۵ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

قطعا همه ما پروفایل ها ، سایت ها و  ایمیل داریم و قطعا باید برای تمام این حساب های کاربری کلمه عبور انتخاب کنیم ، امروزه افراد زیادی هستند که با استفاده از   یا هر کار دیگری که شاید به ذهن ما هم نرسد ، اما چاره چیست ؟ جواب این سوال واضح است یک کلمه عبور قدرت مند .

حملات بروت‌فورس

چگونه یک کلمه عبور قدرت مند بسازیم

هکر ها می توانند با استفاده از ابزار هایی که سیستم عامل هایی مانند کالی لینوکس در اختیارشان قرار می دهد به راحتی اقدام به حملات بروت‌فورس” Brute Force ” کنند ، این حمله به زبان ساده یعنی هکر با آزمون و خطای هزاران نام کاربری و هزاران کلمه عبور اقدام به پیدا کردن نام کاربری و کلمه عبور شما می کند .

راه کار های زیادی برای جلوگیری از حملات ساده بروت‌فورس وجود دارد که ساده ترین آن‌ها وجود کپچا در صفحه ورود یک سایت هست ، اما اگر یک هکر واقعا هکر باشد به سادگی می تواند این سد را هم پشت سر بگذارد و اقدام به انجام حمله بروت‌فورس کند ، اما نکته امید بخش اینجاست یک هکر هرچقدر هم در حملات بروت‌فورس قدرتمند باشد نمی‌تواند به سادگی یک کلمه عبور قدرتمند را پیدا کند.

 

چگونه یک کلمه عبور قدرتمند بسازیم

 

برای ساخت یک کلمه عبور قدرتمند باید به اولین نکته که توجه کنید این است که شما نباید برای چند حساب کاربری از یک کلمه عبور یکسان استفاده کنید .

کلمه عبور هر چقدر پیچیده تر باشد نرم افزار های کرکر زمان بیشتری را نیاز دارند تا به رمز درست برسند ، در انتهای این آموزش شما می توانید کلمه عبوری بسازید که یک نرم افزار قدرت مند چندین سال هم اگر کار کند نتواند آن را پیدا کند.

هیچ وقت نگران فراموش کردن رمز عبور خود نباشید ، همیشه حساب ها راه هایی برای بازیابی رمز عبور به شما می دهند .

۱-کلمه عبور باید تصادفی باشد

ابتدا شما باید توجه کنید که رمز عبور نباید هیچ چیزی در مورد شما را یاد آوری کند (مثلا کلمه عبوری که در آن از تاریخ تولد ، شماره تلفن، نام و…) این نوع رمز های عبور به سادگی قابل شناسایی هستند و اگر هکر کمی شما را بشناسد به سادگی این کلمه عبور را پیدا می کند.

پس بهترین کار این است که از کلمه عبوری استفاده کنید که تصادفی باشد و هیچ چیزی در مورد شما در آن نباشد.

۲- کلمه عبور باید بین ۸ تا ۱۴ کاراکتر باشد

کلمات عبور کوتاه مثلا ۴ با ۶ رقمی یکی از محبوب ترین رمز های عبور انتخابی توسط کاربران است ، اما انتخاب کلمه عبوری با این تعداد کاراکتر می تواند کار هکر را به شدت راحت کند به طوری که یک نرم افزار کرکر کلمه های عبور ۴ تا ۶ کاراکتری را می تواند در کمتر از ۱ روز به دست آورد.

بهترین راه انتخاب یک کلمه عبور طولانی تر بین ۸ تا ۱۴ کاراکتر می باشد ، البته هر چقدر این تعداد بالاتر برود کار برای یک نفوذگر سخت تر می شود.

 

۳- از کاراکتر های ترکیبی استفاده کنید

هرچند که انتخاب کلمه عبور با تعداد کاراکتر بالا کار را برای هکر ها سخت می کند اما انتخاب کاراکتر های معمولی و رمز های پیش پا افتاده مانند ۱۲۳۴۵۶۷۸ نیز به شدت راحت هک می شود  شما هرگز نباید از کلمه عبوری با کارکتر های ساده استفاده کنید .

بهترین راه انتخاب کارکتر هایی متشکل از حروف کوچک (a-z) و حروف بزرگ (A-Z) با ترکیب آن ها با اعداد و نشانه ها است  ، برای ساختن یک نشانه می توانید از دکمه shift +اعداد بالای کیبورداستفاده کنید.

نکته قابل توجه در این بخش این است که شما می توانید در کلمه عبور خود علاوه بر موارد بالا از حروف فارسی نیز استفاده کنید ، کمتر هکری وجود دارد که در پسورد لیست خود از حروف فارسی نیز استفاده کرده باشد.

 

۴- کلمه عبور خود را ماهانه تغییر دهید

هرچند که با رعایت نکات بالا  امنیت کلمه عبور شما بسیار بالا می رود اما همواره تکنولوژی و نرم افزار های هک پیشرفت می کنند ، پس شما باید همیشه بروز باشید ، همیشه سعی کنید طی یک بازه زمانی کلمه عبور خود را تغییر دهید، تغییر مداوم مثلا هر یک ماه یک بار می تواند نرم افزار های کرک را سر درگم کند .

 

۵- همیشه کلمه عبور خود را قدرت سنجی کنید

چگونه یک کلمه عبور قدرت مند بسازیم

همانطور که گفتم تکنولوژی هکر ها دائم در حال بروز شدن است ، اما این به آن معنا نیست که امنیت بدون تحرک مانده ، شما باید همیشه کلمه عبور خود را با استفاده از ابزار هایی مورد بررسی قرار دهید و آن را با متد های امنیتی آن زمان هماهنگ کنید.

امنیت صد در صد نیست

همیشه به خاطر داشته باشید که امنیت ۱۰۰ درصد نیست و حتی اگر تمام جوانب امنیتی را در نظر گرفته باشید احتمال هک شدن شما وجود دارد پس همواره از همه اطلاعات با ارزش خود فایل پشتیبانی داشته باشید.

برخی از سایت ها برای افزایش امنیت کاربران خود امکان ورود دو مرحله ای را فعال کردن ، شما می توانید با استفاده از این تکنولوژی امنیت خود را به ۱۰۰ نزدیک کنید هرچند که راه هایی برای دور زدن تایید دو مرحله ای نیز وجود دارد.

لینک کوتاه
https://aramismag.com /?p=2326

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند