۷ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

یکی از راه های مقاومت در برابر بیماری، داشتن یک سیستم ایمنی قوی در بدن است سوال مهم این است که چگونه سیستم دفاعی بدن خود را تقوبت کنیم؟ افراد میتوانند با مواد غذایی مفید برای سیستم ایمنی بدن به تقوبت آن کمک زیادی می‌کند.

چگونه سیستم دفاعی بدن خود را تقوبت کنیم

به دلیل رو به رو شدن دنیا با یکی از بدترین بیماری های همه گیر، حرف های زیادی درمورد افزایش مقاومت دربرابر بیماری ها زده شده است. اما آیا میتوان با خوردن غذاهای مقوی سیستم ایمنی را در برابر این بیماری ها تقویت کرد؟ برای فهمیدن این موضوع مقاله ی زیر را بخوانید.

در زمانی که سلامتی اهمیت بیشتری پیدا کرده است، سوال این است که روند بدست آوردن سلامتی چقدر آهسته و کند است؟ اگر کسی به طور ارثی سیستم بدنی ضعیفی داشته باشد، میتواند آن را تقویت کند؟ طبق نظر کارشناسان و متخصصان این کار ممکن است اما نه یک شبه.

چگونه سیستم دفاعی بدن خود را تقوبت کنیم

ساختار سیستم ایمنی بدن

کارشناسان میگویند ما اکثرا سیستم ایمنی خود را به ارث میبریم اما کارها و عادت هایمان میتوانند روی آن تاثیر مثبت یا منفی بگذارند.

یکی از مشاور بیماری های کودکان، ایمن شناسی و روماتولوژی در بیمارستان  CMI میگوید:

[megadesc]”سیستم ایمنی شبکه ی پیچیده ای از سلول ها، پروتئین ها و مسیر های ایمنی است که از هر شخص در برابر بیماری های میکروبی محافظت میکند.[/megadesc]


برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله دستگاه ایمنی بدن در ویکی پدیا مراجعه کنید.


مطالعات ایموژنتیک به سیستم ایمنی بدن مرتبط است.، تمرین کردن یک سبک زندگی سالم برای ساختار ایمنی بسیار مهم است. عادت هایی مثل سیگار کشیدن، غذا خوردن های نادرست، مصرف زیاد الکل، مصرف چندین دارو، بی تحرکی در زندگی و داشتن علائم بیماری هایی مثل دیابت، ناراحتی های قلبی و غیره میتوانند باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی شوند.


[megalightbox]بیشتر بخوانید:خوراکی های مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن و انرژی روزانه[/megalightbox]


ورزش منظم با عادت های غذایی خوب به تقویت سیستم ایمنی کمک میکند، داشتن یک سبک زندگی سالم میتواند به سلامتی و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند و مانع پیشرفت بیماری ها شود.

 

مواد غذایی مفید برای سیستم ایمنی بدن

مواد غذایی مفید برای سیستم ایمنی بدن

طبق گفته ی پزشکان، کودکی که با نقص ایمنی جدی و نقص ژنتیکی به دنیا آمده است، به رسیدگی و مراقبت های فوری پزشکی نیاز دارد. تغذیه ی مناسب برای این کودکان به شدت ضروری است. با این حال این کار، این بیماری اساسی را درمان نمیکند. پزشکان معتقدند: “اکثر کودکان با یک سیستم ایمنی خوب به دنیا می آیند. با این حال انرژی‌ای که یک رژیم نامناسب میگیرد منجر به میکروبیوتای روده ای نابجا و باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن میشود. یک نوع غذا به هیچ عنوان نمیتواند یک تغذیه ی کامل باشد. فقط ترکیب چند ماده ی غذایی است ک میتواند بهترین رژیم غذایی مناسب باشد.”

مواد غذایی مفید برای سیستم ایمنی بدن

کودکانی که پروتئین و کالری کافی بدست نمی آورند دچار سوتغذیه میشوند و سیستم ایمنی بدنشان ضعیف میشود و در معرض عفونت و مرگ و میر هستند. سبزیجات و میوه ها باید به طور میانگین ۵۰ درصد از غذای شما باشند.

حتی با وجود عوامل وراثتی هم میتوانیم سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنیم. بعضی از عادت های غذایی و سبک زندگی هم میتواند در این کار موثر باشد. خواب به موقع و مناسب، دوری از استرس و انجام ورزش های روزانه هم برای تقویت سیستم ایمنی بسیار مهم هستند. جذب ریزمغذی ها به صورت ویتامین، مواد معدنی، کلسیم و آهن خیلی مهم تر از جذب ریز مغذی هایی است که قبل از این به آن اشاره شد، چون سبک زندگی بشر در حال تغییر است. یعنی نمیتوانید برای یک وعده، غذای سالم بخورید و وعده ی بعد از غذای ناسالم و مضر استفاده کنید.”


[megalightbox]بیشتر بخوانید: خوراکی هایی که در سی سالگی نباید خورد: رژیم غذایی مناسب ۳۰ سالگی[/megalightbox]


افراد گیاه خوار و غیر گیاه خواران میتوانند برای تقویت سیستم ایمنی جایگزین های متفاوتی انتخاب کنند. نامیتا منون، متخصص تغذیه در بنگلور میگوید: “افرادی که گیاه خوار نیستند باید برای تامین نیاز های غذایی خود از سبزیجات سبز موجود در کاری و یا گوشت قرمز استفاده کنند. طبخ گوشت یا مرغ در شیر نارگیل هم موثر است. باید آب گوشت را به کباب خشک ترجیح دهند.

گیاهخواران هم میتوانند با مصرف موادی که سرشار از پروتئین هستند، مثل میوه و آجیل، سویا، لوبیا قرمز و دانه کنجد که منبع های مهم ویتامین Cاند، سیستم ایمنی خود را تقویت کنند. کودک به محض شش ماهه شدن نباید هیچ محدودتی در رژیم غذایی اش اعمال شود.”

همچنین به گفته ی متخصصان، مصرف هیدرات به صورت آب نارگیل، آبمیوه و یا باتر میلک مناسب است. منون میگوید: “کودکان برای جذب فیبر باید یک قاشق کوچک پودر تخم کتان و بزرگسالان یک قاشق پودر تخم کتان در ۲۰۰ گرم باتر میلک مصرف کنند.”

سبک زندگی نوین

متخصصان میگویند ممکن است  ۱۵ روز طول بکشد تا سیستم ایمنی یک شخص سالم و تندرست تقویت شود. اما این روند برای کسی که تازه شروع به مصرف غذای سالم کرده است یک یا دو ماه طول میکشد. پایال ست، متخصص تغذیه ی آگرا میگوید: “امروزه همه میخواهند تندرست و خوش اندام باشند اما نمیتوانند پیرو سبک زندگی سالمی باشند.

انسان ها متفاوتند و ممکن است سبک زندگی متفاوتی هم داشته باشند. ممکن است تقویت سیستم ایمنی برخی از آنها بیشتر طول بکشد و بعضی دیگر خیر. هیچ راه میانبری برای بدست آوردن یک سیستم ایمنی قوی در طول یک روز وجود ندارد. این یک روند تدریجی و قابل تحمل است. امروزه هم جوانان و هم سالمندان دچار مشکل کمبود خواب هستند و خواب کافی برای تقویت سیستم ایمنی بسیار مهم است.

عدم استفاده از آرد گندم و تمام محصولات کنسروی برای کسی که میخواهد یک سیستم ایمنی قوی داشته باشد، بسیار مهم است. ممکن است این محصولات حتی با وجود پیروی از یک رژیم غذایی سالم، باعث تضعیف سیستم ایمنی  شما شوند.

ورزش کردن به هر شکلی مفید است اما بدنسازی ضروری نیست. فعالیت هایی مثل پیاده روی، رقص و یا بالا پایین پریدن کافی هستند. از همه مهم تر هرگز نباید استرس داشته باشید یا وحشت زده شوید چون باعث ضعیف شدن بدنتان میشود. سلامتی یعنی، از نظر جسمی روحی و اجتماعی سالم باشیم.”

 

جادوی ابرغذاها

به گفته ی متخصصان تعدادی از غذاهای طبیعی (ابر غذاها)  میتوانند سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند. اگر از خود میپرسید که چه مواد غذایی برای سیستم ایمنی بدن مفید است باید بگوییم: [megapros]

 • زردچوبه
 • سبزیجات
 • بادام ها
 • زنجبیل
 • پودر فلفل
 • انگور
 • ماهی
 • میو های فصلی غنی از ویتامین C
 • تمامی غلات از جمله  گندم و بلغور
 • حبوبات
 • ماست
 • سیر
 • بروکلی 
 • فلفله دلمه ای 

[/megapros]

همچنین نباید الکل و غذاهای ناسالم مصرف کنید و سیگار بکشید. پنیر های کم چرب، تخم کدو، گردو، لدوس آجیل یا دانه ی کنجد و یا آب نبات های بادام زمینی منبع خوبی برای تامین کلسیم و ویتامین های دیگر هستند.

هرروز باید یک یا دو لدوس مصرف شود. همچنین توصیه ی کارشناسان این است که به جای مصرف میوه های عجیب، از میوه های فصلی استفاده کنید. توصیه میشود در سالاد از نعناع، گشنیز، ران مرغ برای جذب آهن و اسفناج استفاده شود. به جای پخت مواد سالاد، آن را خام بخورید.


[megalightbox]بیشتر بخوانید:میوه هایی که می‌تواند جایگزین صبحانه شوند[/megalightbox]


 

لینک کوتاه
https://aramismag.com /?p=4598

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند