۵ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

آیا نیاز است که برای جلوگیری از ویروس کرونا، گوشی همراه خود را ضدعفونی کنید؟ چون این کار صفحه ی گوشی را خراب میکند.

گوشی های همراه یکی از وسایلی هستند که هر روزه ما صدها بار آنها را لمس میکنیم. اما امروزه و با توجه به پیشروی ویروس کرونا در جامعه، بهتر است که گوشی های همراه خود را که میتوانند ناقل بیماری باشند با روش درست ضدعفونی کنیم. با ما همراه باشید تا با بهترین روش های ضدعفونی کردن گوشی همراه آشنا شوید.

تحقیقات نشان میدهند که هر شخص روزانه بیش از ۲هزار بار گوشی همراه خود را لمس میکند. پس اینکه گوشی ها ناقل های میکروب و باکتری باشند، دور از ذهن نیست. بعضی متخصصان بر این باورند که گوشی همراه ده برابر بیشتر از صندلی توالت آلوده است.

اما استفاده از محلول های ضدعفونی کننده برای ضدعفونی کردن گوشی همراه از ویروس کرونا، به صفحه ی گوشی آسیب میرساند. آیا آب و صابون میتوانند از ویروس آنفولانزا و ویروس کرونا جلوگیری کنند؟

در ادامه بهترین راه های پاکیزه نگه داشتن دستان و گوشی همراه را بررسی خواهیم کرد.

ضدعفونی کردن گوشی همراه

از بین بردن میکروب ها

تا به امروز ۳۴ نفر از مردم امریکا به ویروس کرونا مبتلا شده اند، اما در سال گذشته ۳۵.۵ میلیون نفر به آنفولانزا مبتلا شدند.

بر اساس بیانات مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، شستن مواد با صابون میتواند ویروس را از سطح آنها پاک کند.

اما وقتی صحبت از ویروس کرونا که به تازگی به آن COVID-19 میگویند، میشود، استفاده از صابون معمولی برای ضدعفونی کردن کافی نیست. هنوز به طور دقیق مشخص نیست که ویروس کرونا چقدر زنده میماند، به همین دلیل، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری بیان میکنند که تمامی وسایل و سطوحی را که مکررا مورد استفاده قرار میگیرند را با اسپری های شستشوی معمولی تمیز کرده تا از پیشروی ویروس کرونا جلوگیری کنید.

 

حفاظت از صفحه‌ در ضدعفونی کردن گوشی همراه

[megadesc]مشکل کجاست؟ مواد شیمیایی موجود در شوینده ها و حتی صابون به صفحه ی گوشی آسیب میرسانند.[/megadesc]

به گزارش وب سایت اپل، ضد عفونی کننده های “پوشش اولئوفوبیک” صفحه نمایش را تمیز کرده ولی به محل اثر انگشت آسیب رسانده و گوشی را مرطوب خواهند کرد. به همین دلیل، اپل بیان میکند که نباید از مواد ضدعفونی کننده که احتمال میرود به گوشی آسیب بزنند و آن را در برابر خط و خش آسیب پذیر کنند، برای ضدعفونی کردن گوشی از ویروس کرونا، استفاده کرد. سامسونگ هم بیان کرده که کاربران از محلول های ضدعفونی کننده ی قوی بر روی صفحه ی گوشی و به منظور از بین بردن ویروس کرونا استفاده نکنند.

فیلیپ تیرنو، استاد گروه آسیب شناسی مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک، به NBC News گفت:

“با اینکه پاک کننده های UV-C به تلفن شما آسیب نمی رسانند و تحقیقات نشان می دهد که نور UV-C میتواند میکروب های آنفولانزای موجود در هوا را از بین ببرد، اما UV-C فقط سطح را تمیز کرده، و نور نمی تواند گوشه های گوشی همراه را تمیز کند.”

بر طبق گفته های سایت اپل، بهترین روش برای ضدعفونی کردن گوشی خود از ویروس کرونا، استفاده از پارچه ای نرم و کمی آب گرم و صابون است.

 

پس برای ضدعفونی کردن گوشی همراه چه باید کرد

ضدعفونی کردن گوشی همراه

امیلی مارتین، استادیار اپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه میشیگان، در مصاحبه ای با CNBC Make It بیان کرده است که: “ضدعفونی کردن گوشی با صابون و مقداری آب و یا جلوگیری از آلوده شدن گوشی به ویروس کرونا، راه حل های مناسبی هستند.”

مارتین ادامه داده که: “گوشی های همراه ناقل میکروب ها هستند و شما آنها را در نزدیکی چشم، بینی و دهان که ویروس کرونا از طریق آنها وارد بدن شما میشوند، نگه میدارید. مردم هم تمایل دارند که گوشی های همراه خود را حتی در سرویس بهداشتی که منبع آلودگی است، کنار خود نگه دارند.”

وی بیان کرد: “اینکه گوشی همراه خود را با خود وارد سرویس بهداشتی نکنید، کمک بزرگی به سلامت عمومی جامعه خواهد بود. و بعد از استفاده از سرویس بهداشتی، چه گوشی همراهتان بود و چه نه، دستان خود را با آب و صابون بشویید.” (آمارها نشان میدهند که حدود ۳۰ درصد از مردم، پس از استفاده از سرویس بهداشتی، دستان خود را نمیشوند.)

 

شستن دست را فراموش نکنید

 

“زمانی که ویروس هایی مانند آنفولانزا و ویروس کرونا در جامعه پخش شده اند، شستن مکرر دستان یکی از بهترین راهکارهای پیشگیری از بیماری خواهد بود.”

ضدعفونی کردن گوشی همراه

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری از مردم خواسته اند که برای جلوگیری از پیشروی ویروس کرونا، با دستان آلوده به چشم و بینی و دهان خود دست نزنند و از تماس با افراد بیمار جلوگیری کنند. شما حتما باید قبل و بعد از درست کردن و صرف غذا، تعویض پوشک، تمیز کردن بینی، عطسه و سرفه، دستان خود را بشویید.

مارتین اینگونه صحبت خود را تمام کرد:

“مانند باقی ویروس های تنفسی، بهتر است که هنگام بیماری در خانه استراحت کنید. کارفرمایان هم باید کارمندانی را که میخواهند در خانه استراحت کنند را تشویق و حمایت کنند.”


همچنین مطالعه کنید: ویروس کرونا: ضد عفونی و تمیز کردن منزل و محل کار


 

لینک کوتاه
https://aramismag.com /?p=4366

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند