۳ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

اگر دقت کرده باشید در بعضی از کشور های جهان مانند انگلستان فرمان خوذرو ها در سمت راست قرار دارد، این در حالی است که در اکثر ماشین ها فرمان در سمت چپ قرار دارد شاید برای شما نیز سوال باشد که علت این اتفاق چیست ؟

علت وجود فرمان خودرو در سمت راست در برخی از کشور ها

یکی از سوالات جالبی که وقتی ماشین هایی را که فرمانشان سمت راست می‌بینیم  برایمان پیش می‌آید این است که مگر می‌شود با دست چپ هم دنده را عوض کرد ؟!

برای مایی که عادت داریم در سمت راست جاده رانندگی کنیم به احتمال زیاد بسیار سخت خواهد بود تا در کشور هایی مانند ژاپن، استرالیا و بریتانیارانندگی نماییم، جالب است بدانید که بیش از ۷۵ درصد کشور های دنیا در سمت راست جاده رانندگی می‌کنند و بقه در سمت چپ، جالب است بدانید که این اتفاق نیز ریشه در استعمار دارد و اکثر کشور هایی که در سمت چپ رانندگی می‌کنند مستعمره های سابق بریتانیا هستند مثل هند، بنگلادش و هنگ کنگ.

 

ریشه تاریخی رانندگی در سمت چپ جاده

ریشه ی این مسئله را باید در قرون وسطی جستجو کرد. در زمان های قدیم همه ی کشور ها از سمت چپ جاده رانندگی می کردند. در قرون وسطی مردم که اکثرا راست دست بودند، شمشیر خود را در سمت چپ کمرشان نگه می داشتند. آن موقع ها که جاده ها از امنیت زیادی برخوردار نبودند، سوارکاران از سمت چپ جاده حرکت می کردند تا اگر کسی به آن ها حمله کرد، به سرعت بتوانند شمشیر خود را از غلاف بیرون بکشند و از خودشان دفاع کنند.

در اواخر قرن هجدهم، کشاورزان آمریکایی برای جابجایی محصولاتشان، شروع به استفاده از گاری های بزرگی کردند. این گاری ها که توسط چندین اسب کشیده می شدند، جایی برای نشستن راننده نداشتند. راننده روی اسب سمت چپی می نشست تا با دست راستش بتواند اسب های دیگر را شلاق بزند. وقتی که دو گاری از کنار هم رد می شدند، راننده ی گاری باید دقیقا می دید که چرخ های نزدیک به گاری دیگر در کجا قرار دارند تا با آن برخورد نکند.


بیشتر بخوانید: ۵ کار که هنگام استفاده از سیستم تهویه و کولر خودرو نباید انجام دهید


انقلاب فرانسه و تغیر قوانین و جهانی شدن رانندگی در سمت راست جاده

چرا فرمان خودرو ها در بعضی کشور ها در سمت راست است

به همین خاطر گاری ها از سمت راست جاده حرکت می کردند. بعد از انقلاب فرانسه، فرانسوی ها نمی خواستند قوانین حکومت قبلی را رعایت کنند. یکی از این قوانین، حرکت در سمت چپ جاده بود، بعد از انقلاب فرانسه، فرانسوی این قانون را تغییر دادند.

بعدها با به قدرت رسیدن ناپلئون و لشکرکشی های او، این سیستم به بقیه قسمت های اروپا گسترش یافت.

با این حال بریتانیا هیچوقت سیستم خود را تغییر نداد، اکثر کشور هایی که از سمت چپ جاده رانندگی می کنند، قبلا مستعمره ی بریتانیا بوده اند، البته کشور هایی همچون  ژاپن، اندونزی و تایلند، از جمله کشور هایی هستند که قبلا مستعمره ی بریتانیا نبوده اند ولی از سمت چپ جاده رانندگی می کنند.

در نتیجه می‌توان علت وجود فرمان در سمت راست خودروی بعضی از کشور ها را اینطور توضیح داد که علت  این اتفاق رانندگی در سمت دیگر جاده می‌باشد که این خود ریشه تاریخی دارد و در ابتدا همه از سمت راست رانندگی می‌کردند و بعد از انقلاب فرانسه این مورد به تدریج تغیر یافت.

لینک کوتاه
https://aramismag.com /?p=3447

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند