۹ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

عکاسی یکی از کارهای پردرآمد در دنیا به حساب می آید. علاوه بر اینکه عکاسی یک شغل است، خاطرات و تاریخ را به شکلی گرافیکی در می آورد که شما می توانید این تصاویر را در زمانهای دیگر مرور کنید و تاریخ را بیاد آورید. هر کسی می تواند به عنوان یک مبتدی با دوربین موبایل و یا دوربین دیجیتالی عکاسی کند اما در صورتی که شما به دنبال فراگیری عکاسی به صورت یک حرفه هستید، باید از تک تک اصول مورد استفاده در عکاسی مطلع شوید و با آنها کار کنید. ما در اینجا نکاتی برای شروع عکاسی حرفه‌ای را با شما در میان میزاریم.

هدف ما از ارائه این اصول از عکاسی، ساده‌تر کردن راه برای یادگیری اصول عکاسی حرفه‌ای می باشد. امیدواریم این مجموعه را به خاطر چیزهایی که در اینجا یاد می‌گیرید، دوست داشته باشید.

شروع عکاسی حرفه‌ای

برای شروع چه دوربینی مناسب است

شما می‌توانید با ساده‌ترین دوربین عکاسی کار کنید اما اصولی که قرار است اینجا به عنوان نکاتی برای شروع عکاسی حرفه‌ای فرا بگیرید، برای افرادی است که می‌خواهند از یک دوربین DSLR، یک دوربین کوچک چهار سوم و یا حداقل از یک دوربین عکاسی استفاده کنند که به عکاس اجازه می‌دهد تا سرعت شاتر، دیافراگم و ایزو را تنظیم کند.

 

نورد دهی چیست و چه اهمیتی برای شروع عکاسی حرفه‌ای دارد

وقتی در مورد نوردهی صحبت می‌کنیم، به سادگی می توان گفت نوردهی به معنای روشنایی یا تاریکی یک عکس است. به نظر ساده میرسد که شما عکسی را بگیرید که نوردهی آن مناسب باشد و درخشندگی و یا تاریکی در آن به طور متناسب وجود داشته باشید اما در واقعیت، این می‌تواند بسیار مشکل باشد. برای شروع عکاسی حرفه‌ای باید بدانید که تنظیم نوردهی در یک تصویر باید از دیافراگم، سرعت شاتر و ایزو برای ایجاد یک تصویر مناسب با نوردهی عالی استفاده شود.

شروع عکاسی حرفه‌ای

تفاوت دیافراگم  باز و بسته چیست و چه اهمیتی در عکاسی حرفه‌ای دارد

به بیان ساده، دیافراگم حفره درون لنز دوربین می باشد که از طریق آن نور به بدنه دوربین حرکت می‌کند. دیافراگم یکی از فاکتورهای بسیار مهم در عکاسی مبتدی و حتی پیشرفته می باشد که بسیار مورد توجه قرار می گیرد.

شروع عکاسی حرفه‌ای

تصویر بالا در سمت چپ در یک دیافراگم ۱.۴ ایجاد می‌شود که آن را یک دیافراگم باز می گویند در حالی که تصویر سمت راست در ۲۲ گرفته شده‌است که آن را یک دیافراگم باریک تری می گویند، بنابراین بیشترقسمت های مختلف تصویر در فوکوس است. آنچه مسلم است هر چه میزان فوکوس بالاتر باشد اجزای دیگر تصویر به وضوح در تصویر دیده خواهند شد.

 

ایزو و اهمیت آن در عکاسی حرفه‌ای

در شرایط بسیار ابتدایی، ایزو سطح حساسیت دوربین شما به نور موجود می باشد. هرچه شماره ایزو کم‌تر باشد، حساسیت کمتری نسبت به نور دارد، در حالی که عدد بالاتر ایزو حساسیت دوربین شما را افزایش می‌دهد.

شروع عکاسی حرفه‌ای

در تصویر زیر شما میزان کم ایزو و میزان بالای آن را در تصویر به وضوح می بینید. همانطور که میبینید در تصویری که ایزو آن کم می باشد، میزان حساسیت به نور کمتر می باشد.

سرعت شاتر و اهمیت آن برای یک عکاس حرفه‌ای ؟

سرعت شاتر مخفف عبارت زمان نوردهی است که به عنوان زمان قرار گرفتن نور در معرض دوربین نیز شناخته می‌شود. در واقع شاتر طول زمانی است که یک دیافراگم دوربین برای نوردهی نور به سنسور دوربین باز میرسد. اگر سرعت شاتر سریع باشد، می‌تواند نوردهی را در تصویر به طور کامل منعکس کند و اگر سرعت شاتر آهسته باشد، می‌تواند یک اثر به نام تاری حرکتی ایجاد کند، که در آن اشیا در حال حرکت در امتداد جهت حرکت باقی می مانند و این می تواند تصاویر هنری خلق کند. شما برای شروع عکاسی حرفه‌ای باید بتوانید سرعت شاتر را به درستی تنظیم کنید. در تصویر زیر می توانید شاتر سریع و آهسته را به وضوح ببینید.

شروع عکاسی حرفه‌ای

تراز سفیدی به چه معناست و در عکاسی حرفه‌ای به چه کار می‌آید

همان طور که از نام آن پیدا است، تراز سفیدی دمای رنگ تصویر شما را متعادل می‌کند اما چگونه این کار را انجام می‌شود؟ این کار با اضافه کردن رنگ مخالف به تصویر برای برگرداندن دمای رنگ به حالت خنثی انجام می شود. در نتیجه به جای سفید یا زرد شدن تصویر، باید بعد از انجام یک موازنه درست، سفیدی تصویر واقعاً سفید به نظر برسد. یکی از کارهای پر اهمیت برای شروع عکاسی حرفه‌ای داشتن توانایی لازم برای تنظیم تراز سفید است. البته تراز سفیدی در کنار دیگر فاکتورها می تواند به بهترین شکل ممکن در تصویر دیده شود.

شروع عکاسی حرفه‌ای


[megalightbox]همچنین مطالعه کنید راهنمای خرید دوربین عکاسی در رنج قیمت پایین[/megalightbox]


نحوه کار کردن با فوکوس در عکاسی حرفه‌ای

  • فوکوس خودکار

دوربین DSLR  با یک سری حالت‌های فوکوس خودکار عرضه می شود که  برای سادگی، بر AF-C وAF-S تمرکز می کند.

شروع عکاسی حرفه‌ای

  • فوکوس تکی

یک عکس گرفته‌شده با شاتر S – AF و تقویت کننده AF-S\S و غیره، ساده‌ترین شکل فوکوس خودکار است. به طور کلی، شما باید دکمه شاتر را در اواسط کار فشار ‌دهید. همچنین دوربین شما ممکن است یک دکمه AF جداگانه داشته باشد که با این ویژگی دوربین بر روی یک سوژه فوکوس خواهد کرد. البته با وجود این ویژگی شما باید سنسور فوکوس خودکار فعال را  از قبل نصب کرده‌ باشید.  با اعمال این تنظیمات تنها کافی است، دکمه شاتر را برای گرفتن عکس فشار دهید.

اما فایده فوکوس در عکاسی چیست؟ با این گفته ها انتظار می رود که شما تنظیمات فوکوس دوربین را انجام دهید و عکس بگیرید. حال اگر سوژه حرکت کرد و یا حرکتی در دست شما اتفاق افتاد و یا  اگر فاصله بین دوربین و سوژه تغییر کرده باشد، آنگاه چه اتفاقی می افتد؟

جواب اولیه این سوال این است که  فوکوس دیگر در این زمینه به کار نخواهد آمد و شما باید مجدداً از این روند عبور کنید. در صورتی که دوربین شما فوکوس خودکار در جلوی دوربین داشته باشد، شما باید از آن استفاده کنید تا بتوانید چراغ دوربین را روشن کنید. این کار باعث می شود بتوانید صحنه را روشن تر کنید تا دوربین بتواند بهتر فوکوس کند.


[megalightbox]بیشتر بخوانید: ۲۵ مورد از اصطلاحات عکاسی که باید بدانید[/megalightbox]


  • فوکوس پیوسته

پیوستگی در AF / CF / AI  و تقویت کننده  AF – C و دیگر موارد درست جایی است که مغز الکترونیکی دوربین شروع به انجام برخی کارهای خیلی جالب می‌کند تا به شما کمک کند سوژه خود را در فوکوس نگه دارید. به طور کلی قفل دوربین بر روی یک سوژه تعیین‌شده که توسط شما با استفاده از نقطه فوکوس خودکار انتخاب می‌شود و در نهایت شما موفق به ثبت شی در حال حرکت در کادر می شوید. اگر سوژه  به سمت نزدیک‌تر یا دورترین نقطه حرکت کند و یا اگر شما حرکت کنید، دوربین بر اساس این حرکت ها فوکوس خواهد کرد.

کاربرد این نوع فوکوس در ایجاد شرایط پویا با عملکرد ورزشی، حرکت کردن کودکان و یا سرگردان کردن حیات وحش، می باشد. اگر پس از قفل شدن فوکوس تصویر خود را ترکیب‌بندی کنید، ممکن است دوربین شما پس از قفل کردن فوکوس،  قسمت دیگری از کادر شما را به اشتباه بگیرد. این مورد یکی از موارد بسیار مهم در عکاسی است که می تواند به شما کمک کند، عکس های حرفه ای بگیرید.

شروع عکاسی حرفه‌ای

ترکیب‌بندی برای شروع عکاسی حرفه‌ای

ترکیب‌بندی را می توان قرار دادن اشیا و عناصر نسبی در یک تصویر توصیف کرد. در نتیجه، ترکیب‌بندی یک جنبه کلیدی از عکاسی پیشرفته و عالی است. البته این کار چندان آسان نیست و عکاس باید در این زمینه بسیار دقت کند. هر هنرمند بلندپروازی باید به ترکیب‌بندی اثر خود به خوبی توجه کند و به آن اهمیت زیادی دهد. به تصویر زیر دقت کنید، این تصویر نمونه ای از ترکیب بندی در عکاسی می باشد.

شروع عکاسی حرفه‌ای


[megalightbox]برای مطالعه مطالب بیشتر در مورد ترکیب بند به مقاله ۵ ترفند ساده برای عکاسی بهتر مراجعه کنید.[/megalightbox]


سنسور تصویر چیست ؟

اندازه سنسور دوربین عکاسی، بسیاری از عوامل را در تصاویرتان تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و تا حدودی می تواند جزو وظایف دوربین شما به حساب آید. سنسور تصویر می تواند بر روی کیفیت تصویر شما بسیار تاثیرگذار باشد. نحوه عملکرد لنز دوربین شما و نحوه عملکرد آن در شرایط نوری پایین می تواند بسیار متفاوت باشد. حسگر ها در سه نوع اصلی وجود دارد:

  • چهار یک سوم
  • APS
  • فول فرمت فیلم

سنسورهای کوچک در انواع دوربین ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و سنسورهای بزرگتر در دوربین‌های DSLR یافت می‌شوند. به عنوان مثال دوربین فول فریم سونی یکی از دوربین های مجهز به سنسور بزرگ تصویر می باشد. با توجه به این موارد شما می تواند روند عکاسی را از مبتدی شروع و تا حرفه‌ای شدن تا حدودی طی کنید و در این زمینه موفقیت هایی کسب کنید.

لینک کوتاه
https://aramismag.com /?p=3964

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند