای از بین بردن کووید ۱۹ استفاده کنید.”

اگر گوشی خود را با ژل های الکلی تمیز میکنید، مراقب باشید. ژل های با درصد بالای الکل ممکن است به لایه ی اولئوفوبیک که برای جلوگیری از ماندن اثر انگشت روی گوشی تعبیه شده، آسیب برساند.

آیا روی صفحه ی گوشی خود محافظ صفحه دارید؟ اگر محافظ صفحه ی جنس خوبی دارید، این محافظ از لایه ی اولئوفوبیک حفاظت خواهد کرد اما اگر محافظ صفحه ای ارزان قیمت خریده اید، بدانید که آن لایه ای پلاستیکی و به دردنخور است!

سازندگان گوشی های همراه شما را از استفاده از سفیدکننده و وسایلی مانند پارچه های زبر که ممکن است به لایه ی رویی آسیب برسانند، منع کرده اند. این وسایل ممکن است قسمت فلزی زیرین گوشی را خراب کرده و سطح گوشی را کدر کنند. ما می خواهیم گوشی را تمیز کنیم نه اینکه خرابش کنیم!

 

از اشعه ی ماورا بنفش برای ضدعفونی تلفن همراه استفاده کنیم !

میخواهید در تمیز کردن گوشی حرفه ای عمل کنید؟ کمپانی هایی مانند PhoneSoap و Homedics اشعه هایی برای ضدعفونی کردن تلفن همراه ساخته اند. این کمپانی ها وسایلی شبیه به تخت های برنزه کننده ساخته اند که با قرار دادن گوشی در آنها میتوانید آنها را با اشعه ی ماورا بنفش از کووید ۱۹ ضدعفونی کنید.

در حال حاضر کمپانی سامسونگ هم محل هایی تعبیه کرده که در آنها میتوانید گوشی خود را به طور رایگان ضدعفونی کنید.

“نور خورشید هم کووید ۱۹ را از بین میبرد و این روش ضدعفونی تلفن همراه با اشعه هم از همین واقعیت گرفته شده است، اما بدانید که در این روش بسیارزمان می‌بردتا کووید ۱۹ از بین برود، اما آب و صابون به سرعت آن را از بین میبرند.”

“برخی از فروشگاه ها محصولات متفاوتی را ارائه میدهند و ادعا میکنند که آنها میتوانند کووید ۱۹ را از بین ببرند، اما آسانترین و ارزانترین روش استفاده از آب و صابون و مواد ضدعفونی کننده است.”

خبر خوب این است که کارایی آب و صابون و یا ژل بهداشتی از اشعه ی گرانقیمت خیلی بیشتر است.

 

آب برای ضدعفونی تلفن همراه به آن آسیب می‌رساند

مانند همیشه، هشدار میدهیم که مراقب ورود آب به گوشی همراه خود باشید.

سامسونگ گلکسی S20، آیفون ۱۱، و هواوی میت ۳۰ پرو برای ضد آب بودن مورد آزمایش واقع شدند. این مدل های خاص ریت IP68 دارند، یعنی برای اینکه زیر آب به عمق ۱.۵ متر و به مدت ۳۰ دقیقه دوام بیاورند، ساخته شده اند.

تا به امروز، همه ی ما تجربه ی انداختن گوشی همراه خود را داشته ایم. اینگونه، آن واشر پلاستیکی که گوشی را در مقابل آب محافظت میکند، را دچار مشکل کرده ایم. آب را از گوشی خود دور نگه دارید. مایعات میتوانند وارد صفحه ی گوشی شما شده و آن را خراب کنند و اینگونه وضع گوشی شما هر روز بدتر از روز پیش شود.


بیشتر بخوانید: ضدعفونی کردن گوشی همراه باعث آسیب رسیدن به آن می‌شود


ویروس کرونا چقدر روی صفحه گوشی زنده می‌ماند

ویروس کووید ۱۹ چقدر روی گوشی شما زنده می‌ماند؟ انقدری زنده میماند که به شما اجازه ندهد برای تمیز نکردن گوشی بهانه داشته باشید! کووید ۱۹ هم بدتر از باقی ویروس هاست.

“برخی ویروس ها بیرون از بدن مدت کمی زنده میمانند، زیرا برای زنده ماندن به تغذیه و یا شرایط فیزیولوژی خاصی نیاز دارند. (مانند ایدز) اما برخی هم مدت بیشتری زنده میمانند.”

“تحقیقات روی کووید ۱۹ نشان داده که این ویروس به مدت ۴ ساعت روی ظروف مسی، ۲۴ ساعت روی مقوا و ۲-۳ روز روی پلاستیک و فلزات ضدآب زنده میماند. البته که همه ی اینها به شرایط محیطی وابسته است.”

پس اگر کووید ۱۹ میتواند تا چند روز روی گوشی شما زنده بماند، بهتر است که گوشی خود را مانند دستانتان مرتبا ضدعفونی کنید. میخواهید اطلاعات بیشتری به دست آورید؟ به سایت های به روز مرتبط با بهداشت و سلامت کشور خود سر بزنید.

ضد عفونی تلفن همراه

ساده ترین راه ها برای ضدعفونی کردن تلفن همراه از کووید ۱۹ کدام است

[megapros]

  • یک کاسه آب گرم (و نه داغ) و صابون حاضر کنید. چیزی به غیر از صابون خانگی استفاده نکنید، که آنها به گوشی شما آسیب میرسانند.
  • گوشی همراه خود را برداشته و قاب محافظ آن را در بیاورید. سپس پیش از شروع پروسه ی ضدعفونی کردن، آن را خاموش کنید.
  • اگر گوشی شما IP68 نیست در آب غوطه ورش نکنید. حتی اگر گوشی شما ضدآب هم هست، باز هم سعی کنید آن را در آب فرو نبرید.
  • پارچه ای بردارید و با آب و صابون خیسش کنید.
  • پارچه را به دقت روی همه ی قسمت های گوشی بکشید. اگر گوشی شما قاب محافظ دارد، آن را هم به همین شکل تمیز کنید.
  • مراقب باشید که آب از طریق درگاه شارژ و یا اسپیکر وارد گوشی شما نشود.
  • سپس گوشی را با یک دستمال خشک، پاک کنید.
  • سپس گوشی را به کناری بگذارید تا به خودی خود و کاملا خشک شود. سپس گوشی را چرخانده و تمامی این مراحل را برای طرف دوم گوشی تکرار کنید. این مراحل را تا جایی که حس کردید گوشی کاملا از کووید ۱۹ ضدعفونی شده ادامه دهید.

[/megapros]

 

چگونه گوشی را تمیز نگه داریم

دستان شما مهم ترین عامل آلوده کردن گوشی تان است. اگر پیوسته دستانتان رو بشویید، گوشی تان از آلودگی به دور خواهد ماند.

سازمان بهداشت جهانی بیان کرده است که شما باید برای ۲۰ ثانیه دستان خود را بشویید. اگر این کار را انجام دهید، گوشی خود را نیز تمیز نگه داشته اید.

اگر نگران تمیزی گوشی خود هستید، مراحل بالا را انجام دهید.

لینک کوتاه
https://aramismag.com /?p=4591

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند