۱۰ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

فروش عکس، یکی از راه های جالب و ناشناخته کسب درآمد است، سایت هایی وجود دارند که شما می‌توانید در آن‌ها عکس هایی را که گرفته اید بفروش برسانید، برای آشنایی با این سایت ها با ما همراه باشید.

یکی از دغدغه های افرادی که به صورت آزاد به عکاسی می‌پردازند راهی برای کسب درآمد است، راه های زیادی برای کسب درآمد از هنر زیبای عکاسی وجود دارد مانند: آتلیه یا استودیوی عکاسی، قرار داد با یک شرکت و یا عکاسی برای خبرگذاری های و… .

اما تاسیس آتلیه یا عکاسی برای شرکت ها و خبرگذاری ها نیاز به سرمایه اولیه زیادی برای خرید تجهیزات دارد که یک عکاس که تازه کار خود را شروع کرده است توانایی مالی تهیه این تجهیزات را ندارد.

آیا راهی برای کسب درآمد برای عکاسان تازه کار وجود دارد؟ پاسخ دادن به این سوال سخت است زیرا کسب درآمد از عکاسی کار دشواری است ، اما سایت هایی وجود دارند که کار آن‌ها خدمات آرشیوی عکاسی است (Stock Photgraphy) و شما می‌توانید با این سایت ها همکاری کرده و درآمد کسب کنید.

عکاسی شغل آسانی نیست؛ ثبت تصاویر زیبا به مهارت، شجاعت، استعداد و هنر نیاز دارد، این روز ها اما هرکسی با تلفن همراه خود عکسی می‌گیرد حس عکاس بودن به او دست می‌دهد، البته کسب درآمد از فروش عکس هایی که با دوربین یا تلفن همراه گرفته شده فارق از این که شما عکاس حرفه‌ای هستید امری شدنی است.

بهترین راه درآمد برای افرادی که وقت ، مهارت و توان مالی ایجاد یک آتلیه را ندارند فروش عکس ها در وبسایت های عکاسی آرشیوی (Stock Photography)‌ است.

 

عکاسی آرشیوی (Stock Photography) چیست

سال ۱۹۲۰ ، عکاسی آرشیوی به وجود آمد، کار اصلی عکاسی آرشیوی فراهم کردن تصاویر متفاوت برای رسانه هایی مانند نشریات چاپی، وب‌سایت ها و… می‌باشد.

در واقع کسی که تصویری از عکس های آرشیوی را منتشر می‌کند مبلغی را به عنوان لایسنس عکس در قبال استفاده از آن می‌پردازد که بسته به نوع عکس و اهمیت آن قیمت می‌تواند از چند سنت تا چند صد دلار متفاوت باشد.

 

 

چند نکته برای گرفتن عکس‌های آرشیوی (Stock photos)

گوشی آیفون

  • عکس‌های آرشیوی نگیرید: کارتان را جدی بگیرید، هر عکسی که قصد دارید بگیرید سعی کنید بهترین و حرفه‌ای ترین عکس باشد، و به نحوی با آن برخورد کنید که گویا قرار است آخرین عکسی باشد که  در زندگی می‌گیرید.
  • عکس بدون علائم باشد: عکس های آرشیوی نباید دارای لوگو یا واترمارک باشند، این عکس های اغلب مورد تایید قرار نمی‌گیرند و یا کمتر به فروش می‌رسند.

 

  • از سوژه یا مدل اجازه بگیرید: رضایت مکتوب از افرادی که در قید حیات هستند، ضروری است. هیچ‌کس دوست ندارد که عکسش یک پدیده‌ی تجاری جهانی شود و بعد شخص حاضر در عکس از وی شکایت کند؛ حتی اگر شخص پشت به دوربین ایستاده است.

 

  • کار خود را در وب‌سایت‌هایی که به آن‌ها علاقه دارید، ادامه دهید: اگر یکی از عکس‌هایتان در یک وب‌سایت Microstock‌ موفق شود، احتمال این‌که مشتریان آن به سایر عکس‌هایتان نیز نگاهی بیاندازند، زیاد است.

 

  • از کلمات کلیدی ساده استفاده کنید: کلمات کلیدی کمک می‌کند تا عکس شما در نتایج جستو جوی در رتبه بالاتری قرار بگیرد.

 

  • در بزرگ‌ترین اندازه ممکن عکس بگیرید: وب‌سایت‌ عکس‌های آرشیوی ترجیح می‌دهند چندین اندازه مختلف را به مشتریان پیشنهاد دهند؛ آن‌ها می توانند برای عکس‌های بزرگ‌تر و با وضوح بیشتر، مبلغ بیشتری دریافت کنند.

 

  • از فیلتر‌ها بیش‌از اندازه استفاده نکنید:تا جایی که ممکن است از فیلتر استفاده نکنید. مردم به دنبال عکسی نیستند که آن را اینستاگرام آپلود کنند. آن‌ها عکس‌هایی با کیفیت حرفه‌ای می‌خواهند.

 

  • قبول‌نشدن عکس‌هایتان را بپذیرید: وب‌سایت‌های عکاسی آرشیوی تمام عکس‌هایی را که آپلود می‌کنید، قبول نمی‌کنند؛ با این موضوع کنار بیایید، اما قبل از اینکه عکس‌هایتان را آپلود کنید، پیشنهاد‌ات وب‌سایت‌ انتخابی زا مطالعه کنید تا بتوانید عکس های مورد نیاز آن‌ها را آپلود کنید.

 

  • ارتقای تجهیزات عکاسی را در نظر داشته باشید: در حالی‌که برخی از وب‌سایت‌های Microstock، عکس‌های گرفته‌شده با دوربین گوشی‌های هوشمند را قبول می‌کنند و حتی اپلیکیشن‌هایی برای این کار در اختیار مردم قرار می‌دهند، ولی تمام وب‌سایت‌ها به‌خصوص سایت بزرگی مانند iStock، عکس‌های گرفته‌شده با گوشی هوشمند را نمی‌پذیرند. آن‌ها عکس‌هایی با کیفیت حرفه‌ای را ترجیح می‌دهند که با دوربین‌های حرفه‌ای ثبت شده است.

معرفی وب‌سایت های فروش عکس

 

 وب‌سایت فروش عکس ۵۰۰px.com

500px

این سایت کاندایی یکی از معروف ترین انجمن های خرید و فروش عکس‌های آرشیوی است، ۵۰۰px  عکس ها را برای خرید و فروش لایسنس می‌کند، این سایت به‌ازای هر عکس موجود در مجموعه‌ی اصلی خود برای وب، آن‌ها را با قیمت ۳۵ دلار می‌فروشد که برای خریدار نیز بدون بهره‌ی مالکانه یا Royalty-Free هستند.

برای استفاده از خدمات این انجمن کاندایی شما باید به عضویت آن در بیایید و با آپلود کردن تصاویر خود در قسمت Photo Manager سایت شروع به فروش عکس های خود کنید.

هیچ کسی نمی‌تواند بدون پرداخت هزینه لایسنس تصاویر تصویر با وضوح بالا را ببیند و بعد از پرداخت هزینه آن اگر عکس به صورت انحصاری فقط در وبسایت ۵۰۰px موجود باشد شما ۶۰% از فروش خالص را دریافت خواهید کرد و اگر تصویر به صورت انحصاری نباشد شما فقط ۳۰% از فروش خالص را دریافت خواهید کرد.

مراحل ثبت نام در ۵۰۰px.com

برای ورود به وبسایت اینجا کلیک کنید

مراحل ثبت نام در تصویر زیر شرح داده شده است.

 وب‌سایت فروش عکس 500px.com

 وب‌سایت فروش عکس 500px.com

آموزش آپلود و تنظیم عکس در سایت ۵۰۰px.com

روی گزینه Upload بالا سمت راست کلیک کنید

 

آموزش آپلود و تنظیم عکس در سایت 500px.com

عکس مورد نظر خود را انتخاب کنید

آموزش آپلود و تنظیم عکس در سایت 500px.com

در این قسمت می‌توانید عکس ها را ویرایش کنید

آموزش آپلود و تنظیم عکس در سایت 500px.com

وب‌سایت فروش عکس Foap

Foap

Foapسایتی سوئدی برای فروش عکس می‌باشد، شما‌ می‌توانید در این سایت عکس هایی را که با گوشی هوشمند خود نیز گرفتید را بفروش برسانید، حق کمیسیون این سایت برای هر عکس لایسنس شده ۵۰ درصد می‌باشد.

 

آموزش ثبت نام در سایت Foap

برای ثبت نام در سایت Foap  اینجا کلیک کنید

 

وب‌سایت فروش عکس Adobe Stock

Adobe Stock

قطعا شرکت ادوبی وبسایتی برای عکس های آرشیوی دارد، در واقع شما اگر یک Adobe ID داشته باشید می‌توانید مستقیما عکس هایتان را از نرم‌افزار‌هایی مانند Bridge ،Adobe lightroom و Premiere در سایت آپلود کنید. این سایت همچنین illustraions، تصاویر Vector و حتی ویدئو را نیز قبول می‌کند.

شما در این وبسایت به ازای فروش هر عکستان ۳۳ درصد کمیسیون دریافت می‌کنید، زمانی می‌توانید پول خود را برداشت کنید که به مرز ۵۰ دلار رسیده باشد.

PayPalراه پرداخت این وبسایت است.

 

وبسایت فروش عکس Alamy

Alamy

این سایت شامل بیش از ۱۲۲ میلیون عکس برای فروش می‌باشد و پایه فروش تصاویر در این سایت ۱۹.۹۹ دلار است، سهم شما از این سایت معادل ۵۰ درصد از فروش عکس هایتان است.

 

وبسایت فروش عکس Can Stock Photo

Can Stock Photo

این سایت نیز ۵۰ درصد از مبلغ فروش هر عکس لایسنس شده را به شما پرداخت می‌کند، در ابتدا باید در این سایت ثبت نام کنید تا به‌عنوان یک مشارکت کننده تأیید شوید؛ به این معنا که سه عدد از بهترین عکس‌های خود را برای آزمودن به وب‌سایت ارسال می‌کنید.

 

وبسایت فروش عکس EyeEm

EyeEm

این سایت از هوش مصنوعی برای فروش عکس ها استفاده می‌کند و حدود ۷۰ میلیون عکس دارد، شما می‌توانید در این سایت نیز تصاویر ثبت شده با موبایل را برای فروش قرار دهید و ۵۰ درصد از مبلغ فروش عکس را دریافت کنید.

 

وبسایت فروش عکس Dreamstime

Dreamstime

این سایت دارای آرشیو ۷۱ میلیونی از است و شما به‌ازای لایسنس هر عکس تا ۱۲ دلار دریافت می‌کنید؛ که حق امتیاز آن بین ۲۵ تا ۵۰ درصد متغییر است. برای عکس‌های انحصاری که فقط در این وب‌سایت آپلود شوند، مبلغی اضافه دریافت می‌کنید؛ ۶۰ درصد به‌اضافه‌ی ۰.۲۰ دلار برای ۱۰۰ عکس اولی که مورد پذیرش قرار بگیرند.

همچنین این سایت همچنین منبع عکس‌های Google Ads است؛ اگر از عکس شما در آن‌جا استفاده شود، به‌ازای هر عکس غیرانحصاری، ۲ دلار و به‌ازای عکس‌های انحصاری، ۲.۲۰ دلار دریافت می‌کنید.

 

وبسایت فروش عکس Crestock

Crestock

در این سایت ثبت نام کنید و عکستان را آپلود کنید ، تمام شد بعد از تاید عکس شما برای فروش به نمایش در می‌آید.

 

وبسایت فروش عکس Shutterstock

Shutterstock

این سایت آرشیوی ۱۸۰ میلیونی دارد و می‌توانید در آن عکس، کلیپ ، وکتور و حتی موسیقی بفروش برسانید، از زمان راه‌اندازی، این وب‌سایت ۵۰۰ میلیون دلار به مشارکت‌کنندگان پرداخته است. اگرچه ورود به این سایت کمی مشکل است؛ به‌طوری که فقط ۲۰ درصد افرادی که قصد ورود به سایت را دارند توسط بازبینان پذیرفته می‌شوند.

وبسایت فروش عکس  ۱۲۳RF

123RF

این وب‌سایت آرشیوی عکس، وکتور، ویدئو و صدا کسب درآمد باحق کمیسیون ۳۰ تا ۶۰ درصد (به سطح شما بستگی دارد، از ۱ تا ۱۰؛ سطح ۱ به معنای تازه‌وارد است) را بدون اینکه انحصاری باشد، بسیار آسان می‌کند. هر چه تعداد عکس بیشتری آپلود کنید، سطح شما بالاتر می‌رود. پرداخت از طریق PayPal و سایر خدمات انجام می‌شود.

وبسایت فروش عکس Stocksy

Stocksy

این وب‌سایت همیشه برای ثبت تصاویر و وید‌ئوها در دسترس نیست و در هر سال فقط تعداد کمی مشارکت‌کننده‌ی جدید قبول می‌کند. اما اگر در این سایت پذیرفته شوید، Stocksy ادعا می‌کند که بیشترین حق امتیاز را به عکاسان می‌پردازد؛ بین ۵۰ تا ۷۵ درصد، اما به‌شرط اینکه عکس انحصاری باشد. این سایت آثار زیادی از آمریکا قبول نمی‌کند و بیشتر به پذیرش آثار هنری از آسیا، خاورمیانه و اروپا می‌پردازد. برای شروع کار در این وب‌سایت، باید حداقل ۲۵ عکس یا ۱۰ ویدئو با کلمات کلیدی و اجازه‌ی مدل آپلود کنید.

وبسایت فروش عکس Pond5

Pond5

این وب‌سایت با پرداخت ۵۰ درصد مبلغ فروش، حق‌امتیاز قابل‌قبولی را می‌پردازد و از آنجایی که در ۱۵۰ کشور جهان در دسترس است، فرصت بسیار خوبی برای عکاسان است. این وب‌سایت فراتر از یک سایت عکس آرشیوی است؛ در آن می‌توان افکت‌های صوتی، موسیقی، ویدئو، قالب‌ها و حتی اشیاء ۳D را پیدا کرد. آپلود در Pond5 از طریق مرورگر یا FTP انجام می‌شود. اگر تعداد فایل‌هایتان زیاد است، می‌توانید آن‌ها را داخل یک هارد دیسک به وب‌سایت ارسال کنید. همه‌ی داده‌هایی که آپلود می کنید حتی پس از وارد کردن کلمات کلیدی،ابرداده و کپشن باید پذیرفته و بازبینی شوند. پرداخت از طریق PayPal یا Payonner و زمانی‌که موجودی حساب‌تان حداقل ۲۵ دلار شود، صورت می‌گیرد؛ یا اینکه اگر موجودی حساب‌تان ۱۰۰ دلار شود، می توانید از وب‌سایت درخواست ارسال چک کنید.

لینک کوتاه
https://aramismag.com /?p=2726

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند