۹ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

پس از خرید دوربین دلخواهتان نوبت به آن رسیده به دنبال خرید لوازم جانبی دوربین باشید. لوازمی که با آن‌ها عکس‌برداری با کیفیت بالاتر و حرفه‌ای‌تر انجام خواهد شد. لوازمی که کار عکاسی را ساده‌تر می‌کند و باعث می‌شود. اگر برای خرید لوازم جانبی دوربین سری به فروشگاه‌های آنلاین بزنید از حجم بالا و تنوع محصولات به شدت گیج خواهید شد. به راستی کدام یک از انواع لوازم جانبی دوربین به کارتان می‌آید؟ چه ابزاری برای دوربین عکاسی شما ضروری است؟ راهنمای خرید لوازم جانبی دوربین شما از سردرگمی نجات خواهد داد.

اگر به دنبال لوازم جانبی دوربین هستید اول کیف دوربین را تهیه کنید

احتمالا هزینه قابل توجهی را برای تهیه دوربین دلخواهتان صرف کرده‌اید. قرار است با آن از مناظر زیبای طبیعی عکاسی کنید. ممکن باران ببارد و به دوربین آسیب بزند. ممکن است در سفرتان از مناطق کویری عبور کنید و باد گرد و غبار و شن و ماسه را روی بدنه و درزهای دوربین بنشاند که باعث خرابی خواهد شد. در مسافرت‌های طولانی و گذر از مناطق ناهموار نیاز است که کیف دوربین مانند کوله پشتی حمل شود که از ضربه و فشار در امان باشد. دو گزینه برای انتخاب کیف دوربین پیش روی شماست. اول مدل‌هایی است که روی شانه قرار می‌گیرد و ایرادی که دارد آن است که با فشار بر یک طرف بدن در طولانی مدت باعث صدمه خواهد شد اما در عوض دسترسی به دوربین آسان می‌شود در مقایسه با کیف‌هایی که مانند کوله پشتی هستند. کیف‌های کوله‌ای حمل آسانی دارد و از ضربه بیش‌تر محافظت خواهد کرد اما دسترسی به دوربین کمی دشوار خواهد شد. برخی از مدل‌های کیف دوربین به صورت ترکیبی ساخته شده‌اند یعنی هم روی شانه قرار می‌گیرند و هم به صورت کوله پشتی استفاده می‌شوند.

سه پایه بخش مهمی از لوازم جانبی دوربین خواهد بود

برای عکاسی لازم است که دوربین را در نقطه‌ای ثابت قرار دهید. اگر سه پایه نداشته باشید به احتمال زیاد در درجه اول خودتان امکان حضور در عکس را نخواهید داشت. همچنین امکان تراز کردن دوربین بدون سه پایه بسیار کم است دوربین با لرزش دست شما عکس‌های بی کیفیتی را ثبت می‌کند. در انتخاب سه پایه نکته مهم جنس آن است و بست‌هایی که بر روی آن مورد استفاده قرار گرفته‌اند. معمولا دو جنس برای سه پایه وجود دارد؛ آلومینیومی و کربنی، کربنی گران‌تر است و سبک‌تر. اگر جنس ارزان‌تر می‌خواهید آلومینیومی خریداری کنید اما باید بدانید که وزن زیادی را برای حمل آن تحمل خواهید کرد.

سه پایه بخشی از لوازم جانبی دوربین که به عکاسی در زوایای مختلف کمک می‌کند

فاصله بین دوربین و سه پایه قطعه‌ای وجود دارد که امکان تغییر زاویه دوربین را به شما خواهد داد. این قطعه هم به صورت جداگانه تهیه می‌شود و هم به صورت همزمان در یک سه پایه موجود است. این سری سه پایه به شما امکان می‌دهد که زاویه را به نحوی تنظیم کنید که بهترین حالت ممکن برای ایده عکاسی شماست. سری توپی شکل نیز به شما امکان می‌دهد زوایای عکسبرداری عجیب و غریب را تجربه کنید و استفاده از آن سریعتر خواهد بود و برای عکس‌برداری ماکرو مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

ریموت ریلیز ابزاری برای عکاسی از راه دور

لوازم جانبی دوربین به شما این امکان را خواهد داد که دوربین را به شکلی تنظیم کنید که بدون دسترسی مستقیم عکس‌برداری انجام شود. ریموت ریلیز ابزار راه دور عکاسی است. ابزاری است که به دوربین متصل می‌شود و به شما از راه دور امکان می‌دهد که عکاسی کنید. حتی زمانی که خودتان قرار باشد روبروی دوربین قرار بگیرید نیز این امکان را فراهم خواهد کرد. با این ابزار دیگر مجبور نیستید که برای گرفتن عکس دسته جمعی دوربین را روی تایمر قرار دهید و با عجله خود را به جلوی دوربین برسانید تا در زمان مناسب عکس گرفته شود. می‌توان از راه دور عکاسی کرد. دو مدل ریموت ریلیز وجود دارد. یک مدل حالت یو اس بی دارد و یک مدل به صورت بی سیم عمل می‌کند که مدل بی سیم آن بهتر خواهد بود.

این روزها لنز اضافی را می‌توان بخش مهمی از لوازم جانبی دوربین دانست

ممکن است دوربین شما از انواع معمول باشد از یک دوربین با فرمت APS-C که با لنز زوم استاندارد با محدوده کانونی ۱۵ تا ۵۵ میلی‌متر را پوشش دهد  یا  مدل میکرو چهار سوم که طول کانونی ۱۴ تا ۴۲ میلی متر را پوشش می‌دهد یا مدل فول فریم با فاصله کانونی ۲۴ تا ۱۰۵ میلیمتر است.

دیر یا زود متوجه می‌شوید که عکس برداری از مناظر طبیعی نیاز به چند مدل لنز خواهد داشت. لنز به شما امکان می‌دهد تا دستتان باز باشد برای ایجاد شرایط بهتر برای عکس‌برداری. ممکن است دلتان بخواهد با یک لنز ماکرو دید دلخواه را بدست آورید، با یک لنز پرتره عکس‌های اختصاصی بگیرید یا دیافراگم بزرگ برای محدود کردن عمق و میدان و زمینه‌ تاری را بگیرید.

 فیلتر یکی از لوازم جانبی دوربین است که کاربرد بسیاری دارد

استفاده از فیلترها جذاب است زیرا شما را قادر می سازند تا عکس‌‌ها در معرض نور در طول روز را با بهترین شکل ممکن  و تاری شرایط ابری و بارانی را در مناظر به تصویر بکشید. هنگامی که می خواهید با نور دیافراگم بسیار وسیع تصویربرداری کنند این فیلترها مفید خواهد بود. فیلتر شما را قادر می‌سازد تا در عکس با پیش زمینه تیره و یا پیش زمینه یک آسمان روشن تصویری دلپذیر داشته باشید و استفاده از فیلترهای قطبی برای کاهش انعکاس و افزایش اشباع نور و کنتراست مهم است.

فیلترها به دو نوع است. گرد و مربعی (یا مستطیل شکل)؛ فیلترهای گرد جلوی لنز پیچ می‌شوند و باید در اندازه‌های خاصی خریداری شود در حالی که فیلترهای مربعی بر روی یک نگهدارنده که در انتهای یک لنز نصب می‌شود قرار خواهد گرفت؛ فیلترهای گرد سریع و آسان استفاده می‌شود؛ اندازه هر لنز را به بهترین شکل ممکن تعیین کنید و از حلقه‌های پله‌ای استفاده کنید تا با فیلترهای کوچک هماهنگ شود. فیلترهای مربعی را می‌توان بین لنزها با استفاده از حلقه‌های مختلف آداپتور اندازه‌گیری کرد.

 
 

پاک کننده‌های لنز و سنسور

همواره لازم است که لنز خود را تمیز نگه دارید. لازم است ابزاری خاص برای تمیز کردن لنز وجود داشته باشد. شاید به نظر بی اهمیت بیاید اما همین ابزاری که برای تمیز کردن لنز استفاده خواهید کرد اگر به درستی انتخاب نشود لنز را خراب خواهد کرد. پیشنهاد این است که کیت تمیزکننده سنسور داشته باشید که برای انواع دوربین مورد استفاده قرار گیرد و بتواند گرده و هر آنچه که به دوربین چسبیده را پاکسازی کند. لازم نیست ابزار عجیب و پیچیده‌ای به همراه داشته باشید. یک پارچه ساده و یک تمیز کننده برای این کار کافیست.

رفلکتور راهی برای بالا بردن کیفیت عکس‌ها

در میان لوازم جانبی دوربین رفلکتور یکی از اساسی‌تر ابزارها برای این کار است. ابزاری که راهی ساده و مقرون به صرفه را پیش پای شما می‌گذارد تا تصاویر پرتره با کیفیت بگیرید، عکس‌هایی زنده و با دیدی حرفه‌ای که هر عکاس حرفه‌ای را سر شوق می‌آورد. رفلکتور از ابزار جانبی دوربین است که در بسیاری از بخش‌های عکاسی به شما کمک خواهد کرد. می‌توان آن را در فضای داخلی یا در فضای خارجی استفاده کرد ، به شما امکان این را خواهد داد که نور را به سوژه برسانید و سایه‌های اضافی را پر کنید. بسیاری از رفلکتورها دو طرفه با پوشش قابل جدا شدن هستند، رفلکتورهای سفید، نقره‌ای و طلایی که انتخاب هر کدام این امکان را به شما می‌دهد که با توجه به آنچه نیاز دارید نور را تنظیم کنید. سطوح بازتابنده سفید به عنوان دیفیوزر عمل می‌کند و نور مستقیم و متمرکز که برای عکاسی مطلوب نیست را پخش خواهد کرد.

فلش گان یکی از لوازم جانبی دوربین که بسیار ضروری است

اگر نور کم دارید و نیاز دارید نور به فضا اضافه شود، فلش گان بسیار ضروری است. می‌توانید با استفاده از این ابزار بیش از فلش دوربین نور به فضا اضافه کنید. چنین فلشی امکان استفاده از راه دور را نیز فراهم خواهد کرد. برای سادگی کار حتما بررسی کنید فلش گان خریداری شده با مدل دوربین شما سازگار باشد و امکان استفاده به صورت اتومات را نیز به شما بدهد.

فلش دیفیوزر

ابزار زیادی برای تامین و تنظیم نور وجود دارد. فلش دیفیوزر نور فلش را به نحوی پخش خواهد کرد که تخریب نور مستقیم را در عکس از میان ببرد. فلش دیفیوزر با پخش مناسب نور سایه روشن مناسبی ایجاد خواهد کرد و عکس با فلش روشن را حرفه‌ای‌تر خواهد ساخت. به طور کلی استفاده از پخش کننده نور تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت عکس دارد. گاهی ناگزیر به استفاده از نور مستقیم فلش هستید و همانطور که می‌دانید، نور مستقیم به شدت کیفیت تصویر را بد خواهد کرد. با انتخاب حرفه‌ای لوازم جانبی دوربین می‌توانید یک قدم به عکاسی حرفه‌ای نزدیک شوید.


همچنین مطالعه کنید راهنمای خرید دوربین عکاسی در رنج قیمت پایین


 

لینک کوتاه
https://aramismag.com /?p=4053

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند