۵ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

امروزه پیشرفت روزافزون تکنولوژی باعث شده انسان برای انجام بسیاری از کارهای خود وابسته به دستگاه‌های تلفن هوشمند و لپ تاپ باشد. نکته‌ مورد توجه این است که باوجود استفاده مکرر از گوشی‌های هوشمند، افراد بیشتر به امنیت لب تاپ‌های خود توجه می‌کنند و امنیت گوشی اندروید مسئله‌ای است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

البته بخشی از عدم حساسیت افراد نسبت به امنیت گوشی‌ اندروید می‌تواند ناشی از مسائل مورد قبول و تأیید شده‌ای باشد که معمولا از طرف شرکت‌های سازنده برای ایمنی در نظر گرفته شده است. اما در برخی موارد شاید تنها اکتفا به این مسائل امنیتی از پیش تعیین شده کافی نباشد.

 به همین دلیل قصد داریم در این مقاله شما را با راهکارهایی آشنا کنیم که با استفاده از آن ها قادر خواهید بود امنیت گوشی اندروید خود را تضمین کنید.

فعال کردن تایید دو مرحله ای

5 راه کار برای افزایش امنیت گوشی اندروید

یکی از بهترین راهکارها برای جلوگیری از سرقت از حساب گوگل خود، روشن کردن تایید دو مرحله‌ای است. این روش به این صورت است که با تایید کد مربوطه، هر گاه بخواهید با دستگاه دیگری وارد حساب کاربری خود شوید، کد به تلفن همراه شما پیامک می‎شود.

شاید در نگاه اول این کار کمی خسته کننده به نظر برسد، اما این کار برای افزایش امنیت گوشی‌ اندروید شما بسیار حائز اهمیت است.

به‌عنوان نمونه اگر شخص به پسوورد شما دسترسی پیدا کنند، بدون این کد تایید قادر به دسترسی به محتویات حساب کاربری شما نخواهند بود. برای استفاده از این روش کافی است در گوگل ثبت نام کرده و در بخش تنظیمات آن تایید دو مرحله ای را فعال کنید.

 

مراقبت از پیام های متنی

5 راه کار برای افزایش امنیت گوشی اندروید

احتمالا شما در مورد پیام‌های جعلی که گاهی برای افراد ارسال می‌شود شنیده‌اید، پیام‌هایی که از سوی اشخاصی که خود را به جای مسئولان بانک یا یک مسابقه خاص جا می‌زنند، در این پیام‌ها از فرد خواسته می‌شود تا مبلغ کمی برای دریافت جایزه واریز کند، هرچند این مبلغ ناچیز است یابه عنوان مثال  از فرد، اطلاعات حساب بانکی او را در دریافت می‌کنند و بعد به مرور حساب را خالی می‌کنند.

راهکار چیست؟ متأسفانه گزینه خاصی در قسمت security option گوشی اندروید شما به منظور تشخیص این گونه پیام ها وجود ندارد. بنابراین بهتر است به درایت خود اکتفا کرده و به این گونه پیام ها مشکوک شده و تا پیش از آن که از صحت گفته‌های متن پیام مطمئن نشده‌اید، هیچ گونه اطلاعاتی را در اختیار ارسال کننده پیام قرار ندهید.

در کنار آن می‌توانید از برخی برنامه‌های افزایش امنیت گوشی اندروید که تا حدودی قابلیت تشخیص پیام‌های جعلی را دارند، استفاده کنید (برنامه هایی چون Kaspersky Internet Security).

 

عدم استفاده از رمزهای ساده

5 راه کار برای افزایش امنیت گوشی اندروید

اگر از اسکنر دیجیتالی گوشی هوشمند خود استفاده می‌کنید حتما به انتخاب پین برای آن دقت کرده و آن را ساده انتخاب نکنید. یعنی به گونه‌ای نباشد که دیگران به راحتی قادر به حدس آن باشند. ترکیب‌هایی مانند ۱۱۱۱، ۱۲۳۴ به هیچ وجه انتخاب‌های مناسبی برای رمز نمی‌باشند. همچنین این مسئله برای الگوی باز کردن قفل گوشی اندرویدی شما هم صدق می‌کند.

[megalightbox]بیشتر بخوانید: چگونه یک کلمه عبور قدرت مند بسازیم[/megalightbox]

 

به روز کردن برنامه های گوشی

نکته دیگری که بهتر است مورد توجه قرار گرفته شود این است که به روز شدن و آپدیت تنها محدود به نرم افزارهای اصلی گوشی هوشمند نمی‎شود بلکه سایر برنامه‎های مورد استفاده در گوشی هم نیاز به آپدیت دارند. بروزرسانی از دیگر روش‌هایی است که می‌توان به واسطه آن امنیت گوشی اندروید را بهبود بخشید. برای بکارگیری این راهکار کافی است وارد برنامه گوگل پلی شده و در مقابل بازی ها و نرم افزارهای خود (My App, My Games) گزینه به روز رسانی (Update) را فعال کنید.

با بروزرسانی مرتب، این برنامه‌ها دیگر در معرض هیچ خطری قرار نمی‌گیرند.

برای کسب اطمینان بیشتر از این مسئله می توانید گزینه بروزرسانی خودکار را هم فعال کنید (Auto-update Apps).

 

عدم ارسال اطلاعات شخصی به وسیله وای فای عمومی

5 راه کار برای افزایش امنیت گوشی اندروید

استفاده گسترده از اینترنت باعث راه اندازی سرویس وای فای در بسیاری از مکان‌های عمومی و تفریحی در سطح شهرهای بزرگ برای استفاده توسط مشتریان شده است.

اما تهدیدی که همراه با استفاده از این گونه سرویس‌ها برای شمابه وجود خواهد آمد این است که ممکن است اطلاعات شخصی شما به سرقت برود.

اگر از این گونه سرویس های عمومی استفاده می‌کنید، بهتر است که تنها از سایت‌هایی بازدید کنید که در ابتدای آن‌ها https درج شده است (این گونه سایت‌ها معمولا ایمن هستند).

نکته مهم دیگر این است که، تا جایی که برایتان امکان پذیر است از وای فای عمومی برای استفاده از سیستم بانکی آنلاین استفاده نکنید. هر چند معمولا نکات ایمنی در سیستم‌های بانکی لحاظ شده است. اما باز هم بهتر است احتیاط شود و انجام این گونه کارها به زمان دیگری موکول گردد.

لینک کوتاه
https://aramismag.com /?p=2207

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند