۱۰ نکته در مورد عکاسی پرتره

۱۲ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

به تصویر کشیدن احساس و افکار، موقعیت و زمان، زیبایی و معنای و هر آنچه که از خطوط چهره‌ها می‌توان دریافت به قدری جذابیت دارد که قرن‌هاست از نقاشان بزرگ جهان گرفته تا بزرگترین عکاسان جهان دست از عکاسی پرتره نکشیدند. آموزش طراحی پرتره و معرفی عکاسی پرتره از مهم‌ترین مباحث در زمینه طراحی و عکاسی به شمار می‌رود و نه تنها نیاز به دانستن تکنیک دارد بلکه تجربه و دانش و شناخت هنر می‌تواند در ایجاد طرحی حرفه‌ای موثر باشد.

در ادامه نکاتی را در مورد طراحی پرته و معرفی عکاسی پرتره ارائه خواهیم کرد تا با داشتن شناخت اولیه بتواند به شیوه‍ای مناسب قدم در این راه بگذارید.

نکته اول درباره طراحی پرتره و معرفی عکاسی پرتره: انتخاب موضوع

هر زمان که با چهره انسانی سروکار داشته باشید با مجموعه‌ای احساسات و مفاهیم روبرو هستید. گام اول شناخت موضوع و رویکرد است. زمان عکسبرداری شما می‌بایست موضوع عکاسی را در نظر داشته باشید. ممکن است این موضوع با ساعت‌ها نشستن و حرف زدن با سوژه به دست بیاید. شاید شما سوژه را به هیچ عنوان نشناسید اما دیدن او در یک موقعیت خاص کافیست تا با شکل گیری مفاهیمی در ذهن اقدام به عکاسی پرتره کنید. یکی از عکس‌های معروف پرتره، علاوه بر شناخت شخصیت، می‌توان شخص را در خدمت موقعیت قرار داد. زمانی که از پیش قصد دارید، مفهومی یا خبری را منتشر کنید یا حسی را منتقل کنید، آن زمان است که عکاسی پرتره به سمت یافتن چهره‌ها در موقعیت‌های خاص خواهد رفت. یکی از این عکس‌های معروف که جایزه‌های سوم وردپرس را در سال ۲۰۰۶ ازآن خود کرده مربوط به عکاسی پرتره از مردی است که در حال نوشیدن آب آلوده به آرسنیک است. شیوه عکاسی و پیدا کردن سوژه در خدمت پیام آلودگی آب در منطقه مورد نظر است. به این ترتیب چهره فرد در خدمت موضوع قرار گرفته

نکته دوم درباره طراحی پرتره و معرفی عکاسی پرتره: انتخاب محل مناسب

پس زمینه تصویر جایی است که می‌تواند به بهتر کردن عکس کمک کند و یا در نقطه مقابل حتی اگر همه کارها درست انجام شود پس زمینه‌ی نامناسب تمامی زحمات شما را به هدر دهد. علاوه بر انتخاب محل مناسب نور بسیار مهم است. در عکاسی پرتره نور ابزاری است که به عکاس اجازه ایده پردازی می‌دهد. در مورد عکاسی پرتره، کشمکش میان عکاس و مدل نیز بسیار مهم است. در واقع مدل در مقابل دوربین شما باید احساس امنیت کند به همین دلیل در حدی حرفه‌ای عمل کنید که این حس اطمینان را به سوژه بدهید. یکی از کارهایی که می‌توانید پیش از عکاسی کنید، انتخاب محل مناسب از نظر آنچه در پشت سوژه وجود دارد و همچنین نور و رنگ و کادر بندی که انجام حرفه‌ای این موارد به سوژه احساس امنیت خواهد داد.

نکته سوم درباره طراحی پرتره و معرفی عکاسی پرتره: توجه به جزئیات

با توجه به محدودیت آنچه در برابر دوربین قرار دارد جزئیات نقش تعیین کننده‌ای دارد. زاویه دوربین، جهتی که چهره به تصویر کشیده می‌شود، سایه روشن‌ها، جزئیات پس زمینه، جهت نگاه کردن فرد، شیوه لباس پوشیدن و موقعیتی که قرار گرفته، حتی سانت به سانت جهت سر و دستانش می‌تواند تعیین کننده باشد. جزئیات در حدی که حرکت دستان ممکن است سایه ایجاد کند و سایه کجای تصویر می‌افتد یا انعکاس نور بر روی چشم و صورت فرد به چه صورت است. همیشه در عکاسی پرتره به چشمان فرد از همه چیز بیش‌تر توجه کنید. تمرکز عکس بر روی چشمان فرد می‌تواند جزئیاتی را آشکار کند که پیش‌تر فکرش را نکرده بودید. اگر قرار است عکس شما رنگی باشد مجموعه‌ای از جزئیات رنگ‌پردازی اضافه خواهد شد که توجه بیش‌تر می‌طلبد.

نکته چهارم درباره طراحی پرتره و معرفی عکاسی پرتره؛ زمان را از دست ندهید

چه در زمینه طراحی و چه در زمینه عکاسی مهم این است که در زمان مناسب سوژه مورد نظر را شکار کنید. سوژه‌ها منتظر شما نمی‌مانند و می‌بایست در کمین لحظات بمانید. در مورد عکاسی پرتره آنچه اهمیت دارد این است که سوژه‌ها معمولا مدل‌های حرفه‌ای عکاسی نیستند و از همه مهم‌تر به عکاسان اعتماد ندارند. شما باید اعتماد سوژه را جلب کنید و در عین حال توقع نداشته باشید که فرد روبروی دوربین شما راحت باشد. سعی کنید تعداد زیادی عکس بگیرید از لحظاتی که فرد حواسش به دوربین نیست و ژست خاصی ندارد. این عکس‌ها می‌تواند همانی باشد که می‌خواهید. شاید شکار یک لبخند طبیعی از کودک خردسال بهترین عکس سال شود.

نکته پنجم درباره طراحی پرتره و معرفی عکاسی پرتره: با سوژه عکاسی آشنا شوید

سعی کنید کمی با سوژه وقت بگذرانید. او را بشناسید و حرف‌هایش را بفهمید. عکاسان حرفه‌ای ممکن است حتی مدت‌های طولانی با سوژه زندگی کنند و تجربیات مشترک داشته باشند تا تشخیص دهند عکس مورد نظر را به چه شیوه‌ای بگیرند. لبخندهای مصنوعی و ژست‌های غیرطبیعی و غیر معمول برای عکاسی پرتره سم است. عکاسی پرتره روح مفاهیم و موضوعات را بیرون می‌کشد و دروغ روبرو دربین رنگ می‌بازد. متاسفانه این روزها با گسترش فضای مجازی و استفاده از عکس‌ افراد در صفحات پیدا کردن سوژه‌ای که نخواهد دوربین را ابزاری برای آنچه نیست قرار دهد زیاد شده؛ در واقع افراد می‌دانند که مانند مدل یا بازیگر روبروی دوربین خود را چگونه نشان دهند و رویه قرار گرفتن‌های متداول روبروی لنز دوربین کار عکاسان حرفه‌ای را سخت کرده است. عکاسان به دنبال سوژه‌های ناب شاید لازم باشد سفر کنند و همیشه دوربین به همراه داشته باشند و یا به دنبال تجربیات خاصی باشند که از ژست‌های مصنوعی فاصله بگیرند.

نکته ششم درباره طراحی پرتره و معرفی عکاسی پرتره: بالا بردن تکنیک‌های عکاسی

تمرین و تکرار تکنیک هنری عکاسی و مداومت در تمرین تنها راهی است که شما را به یک عکاس حرفه‌ای تبدیل خواهد کرد. زمانی که به تفاو‌ت‌های میان عکاسی پرتره با سایر مدل‌های عکاسی پی می‌برید و زمان و سرمایه خود را برای تهیه تجهیزات لازم برای این کار متمرکز می‌کنید نشان می‌دهد که مصمم هستید که برای ادامه کار خود عکاسی پرتره را به عنوان سوژه مورد نظر انتخاب کنید. یک دوربین DSLR می‌تواند امکان تنظیمات عکاسی را به شما بدهد. تصاویر با کیفیت و رزولوشن بالا و فرمت RAW ارائه می‌شود که این امکان را به شما خواهد داد که پس از عکاسی در پردازش عکس کار کنید. به صورت آزمایشی با تمامی تنظیمات دوربین کار کنید تا در زمان مناسب تسلط کافی برای عکاسی حرفه‌ای باشد تا بعدها حسرت سوژه‌های از دست رفته را نخورید.نکته هفتم درباره طراحی پرتره و معرفی عکاسی پرتره: انتخاب لنز مناسب

می‌دانید که لز نقش حیاتی در عکاسی دارد و در مورد عکاسی پرتره این اهمیت بیش‌تر هم خواهد شد. واقعیت در مورد انتخاب لنز عکاسی پرتره این است که محدودیت خاصی وجود ندارد. اغلب لنزهای امروزی می‌تواند خواسته شما را برآورده کند به شرط آنکه یاد بگیرید به درستی از آن استفاده کنید. اگر قصد داشته باشید که علاوه بر عکس سوژه مورد نظر پس زمینه نیز در شکل‌گیری عکس تاثیر داشته باشد نیاز به لنز زاویه دید خواهید داشت. لنزهای متوسط تله‌ای مانند ۸۵ و ۱۰۵ میلیمتر امکان این را خواهد داد که بین مدل و پس زمینه تعادل لازم را برقرار کنید. اگر فضا عکاسی محدود است می‌توانید با تمرکز بر روی سوژه با لنز ۷۰-۲۰۰mm f / 2.8 و انتخاب لنز تله‌ای انتخابی عالیست. به این ترتیب می‌توانید بیش‌ترین تمرکز را بر روی سوژه داشته باشید و با کاهش میزان پس زمینه از حواس‌پرتی بیننده بکاهید تا دقیقا همان چیزی را ببیند که قرار بوده به تصویر بکشید.

نکته هشتم درباره طراحی پرتره و معرفی عکاسی پرتره: برای تصویر یک پالت رنگ در نظر بگیرید

برای آتکه به صورت آگاهانه نگاه بصری و احساس عکس‌های پرتره را برای خود پیاده سازی کنید لازم است که تعریف مناسبی از مجموعه رنگ‌هایی که قرار است استفاده کنید داشته باشید. رنگ‌های تکمیلی در مورد لباس، پس زمینه، جزئیات اطراف و حتی پردازش می‌تواند به تاثیر کلی عکس‌های پرتره اشاره کرد. در هنگام انتخاب پالت رنگ باید به جزئیات سوژه توجه کنید. رنگ پوست فرد نقش تعیین کننده‌ای دارد. در عکس‌های خونوادگی رنگ سبز یکی از بهترین انتخاب‌هاست. در عکس‌های تکی لوز سیاه می‌تواند انتخاب جالبی باشد. جالب است بدانید که عکس‌های سیاه و سفید یا انتخاب تک رنگ نیز در مورد عکاسی پرتره مورد استفاده گسترده است محبوبیت بالایی دارد.

نکته هشتم درباره طراحی پرتره و معرفی عکاسی پرتره: نورپردازی

بدون شک مبحث نورپردازی در عکاسی پرتره اهمیت بالایی دارد. بسته به شیوه کار می‌توانید با تغییراتی که در نور ایجاد می‌کنید بخشی از سوژه را در سایه قرار دهید و بخش دیگر را در روشنایی و به این ترتیب مفهوم خاصی را که قصد داشتید را منتقل کنید. این کار با ارائه منبع نوری جهت‌دار امکان پذیر است. یک عکاس خلاق باید بتواند از نور به عنوان فرصتی برای ارائه تصاویر مناسب استفاده کنید. بهترین نور، نور طبیعی خورشید است که فضای منحصر به فردی ایجاد می‌کند. نورهای مصنوعی نیز امکان بازی سایه روشن را به شما خواهد داد. استفاده از فلش دوربین کمی ریسکی است اما در فضاهایی که تاریک است و در صورتی که مهارت کافی دارید فلش می‌تواند گزینه خوبی باشد. ترکیب نور طبیعی و مصنوعی بهترین گزینه است. اگر از یک دوربین با دیافراگم کم استفاده کنید می‌توانید جزئیات بیش‌تری را ثبت کنید که قابلیتی بسیار کاربردی است.  یکی دیگر از ابزارهای مفید برای نورپردازی استفاده از Reflectors است. این وسیله سایه‌های شدید را محو می‌کند و قیمت این ابزار نیز کم است و برای عکاسان آماتور امکان خرید خواهد بود. توجه داشته باشید که نورپردازی می‌تواند دنیایی از خلاقیت را پیش روی شما قرار دهد و بدون هیچ تغییری در شکل سوژه و نحوه قرارگیری و پس زمینه و تنها با تغییر نور تصاویری  شگفت‌انگیز می‌توان خلق کرد.

نکته نهم درباره طراحی پرتره و معرفی عکاسی پرتره: زوایای مختلف را امتحان کنید

شاید برداشت عمومی از عکاسی پرتره این باشد که سوژه قرار است مستقیما به دوربین نگاه کند اما این قانون برای همه موارد نیست. توجه داشته باشید که می‌توانید با تغییر در زاویه دوربین موقعیت‌های متفاوتی خلق کنید. موقعیت‌هایی که در راستای موضوعات مد نظر شما قرار داشته باشد. نگاه از بالا به پایین به سوژه و یا امکان زایای دیگر به شما امکان این را می‌دهد که از پرسپکتیو برای بزرگ یا کوچک نشان دادن بخشی از چهره استفاده کنید. گاهی کاملا خم شوید از از سطح زمین به سوژه نگاه کنید و در این زاویه عکس را بررسی کنید. همه این آزمون‌ و خطاها در نهایت به کارتان می‌آید.

نکته دهم درباره طراحی پرتره و معرفی عکاسی پرتره: عکاسی پیوسته

این روزها فرصت خواهید داشت که با دوربین دیجیتال به صورت پیوسته و هر چند عکسی که بخواهید برداشت کنید. تکنیک عکس برداری پیوسته در یک موقعیت خاص از سوژه می‌تواند برای عکاسی پرتره بی نهایت عالی عمل کند. به این ترتیب شما نه تنها عکس‌هایی ایده‌آل خواهید داشت بلکه مجموعه‌ای از عکس‌های شما حس درام ایجاد می‌کند و روایتی را درون خود به همراه دارد.

برای جمع‌بندی باید در نظر داشته باشید که عکاسی پرتره دارای اصول است اما با زیر پا گذاشتن این اصول فاجعه اتفاق نمی‌افتد. بنابراین سعی کنید ریسک کنید و از تجربه‌های نو هراس نداشته باشید. شاید همین اصولی که الان پذیرفته شده است روزی با زیرپا گذاشتن یک اصل به وجود آمده باشد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

 

دیدگاهتان را بنویسید